Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego.

USTAWA
z dnia 17 grudnia 2015 r.
o Instytucie Zachodnim im. Zygmunta Wojciechowskiego

Rozdział  1

Przepisy ogólne

Art.  1.
1.
Tworzy się państwową jednostkę organizacyjną pod nazwą "Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego" z siedzibą w Poznaniu.
2.
Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego, zwany dalej "Instytutem", ma osobowość prawną.
3.
Prezes Rady Ministrów, w drodze rozporządzenia, nadaje Instytutowi statut, który określa organizację wewnętrzną i tryb pracy organów Instytutu, mając na względzie sprawne i prawidłowe wykonywanie zadań przez Instytut.
Art.  2.
1.
Do zadań Instytutu należy:
1)
gromadzenie, opracowywanie oraz udostępnianie organom władzy publicznej informacji o istotnych wydarzeniach i procesach politycznych, społecznych i gospodarczych w zakresie:
a)
stosunków polsko-niemieckich,
b)
przemian politycznych, gospodarczych, społecznych i kulturowych w Niemczech,
c)
roli Niemiec w Europie i świecie,
d)
roli Europy w stosunkach międzynarodowych, w tym w zakresie ładu oraz bezpieczeństwa międzynarodowego,
e)
procesów związanych z kształtowaniem się pamięci zbiorowej i polityki historycznej oraz prowadzeniem polityki polonijnej;
2)
przygotowywanie analiz, ekspertyz i studiów prognostycznych w zakresie, o którym mowa w pkt 1;
3)
organizowanie i prowadzenie badań naukowych w zakresie, o którym mowa w pkt 1.
2.
Do zadań Instytutu należy także:
1)
prowadzenie baz danych i archiwów związanych z zakresem, o którym mowa w ust. 1 pkt 1;
2)
gromadzenie specjalistycznego księgozbioru i dokumentacji naukowej oraz prowadzenie otwartej działalności bibliotecznej;
3)
prowadzenie działalności wydawniczej w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1;
4)
doskonalenie zawodowe kadr wykonujących zadania w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1;
5)
organizowanie różnych form kształcenia w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1;
6)
współpraca z krajowymi, zagranicznymi i międzynarodowymi instytucjami naukowymi i stowarzyszeniami w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1;
7)
upowszechnianie w społeczeństwie polskim wiedzy z zakresu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1.
Art.  3.
1.
Nadzór nad Instytutem sprawuje Prezes Rady Ministrów.
2.
Czynności wynikające z nadzoru nad Instytutem wykonuje, w imieniu Prezesa Rady Ministrów, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Art.  4.

W sprawach nieuregulowanych niniejszą ustawą do Instytutu stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące instytutów badawczych. Ministrem właściwym w rozumieniu przepisów, o których mowa w zdaniu pierwszym, jest Prezes Rady Ministrów.

Rozdział  2

Organy i organizacja Instytutu

Art.  5.

Organami Instytutu są:

1)
Dyrektor Instytutu;
2)
Rada Instytutu.
Art.  6.
1.
Dyrektor Instytutu kieruje Instytutem i reprezentuje go na zewnątrz.
2.
Dyrektora Instytutu powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów.
3.
Kandydata lub kandydatów na stanowisko Dyrektora Instytutu przedstawia Rada Instytutu w terminie 3 miesięcy od dnia powstania wakatu na tym stanowisku.
4.
Kadencja Dyrektora Instytutu trwa 5 lat.
5.
Powołanie, o którym mowa w ust. 2, stanowi nawiązanie stosunku pracy na podstawie powołania w rozumieniu ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502, z późn. zm.).
Art.  7.
1.
Zadania i kompetencje Rady Instytutu, czas trwania jej kadencji oraz kwalifikacje osób będących członkami Rady Instytutu, a także tryb powoływania Rady Instytutu określa statut Instytutu.
2.
W skład Rady Instytutu wchodzi dziewięciu członków powoływanych i odwoływanych przez Prezesa Rady Ministrów.
3.
W skład Rady Instytutu wchodzą:
1)
przedstawiciel Prezesa Rady Ministrów;
2)
przedstawiciel ministra właściwego do spraw gospodarki;
3)
przedstawiciel ministra właściwego do spraw zagranicznych;
4)
sześć osób powoływanych na okres kadencji.
Art.  8.
1.
W skład Instytutu mogą wchodzić oddziały zamiejscowe jako wyodrębnione jednostki organizacyjne.
2.
Oddział zamiejscowy tworzy, w drodze rozporządzenia, Prezes Rady Ministrów, na wniosek Dyrektora Instytutu, po zasięgnięciu opinii Rady Instytutu, z uwzględnieniem możliwości zatrudnienia na terenie działania oddziału zamiejscowego pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.
3.
Organizację oddziału zamiejscowego i zakres jego zadań określa regulamin oddziału nadany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Dyrektora Instytutu.
Art.  9.

Prezes Rady Ministrów określa, w drodze rozporządzenia, wykaz stanowisk w Instytucie, wymagane kwalifikacje oraz zasady wynagradzania pracowników Instytutu i przyznawania im innych świadczeń, kierując się charakterem zadań Instytutu.

Rozdział  3

Gospodarka Instytutu

Art.  10.
1.
Przychodem Instytutu jest coroczna dotacja podmiotowa z budżetu państwa, przeznaczona na pokrycie bieżących kosztów realizacji zadań Instytutu, o których mowa w art. 2.
2.
Instytut może prowadzić działalność gospodarczą w zakresie realizacji swoich zadań, w szczególności poprzez komercjalizację wyników prowadzonych badań oraz działalność wydawniczą szkoleniową i wynajem pomieszczeń.
3.
Przychodami Instytutu mogą być środki finansowe pochodzące z innych źródeł niż dotacja podmiotowa z budżetu państwa, w szczególności z:
1)
funduszy Unii Europejskiej;
2)
krajowych i międzynarodowych projektów i programów badawczych;
3)
działalności gospodarczej, o której mowa w ust. 2;
4)
odsetek od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych Instytutu, z wyjątkiem odsetek od środków pochodzących z dotacji budżetowych;
5)
zapisów, spadków i darowizn.
4.
Przychody Instytutu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, o której mowa w ust. 2, nie mogą przekroczyć 20% sumy przychodów z pozostałych źródeł.
Art.  11.
1.
Instytut prowadzi samodzielną gospodarkę finansową na podstawie planu finansowego, ustalanego w układzie zadaniowym, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.).
2.
Projekt planu finansowego Instytutu na następny rok budżetowy opracowuje Dyrektor Instytutu, z uwzględnieniem terminów określanych przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych dla materiałów do projektu ustawy budżetowej.
3.
Podstawę gospodarki finansowej Instytutu w okresie od dnia 1 stycznia do dnia zatwierdzenia planu finansowego Instytutu przez Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów stanowi projekt tego planu, zaopiniowany przez Radę Instytutu.

Rozdział  4

Przepisy przejściowe i końcowe

Art.  12.
1.
Z dniem wejścia w życie ustawy likwiduje się "Instytut Zachodni - Instytut Naukowo-Badawczy im. Zygmunta Wojciechowskiego".
2.
Czynności związane z likwidacją "Instytutu Zachodniego - Instytutu Naukowo-Badawczego im. Zygmunta Wojciechowskiego", w szczególności inwentaryzację składników majątkowych i niemajątkowych, zamknięcie rachunków bankowych i ksiąg rachunkowych oraz sporządzenie sprawozdań, wykonuje Dyrektor Instytutu, w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
3.
Bilans zamknięcia "Instytutu Zachodniego - Instytutu Naukowo-Badawczego im. Zygmunta Wojciechowskiego" staje się bilansem otwarcia Instytutu.
Art.  13.

Z dniem wejścia w życie ustawy:

1)
składniki majątkowe i niemajątkowe "Instytutu Zachodniego - Instytutu Naukowo-Badawczego im. Zygmunta Wojciechowskiego" stają się składnikami majątkowymi i niemajątkowymi Instytutu;
2)
należności i zobowiązania "Instytutu Zachodniego - Instytutu Naukowo-Badawczego im. Zygmunta Wojciechowskiego" stają się należnościami i zobowiązaniami Instytutu.
Art.  14.

Z dniem wejścia w życie ustawy:

1)
dyrektor "Instytutu Zachodniego - Instytutu Naukowo-Badawczego im. Zygmunta Wojciechowskiego" staje się Dyrektorem Instytutu;
2)
Rada Naukowa "Instytutu Zachodniego - Instytutu Naukowo-Badawczego im. Zygmunta Wojciechowskiego" staje się Radą Instytutu do czasu powołania Rady Instytutu na mocy przepisów niniejszej ustawy;
3)
pracownicy "Instytutu Zachodniego - Instytutu Naukowo-Badawczego im. Zygmunta Wojciechowskiego" stają się pracownikami Instytutu; przepis art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy stosuje się odpowiednio.
Art.  15.

Do czasu zakończenia likwidacji "Instytutu Zachodniego - Instytutu Naukowo-Badawczego im. Zygmunta Wojciechowskiego", Instytut działa na podstawie projektu planu finansowego opracowanego przez Dyrektora Instytutu.

Art.  16.

W 2016 r. do czasu otrzymania dotacji, o której mowa w art. 10 ust. 1, działalność Instytutu jest finansowana z rezerwy ogólnej Rady Ministrów.

Art.  17.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.2292

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego.
Data aktu: 17/12/2015
Data ogłoszenia: 30/12/2015
Data wejścia w życie: 01/01/2016