Szczegółowy zakres niektórych informacji gromadzonych w centralnym rejestrze oszczędności energii finalnej oraz sposób uwierzytelniania osób upoważnionych wpisanych do wykazu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA 1
z dnia 13 grudnia 2021 r.
w sprawie szczegółowego zakresu niektórych informacji gromadzonych w centralnym rejestrze oszczędności energii finalnej oraz sposobu uwierzytelniania osób upoważnionych wpisanych do wykazu

Na podstawie art. 35a ust. 4 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2166) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy zakres informacji dotyczących przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej zrealizowanych za pomocą środków alternatywnych, o których mowa w art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej, zwanej dalej "ustawą", oraz ilości uzyskanej w wyniku ich realizacji oszczędności energii finalnej, gromadzonych w centralnym rejestrze oszczędności energii finalnej, zwanym dalej "rejestrem", o:
a)
rodzaju przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej,
b)
sposobie potwierdzenia ilości uzyskanych średniorocznych oszczędności energii finalnej, wyrażonej w tonach oleju ekwiwalentnego na rok;
2)
sposób uwierzytelniania osób upoważnionych wpisanych do wykazu osób upoważnionych, o których mowa w art. 35b ust. 4 ustawy, zwanego dalej "wykazem".
§  2. 
1. 
Informacje dotyczące rodzaju przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej u odbiorcy końcowego obejmują wskazanie rodzaju tego przedsięwzięcia oraz miejsca jego lokalizacji, a także inne istotne informacje dla tego przedsięwzięcia, przykładowo zwięzły opis przedsięwzięcia lub wskazanie programu lub instrumentu, w ramach którego przedsięwzięcie jest realizowane.
2. 
Rodzaje przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej u odbiorcy końcowego są określone w załączniku do rozporządzenia.
3. 
Informacje dotyczące sposobu potwierdzenia ilości uzyskanych średniorocznych oszczędności energii finalnej, wyrażonej w tonach oleju ekwiwalentnego na rok, obejmują wskazanie co najmniej jednego z następujących sposobów potwierdzenia:
1)
audyt:
a)
efektywności energetycznej,
b)
energetyczny w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 554, 1162 i 1243),
c)
remontowy w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków;
2)
umowa zawarta przez instytucje, o których mowa w art. 18 ust. 5 ustawy, z odbiorcami końcowymi, określająca łączną ilość energii finalnej zaoszczędzonej przez tych odbiorców;
3)
inne potwierdzenie wynikające z zasad realizacji danego programu lub instrumentu, wdrażanych w ramach programów w zakresie polityki spójności lub w ramach innych programów i instrumentów finansowych, o których mowa w art. 18 ust. 4 ustawy.
§  3. 
Uwierzytelnianie osoby upoważnionej wpisanej do wykazu w systemie teleinformatycznym obsługującym rejestr wymaga użycia profilu zaufanego lub innego środka identyfikacji elektronicznej wydanego w systemie identyfikacji elektronicznej przyłączonym do węzła krajowego identyfikacji elektronicznej, o którym mowa w art. 21a ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1797), adekwatnie do poziomu bezpieczeństwa środka identyfikacji elektronicznej wymaganego dla usług świadczonych w tym sys-temie.
§  4. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

ZAŁĄCZNIK

RODZAJE PRZEDSIĘWZIĘĆ SŁUŻĄCYCH POPRAWIE EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ U ODBIORCY KOŃCOWEGO

1.
Przedsięwzięcie termomodernizacyjne w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 554, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą".
2.
Przedsięwzięcie remontowe w rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy.
3.
Przedsięwzięcie termomodernizacyjne finansowane ze środków, o których mowa w art. 18 ust. 3 pkt 2-6 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2166).
4.
Przedsięwzięcie niskoemisyjne w rozumieniu art. 2 pkt 1b ustawy.
5.
Modernizacja lub wymiana oświetlenia.
6.
Modernizacja procesu technologicznego, produkcyjnego, telekomunikacyjnego lub informatycznego.
7.
Wymiana lub modernizacja urządzeń i instalacji oraz odzysk energii w procesach przemysłowych.
8.
Ograniczanie strat energii na transformacji.
9.
Modernizacja lub wymiana sieci ciepłowniczej.
10.
Modernizacja lub wymiana napędów, w szczególności silników, przekładni i układów regulacji.
11.
Ograniczenie strat związanych z poborem energii biernej przez odbiorniki energii elektrycznej.
12.
Modernizacja lub wymiana pojazdów służących do transportu drogowego lub kolejowego.
13.
Ograniczenie strat związanych z magazynowaniem i przeładunkiem paliw ciekłych.
14.
Przedsięwzięcia infrastrukturalne związane z rozwojem publicznego transportu zbiorowego w miastach.
15.
Zwiększanie średnich obciążeń pojazdów służących do transportu drogowego, w szczególności środki zachęcające do wspólnego użytkowania tych pojazdów (car-sharing).
16.
Ograniczenie zużycia energii lub paliw przez zastosowanie środków wpływających na zmianę zachowań odbiorców końcowych, w tym przeprowadzonych działań edukacyjno-informacyjnych.
1 Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - klimat, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 1949).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2021.2362

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy zakres niektórych informacji gromadzonych w centralnym rejestrze oszczędności energii finalnej oraz sposób uwierzytelniania osób upoważnionych wpisanych do wykazu.
Data aktu: 13/12/2021
Data ogłoszenia: 21/12/2021
Data wejścia w życie: 01/01/2022