Szczegółowe warunki organizacyjne i techniczne, które powinien spełniać system teleinformatyczny służący do uwierzytelniania użytkowników.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA CYFRYZACJI 1
z dnia 10 marca 2020 r.
w sprawie szczegółowych warunków organizacyjnych i technicznych, które powinien spełniać system teleinformatyczny służący do uwierzytelniania użytkowników

Na podstawie art. 20a ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 346) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki organizacyjne i techniczne, które powinien spełniać system teleinformatyczny służący do wydania certyfikatu oraz stosowania technologii, o których mowa w art. 20a ust. 2 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, zwanej dalej "ustawą", w tym zakres i okres przechowywania danych w systemie oraz obowiązki informacyjne, do których zobowiązany jest administrator systemu.
§  2. 
1. 
System teleinformatyczny służący do wydania certyfikatu wykorzystywanego przez podmioty publiczne do uwierzytelniania użytkowników spełnia następujące warunki techniczne i organizacyjne:
1)
umożliwia wystawienie certyfikatu oraz jego wydanie użytkownikowi, dla którego został on wystawiony;
2)
umożliwia niezwłoczne unieważnienie certyfikatu;
3)
określa dokładny czas wystawienia i unieważnienia certyfikatu, zgodnie z czasem uniwersalnym koordynowanym UTC(PL);
4)
potwierdza tożsamość użytkownika, któremu wydano certyfikat;
5)
posiada zabezpieczenia na wypadek zagrożeń w zakresie bezpieczeństwa teleinformatycznego dobierane na podstawie szacowania ryzyka;
6)
nie gromadzi ani nie kopiuje danych służących użytkownikom do potwierdzania tożsamości z wykorzystaniem certyfikatów.
2. 
System, o którym mowa w ust. 1, przechowuje dane dotyczące wystawionych certyfikatów przez okres 20 lat, licząc od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym certyfikat został wystawiony.
3. 
Zapewnienie bieżącej poprawności i użyteczności funkcjonalnej systemu, o którym mowa w ust. 1, wymaga spełnienia następujących warunków technicznych i organizacyjnych:
1)
dokonywania systematycznego przeglądu skuteczności zastosowanych środków zabezpieczeń na wypadek zagrożeń bezpieczeństwa teleinformatycznego, w celu wprowadzania ich usprawnień;
2)
utrzymywania w aktualnym stanie dokumentacji operacyjnej i technicznej systemu, w celu zapewnienia jego bezpiecznej eksploatacji;
3)
zapewniania organizacyjnego, technicznego i kryptograficznego bezpieczeństwa działania systemu;
4)
prowadzenia działań zapobiegających fałszowaniu certyfikatów, w tym zapewniania poufności podczas procesu tworzenia danych do potwierdzania tożsamości użytkownika;
5)
informowania osób ubiegających się o certyfikat o warunkach stosowania certyfikatu zawartych w polityce certyfikacji.
4. 
Warunki, o których mowa w ust. 1-3, zostały spełnione, gdy:
1)
została wdrożona polityka certyfikacji spełniająca wymagania wskazane w normie PN-ETSI EN 319 411 lub nowszej;
2)
zapewnione zostały warunki organizacyjne i techniczne zgodne z wymaganiami specyfikacji technicznej CEN/TS 419261 lub nowszej w zakresie świadczenia usług innych niż wydawanie certyfikatów kwalifikowanych;
3)
zastosowane zostały systemy i produkty zgodne z wymaganiami specyfikacji technicznej CEN/TS 419221 lub nowszej.
5. 
Administrator systemu, o którym mowa w ust. 1, udostępnia deklarację o spełnieniu wymagań określonych w ust. 3 oraz politykę certyfikacji:
1)
w Biuletynie Informacji Publicznej albo
2)
na stronie internetowej administratora - w przypadku podmiotów niezobowiązanych do udostępniania informacji publicznej w Biuletynie Informacji Publicznej.
§  3. 
1. 
System teleinformatyczny przetwarzający dane dotyczące tożsamości użytkowników wykorzystywany przez podmioty publiczne do uwierzytelniania użytkowników w oparciu o inne technologie niż certyfikat:
1)
rejestruje użytkowników;
2)
potwierdza tożsamość użytkowników;
3)
przechowuje i udostępnia dane identyfikacyjne użytkowników systemom autoryzującym uprawnionym do ich otrzymania;
4)
umożliwia zablokowanie konta użytkownika na jego żądanie;
5)
zapewnia rozliczalność, rozumianą jako przypisanie określonego działania w systemie do osoby fizycznej lub procesu oraz umiejscowienie ich w czasie;
6)
zapewnia integralność, autentyczność i poufność danych identyfikacyjnych i uwierzytelniających użytkownika;
7)
zapewnia codzienną synchronizację czasu systemowego z czasem uniwersalnym koordynowanym UTC(PL).
2. 
System, o którym mowa w ust. 1, przechowuje dane dotyczące tożsamości użytkownika przez okres 20 lat, licząc od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym wykonano w systemie ostatnią operację z użyciem tożsamości tego użytkownika.
3. 
System, o którym mowa w ust. 1, spełnia następujące warunki techniczne i organizacyjne w zakresie administrowania:
1)
zapewnianie wiarygodności procesu rejestracji użytkowników i potwierdzania ich tożsamości;
2)
utrzymywanie w aktualnym stanie dokumentacji operacyjnej i technicznej systemu, w celu zapewnienia jego bezpiecznej eksploatacji;
3)
opracowywanie i ustanawianie, wdrażanie i eksploatowanie, monitorowanie i przeglądanie oraz utrzymywanie i doskonalenie systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji spełniającego wymagania Polskiej Normy PN-EN ISO/IEC 27001, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ustawy.
4. 
Warunki określone w ust. 3 uważa się za spełnione, jeżeli:
1)
system zarządzania bezpieczeństwem informacji, o którym mowa w ust. 3 pkt 3, został oceniony pozytywnie przez jednostkę oceniającą zgodność, zgodnie z ustawą z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku (Dz. U. z 2019 r. poz. 544), albo
2)
administrator systemu, o którym mowa w ust. 1, udostępnił deklarację o spełnieniu wymagań określonych w ust. 3:
a)
w Biuletynie Informacji Publicznej albo
b)
na stronie internetowej administratora - w przypadku podmiotów niezobowiązanych do udostępniania informacji publicznej w Biuletynie Informacji Publicznej.
§  4. 
1. 
System teleinformatyczny, o którym mowa w art. 20a ust. 2 ustawy, uwierzytelniając użytkowników, dokonuje weryfikacji tożsamości użytkowników, wykorzystując certyfikaty wydane w systemie, o którym mowa w § 2 ust. 1, lub usługi systemu, o którym mowa w § 3 ust. 1, oraz przechowuje dane potwierdzające tę weryfikację.
2. 
Dane potwierdzające weryfikację, o których mowa w ust. 1, umożliwiają w sposób jednoznaczny:
1)
ustalenie tożsamości użytkownika, który dokonał czynności w postaci elektronicznej;
2)
ustalenie czasu dokonania czynności;
3)
stwierdzenie ważności uprawnień w momencie dokonania czynności.
§  5. 
1. 
Zakres danych przetwarzanych w certyfikatach wydawanych w systemie, o którym mowa w § 2 ust. 1, w przypadku wydawania certyfikatów:
1)
osobom fizycznym - jest zgodny z profilem certyfikatu określonym w normie PN-ETSI EN 319 412-2 lub nowszej;
2)
osobom prawnym - jest zgodny z profilem certyfikatu określonym w normie PN-ETSI EN 319 412-3 lub nowszej.
2. 
Zakres danych przetwarzanych w systemie, o którym mowa w § 3 ust. 1, odnoszących się do tożsamości użytkowników jest odpowiedni do zakresu danych profilu zaufanego, określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 20d ustawy.
§  6. 
Systemy teleinformatyczne podmiotów realizujących zadania publiczne, służące do wydania certyfikatu oraz stosowania technologii, o których mowa w art. 20a ust. 2 ustawy, funkcjonujące w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, należy dostosować do wymagań określonych w przepisach niniejszego rozporządzenia nie później niż do dnia 12 marca 2022 r.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 12 marca 2020 r. 2
1 Minister Cyfryzacji kieruje działem administracji rządowej - informatyzacja, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Cyfryzacji (Dz. U. poz. 2270).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji z dnia 5 października 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków organizacyjnych i technicznych, które powinien spełniać system teleinformatyczny służący do uwierzytelniania użytkowników (Dz. U. poz. 1627), które traci moc z dniem 11 marca 2020 r. na podstawie art. 61 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1544 oraz z 2019 r. poz. 60 i 934).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2020.399

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki organizacyjne i techniczne, które powinien spełniać system teleinformatyczny służący do uwierzytelniania użytkowników.
Data aktu: 10/03/2020
Data ogłoszenia: 11/03/2020
Data wejścia w życie: 12/03/2020