Rejestracja cudzoziemców oraz przedłużanie terminów ważności wiz, wydawanie administracyjnych wiz pobytowych i zezwoleń na pobyt stały.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO
z dnia 10 lipca 1947 r.
wydane w porozumienia z Ministrami: Spraw Zagranicznych, Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych o rejestracji cudzoziemców oraz przedłużaniu terminu ważności wiz, wydawaniu administracyjnych wiz pobytowych i zezwoleń na pobyt stały.

W celu uporządkowania spraw pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i przypomnienia o ciążących na nich obowiązkach na podstawie art. 23 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 sierpnia 1926 r. o cudzoziemcach (Dz. U. R. P. Nr. 83, poz. 465) i §§ 6, 8, 25, 27-30 rozporządzeń Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 8 listopada 1929 r. o ruchu cudzoziemców (Dz. U. R. P. Nr 76, poz. 575) zarządza się, co następuje:
§  1.
Każdy cudzoziemiec, przybyły na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlega obowiązkowi meldunkowemu. Obowiązek ten winien być dopełniony w ciągu 24 godzin od chwili przybycia, względnie od chwili zmiany miejsca pobytu (adresu).
§  2.
Każdy cudzoziemiec, przybyły na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od obowiązku meldunkowego podlega obowiązkowi rejestracji. Obowiązek ten jest jednorazowy i winien być dopełniony osobiście, najpóźniej w terminie 8 dni od chwili przybycia do Polski.
§  3.
Rejestrację przeprowadza się w Powiatowych, względnie Miejskich Komendach Milicji Obywatelskiej miejsca pobytu cudzoziemca.
§  4.
Wypełnienie obowiązku rejestracji polega na zgłoszeniu się we właściwej Komendzie M. O. w celu:
a)
okazania ważnego paszportu zagranicznego, zaopatrzonego w ważną wizę, udzieloną przez jedną z polskich placówek konsularnych za granicą,
b)
złożenia wypełnionych i podpisanych dwóch deklaracji rejestracyjnych, zaopatrzonych w dwie fotografie.
§  5.
Po dopełnieniu obowiązku rejestracji należy cudzoziemcowi wydać zaświadczenie o rejestracji.
§  6.
Zezwolenie na pobyt może uzyskać cudzoziemiec wyłącznie przed przyjazdem do Polski za pośrednictwem właściwego polskiego urzędu konsularnego.
§  7.
Przedłużenia terminu ważności wizy wydają Wojewódzkie a w Warszawie i Łodzi Miejskie Komendy Milicji Obywatelskiej miejsca pobytu cudzoziemca.
§  8.
Właściwe (§ 7) Wojewódzkie lub Miejskie Komendy Milicji Obywatelskiej wydają cudzoziemcom zezwolenia na zmianę pobytu czasowego na stały.
§  9.
Cudzoziemcy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia, a którzy nie dopełnili obowiązku rejestracji przed władzami administracji ogólnej po dniu 22 lipca 1944 r., obowiązani są obowiązku tego dopełnić w sposób, przewidziany w niniejszym zarządzeniu, w ciągu 8-miu dni od daty jego wejścia w życie.
§  10.
Cudzoziemcy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia, a którzy nie posiadają paszportów zagranicznych, zaopatrzonych w ważne wizy pobytowe, winni, jeżeli pragną pozostać w Polsce czasowo lub na stałe, w ciągu 14-tu dni od wejścia w życie niniejszego zarządzenia zwrócić się do właściwego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Polsce o wydanie im ważnych paszportów zagranicznych, zaś w ciągu dalszych 8-miu dni - do właściwej Wojewódzkiej (Miejskiej) Komendy Milicji Obywatelskiej o wydanie administracyjnej wizy pobytowej i zaświadczenia o rejestracji lub zezwolenia na pobyt stały.
§  11.
Obowiązkom, wymienionym w niniejszym zarządzeniu, nie podlegają cudzoziemcy, którym służy prawo zakrajowości.
§  12.
Zarządzenie niniejsze nie dotyczy Niemców, których rejestrację i pobyt regulują odrębne zarządzenia.
§  13.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1947.154.911

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rejestracja cudzoziemców oraz przedłużanie terminów ważności wiz, wydawanie administracyjnych wiz pobytowych i zezwoleń na pobyt stały.
Data aktu: 10/07/1947
Data ogłoszenia: 29/12/1947
Data wejścia w życie: 29/12/1947