Dodatkowy egzamin wymagany w odniesieniu do agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych i przyczep chłodni.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW 1
z dnia 11 października 2017 r.
w sprawie dodatkowego egzaminu wymaganego w odniesieniu do agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych i przyczep chłodni 2

Na podstawie art. 9 ust. 7 ustawy z dnia 12 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1567) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
minimalne wymagania dotyczące wyposażenia technicznego niezbędnego do przeprowadzania dodatkowego egzaminu;
2)
minimalne wymagania dotyczące wiedzy teoretycznej i doświadczenia praktycznego osób przeprowadzających dodatkowy egzamin;
3)
wymagania dotyczące przeprowadzania dodatkowego egzaminu, w tym:
a)
wymagania dotyczące składu komisji egzaminacyjnej oraz sposobu jej działania,
b)
sposób organizowania i wytyczne do procedury przeprowadzania egzaminu;
4)
zakresy tematyczne dodatkowego egzaminu;
5)
wzór dokumentu potwierdzającego złożenie egzaminu dodatkowego z wynikiem pozytywnym oraz określającego zakres złożonego egzaminu.
§  2. 
Minimalne wymagania dotyczące wyposażenia technicznego niezbędnego do przeprowadzania dodatkowego egzaminu określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Minimalne wymagania dotyczące wiedzy teoretycznej i doświadczenia praktycznego osób przeprowadzających dodatkowy egzamin odpowiadają minimalnym wymaganiom w zakresie umiejętności i wiedzy sprawdzanych przez jednostki oceniające, określonym w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2067 z dnia 17 listopada 2015 r. ustanawiającego, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014, minimalne wymagania i warunki wzajemnego uznawania certyfikacji osób fizycznych w odniesieniu do stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła oraz agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych i przyczep chłodni, zawierających fluorowane gazy cieplarniane, a także certyfikacji przedsiębiorstw w odniesieniu do stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła zawierających fluorowane gazy cieplarniane (Dz. Urz. UE L 301 z 18.11.2015, str. 28).
2. 
Zakresy tematyczne dodatkowego egzaminu obejmują sprawdzenie wiedzy i umiejętności dotyczących kontroli szczelności, instalacji, konserwacji lub serwisowania, naprawy i likwidacji agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych i przyczep chłodni, zawierających substancje kontrolowane lub fluorowane gazy cieplarniane, a także odzysku substancji kontrolowanych i fluorowanych gazów cieplarnianych z tych agregatów.
§  4. 
1. 
Termin oraz miejsce przeprowadzania dodatkowego egzaminu wyznacza jednostka oceniająca personel co najmniej 14 dni przed datą tego egzaminu.
2. 
Dodatkowy egzamin składa się z części teoretycznej oraz części praktycznej, w zakresie określonym w § 3.
3. 
Część teoretyczna dodatkowego egzaminu jest przeprowadzana w formie pisemnego testu wyboru, z czterema odpowiedziami do wyboru, w tym jedną prawidłową odpowiedzią, składającego się z zestawu 12 pytań.
4. 
Część teoretyczna dodatkowego egzaminu trwa nie krócej niż 45 minut.
§  5. 
1. 
Komisja egzaminacyjna składa się z co najmniej pięciu osób, posiadających wykształcenie wyższe z tytułem zawodowym inżynier lub magister inżynier i co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe w zakresie objętym dodatkowym egzaminem.
2. 
Komisja egzaminacyjna przeprowadza dodatkowy egzamin w składzie co najmniej trzech osób, spośród których wybiera przewodniczącego i sekretarza.
§  6. 
1. 
Wynik dodatkowego egzaminu określa się jako "pozytywny" albo "negatywny".
2. 
Wynik pozytywny dodatkowego egzaminu uzyskuje się po udzieleniu co najmniej 75% prawidłowych odpowiedzi na pytania zawarte w części teoretycznej dodatkowego egzaminu oraz po uzyskaniu pozytywnego wyniku z części praktycznej tego egzaminu.
3. 
Warunkiem przystąpienia do części praktycznej dodatkowego egzaminu jest uzyskanie pozytywnego wyniku z części teoretycznej tego egzaminu.
4. 
Z przebiegu dodatkowego egzaminu komisja egzaminacyjna sporządza protokół, podpisywany przez przewodniczącego, sekretarza i pozostałych członków komisji egzaminacyjnej, określający:
1)
imiona i nazwiska członków komisji egzaminacyjnej przeprowadzającej dodatkowy egzamin;
2)
imiona i nazwiska osób, które przystąpiły do dodatkowego egzaminu;
3)
zakres dodatkowego egzaminu;
4)
wynik dodatkowego egzaminu, w tym z części teoretycznej i części praktycznej tego egzaminu.
5. 
Protokół, o którym mowa w ust. 4, przewodniczący komisji egzaminacyjnej przekazuje jednostce oceniającej personel.
§  7. 
Pytania egzaminacyjne są ustalane każdorazowo przez komisję egzaminacyjną i odpowiadają zakresowi określonemu w § 3.
§  8. 
Wzór dokumentu potwierdzającego złożenie egzaminu dodatkowego z wynikiem pozytywnym oraz określającego zakres złożonego egzaminu określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

MINIMALNE WYMAGANIA DOTYCZĄCE WYPOSAŻENIA TECHNICZNEGO NIEZBĘDNEGO DO PRZEPROWADZANIA DODATKOWEGO EGZAMINU

1. Wyposażenie techniczne, jakie powinna posiadać jednostka oceniająca personel przeprowadzająca dodatkowy egzamin w odniesieniu do agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych i przyczep chłodni, zawierających substancje kontrolowane lub fluorowane gazy cieplarniane, powinno być przystosowane do pracy w układzie zamkniętym zapobiegającym przedostawaniu się tych substancji lub gazów do środowiska.

2. Wyposażenie techniczne, o którym mowa w ust. 1, obejmuje:

1) butlę z gazem obojętnym;

2) reduktor ciśnienia - butlowy;

3) pompę próżniową przenośną umożliwiającą osiągnięcie ciśnienia równego 270 Pa lub niższego od 270 Pa;

4) płyny pieniące do wykrywania nieszczelności;

5) elektroniczny przenośny przyrząd do wykrywania nieszczelności o czułości minimum 5 g/rok, kontrolowany co 12 miesięcy;

6) zestaw do wykrywania nieszczelności metodą ultrafioletową;

7) zestaw manometrów lub manometry do pomiaru ciśnienia w zakresie od 60 Pa do 6 MPa;

8) wagę elektroniczną o dokładności minimum 50 g, o zakresie dostosowanym do napełnienia zbiorników;

9) butlę ciśnieniową z zaworem dwudrożnym, odrębną dla każdego rodzaju odzyskiwanej substancji;

10) cęgowy miernik poboru mocy, którego błąd jest nie większy niż 3% wartości mierzonej;

11) stację do odzysku czynnika chłodniczego z kompletami węży przyłączeniowych z zaworami odcinającymi;

12) stację do wypłukiwania oleju;

13) zestaw do lutowania twardego - gazowy lub elektryczny;

14) zestaw kluczy wraz ze specjalistycznymi kluczami i przyrządami wykorzystywanymi w chłodnictwie;

15) nożyce do cięcia kapilar;

16) obcinarkę rolkową do rur miedzianych;

17) zestaw giętarek do rur miedzianych;

18) zestaw kielichownic do połączeń wzdłużnych lutowanych;

19) zestaw do rozwalcowywania rur do połączeń skręcanych;

20) termometr elektroniczny z zestawem czujników do pomiaru temperatury od -50°C do +150°C, o dokładności l°C;

21) przyrząd do pomiarów wielkości elektrycznych - amperomierz, woltomierz oraz omomierz;

22) układ chłodniczy składający się z parownika, skraplacza, sprężarki i elementu dławiącego, wyposażony w:

a) zawory kulowe, kryzy, zawory grzybkowe o kadłubie kulistym, zawory nadmiarowe,

b) regulatory temperatury i ciśnienia,

c) wzierniki kontrolne i wskaźniki wilgoci,

d) regulatory do sterowania systemem rozmrażania,

e) zabezpieczenia układu,

f) przyrządy pomiarowe, w szczególności termometr kolektora,

g) systemy regulacji poziomu oleju,

h) zbiorniki czynnika chłodniczego,

i) separatory cieczy i oleju.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

.......................................................................

(nazwa i adres jednostki oceniającej personel)

..................................................................

(nr dokumentu*))

Na podstawie art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 12 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1567) komisja egzaminacyjna stwierdza, że:

Pan/Pani .................................................................................................................................

urodzony(-na): dd-mm-rrrr, w ...............................................................................................

złożył(a) z wynikiem pozytywnym dodatkowy egzamin obejmujący część teoretyczną i część praktyczną, potwierdzający wiedzę i umiejętności określone w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 11 października 2017 r. w sprawie dodatkowego egzaminu wymaganego w odniesieniu do agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych i przyczep chłodni (Dz. U. poz. 1924) w następującym zakresie:**)

* rozszerzenie zakresu certyfikatu kategorii I w rozumieniu rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2067 z dnia 17 listopada 2015 r. ustanawiającego, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014, minimalne wymagania i warunki wzajemnego uznawania certyfikacji osób fizycznych w odniesieniu do stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła oraz agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych i przyczep chłodni, zawierających fluorowane gazy cieplarniane, a także certyfikacji przedsiębiorstw w odniesieniu do stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła zawierających fluorowane gazy cieplarniane (Dz. Urz. UE L 301 z 18.11.2015, str. 28) o następujące czynności:

a) kontrola szczelności agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych i przyczep chłodni, zawierających co najmniej 5 ton ekwiwalentu CO2 fluorowanych gazów cieplarnianych lub co najmniej 3 kg substancji kontrolowanych oraz zawierających co najmniej 10 ton ekwiwalentu CO2 fluorowanych gazów cieplarnianych lub co najmniej 6 kg substancji kontrolowanych w odpowiednio oznakowanych hermetycznie zamkniętych systemach, oraz

b) instalacja, konserwacja lub serwisowanie, a także naprawa i likwidacja agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych i przyczep chłodni, zawierających fluorowane gazy cieplarniane lub substancje kontrolowane, oraz odzysk fluorowanych gazów cieplarnianych lub substancji kontrolowanych z agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych i przyczep chłodni;

* rozszerzenie zakresu certyfikatu kategorii II w rozumieniu rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2067 z dnia 17 listopada 2015 r. ustanawiającego, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014, minimalne wymagania i warunki wzajemnego uznawania certyfikacji osób fizycznych w odniesieniu do stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła oraz agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych i przyczep chłodni, zawierających fluorowane gazy cieplarniane, a także certyfikacji przedsiębiorstw w odniesieniu do stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła zawierających fluorowane gazy cieplarniane (Dz. Urz. UE L 301 z 18.11.2015, str. 28) o następujące czynności:

a) kontrola szczelności agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych i przyczep chłodni, zawierających co najmniej 5 ton ekwiwalentu CO2 fluorowanych gazów cieplarnianych lub co najmniej 3 kg substancji kontrolowanych oraz zawierających co najmniej 10 ton ekwiwalentu CO2 fluorowanych gazów cieplarnianych lub co najmniej 6 kg substancji kontrolowanych w odpowiednio oznakowanych hermetycznie zamkniętych systemach, pod warunkiem że ta kontrola nie jest związana z otwarciem obiegu chłodniczego, oraz

b) instalacja, konserwacja lub serwisowanie, a także naprawa i likwidacja agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych i przyczep chłodni, zawierających poniżej 3 kg fluorowanych gazów cieplarnianych lub 3 kg substancji kontrolowanych lub poniżej 6 kg fluorowanych gazów cieplarnianych lub 6 kg substancji kontrolowanych w odpowiednio oznakowanych hermetycznie zamkniętych systemach, oraz odzysk fluorowanych gazów cieplarnianych lub substancji kontrolowanych z agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych i przyczep chłodni;

* rozszerzenie zakresu certyfikatu kategorii III w rozumieniu rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2067 z dnia 17 listopada 2015 r. ustanawiającego, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014, minimalne wymagania i warunki wzajemnego uznawania certyfikacji osób fizycznych w odniesieniu do stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła oraz agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych i przyczep chłodni, zawierających fluorowane gazy cieplarniane, a także certyfikacji przedsiębiorstw w odniesieniu do stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła zawierających fluorowane gazy cieplarniane (Dz. Urz. UE L 301 z 18.11.2015, str. 28) o odzysk fluorowanych gazów cieplarnianych lub substancji kontrolowanych w odniesieniu do agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych i przyczep chłodni, zawierających poniżej 3 kg fluorowanych gazów cieplarnianych lub 3 kg substancji kontrolowanych lub poniżej 6 kg fluorowanych gazów cieplarnianych lub 6 kg substancji kontrolowanych w odpowiednio oznakowanych hermetycznie zamkniętych systemach;

* rozszerzenie zakresu certyfikatu kategorii IV w rozumieniu rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2067 z dnia 17 listopada 2015 r. ustanawiającego, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014, minimalne wymagania i warunki wzajemnego uznawania certyfikacji osób fizycznych w odniesieniu do stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła oraz agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych i przyczep chłodni, zawierających fluorowane gazy cieplarniane, a także certyfikacji przedsiębiorstw w odniesieniu do stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła zawierających fluorowane gazy cieplarniane (Dz. Urz. UE L 301 z 18.11.2015, str. 28) o kontrolę szczelności agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych i przyczep chłodni, zawierających co najmniej 5 ton ekwiwalentu CO2 fluorowanych gazów cieplarnianych lub co najmniej 3 kg substancji kontrolowanych oraz zawierających co najmniej 10 ton ekwiwalentu CO2 fluorowanych gazów cieplarnianych lub co najmniej 6 kg substancji kontrolowanych w odpowiednio oznakowanych hermetycznie zamkniętych systemach, pod warunkiem że ta kontrola nie jest związana z otwarciem obiegu chłodniczego.

Przewodniczący komisji egzaminacyjnej:

........................................................ .......................................

(imię i nazwisko) (podpis)

Członkowie komisji egzaminacyjnej:

........................................................ .......................................

(imię i nazwisko) (podpis)

........................................................ .......................................

(imię i nazwisko) (podpis)

......................................................, dnia ..................................

(miejscowość) (data)

*) Numer dokumentu nadawany przez jednostkę oceniającą personel.

**) Należy zamieścić w dokumencie właściwy zakres.

1 Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 1595).
2 Niniejsze rozporządzenie służy stosowaniu rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2067 z dnia 17 listopada 2015 r. ustanawiającego, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014, minimalne wymagania i warunki wzajemnego uznawania certyfikacji osób fizycznych w odniesieniu do stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła oraz agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych i przyczep chłodni, zawierających fluorowane gazy cieplarniane, a także certyfikacji przedsiębiorstw w odniesieniu do stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła zawierających fluorowane gazy cieplarniane (Dz. Urz. UE L 301 z 18.11.2015, str. 28).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.1924

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dodatkowy egzamin wymagany w odniesieniu do agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych i przyczep chłodni.
Data aktu: 11/10/2017
Data ogłoszenia: 17/10/2017
Data wejścia w życie: 18/10/2017