Zmiana rozporządzenia w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 listopada 2015 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego

Na podstawie art. 12a i art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 lipca 2012 r. w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego (Dz. U. poz. 856) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 1. 1. Przy ministrze właściwym do spraw budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa, zwanym dalej "Ministrem", tworzy się Komisję Kodyfikacyjną Prawa Budowlanego, zwaną dalej "Komisją".

2. Minister działa, w zakresie projektowanych rozwiązań dotyczących planowania i zagospodarowania przestrzennego na poziomie krajowym i regionalnym lub polityki miejskiej, w uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw rozwoju regionalnego.";

2)
w § 3 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Prezes Rady Ministrów, na wniosek Ministra uzgodniony z ministrem właściwym do spraw rozwoju regionalnego, zgłoszony po zasięgnięciu opinii przewodniczącego Komisji, powołuje i odwołuje zastępcę przewodniczącego Komisji oraz jej członków, w liczbie od 14 do 17 osób, spośród wybitnych specjalistów - teoretyków, praktyków z zakresu prawa budowlanego, architektury, planowania i zagospodarowania przestrzennego, infrastruktury informacji przestrzennej, gospodarki nieruchomościami, rozwoju regionalnego, ochrony środowiska lub ochrony dóbr kultury.";

3)
§ 7 otrzymuje brzmienie:

"§ 7. Do zadań Komisji należy opracowanie projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego obejmującego przepisy w zakresie kompleksowej regulacji dotyczącej procesu inwestycyjno-budowlanego, obejmującego:

1) Prawo budowlane;

2) planowanie i zagospodarowanie przestrzenne.";

4)
po § 7 dodaje się § 7a w brzmieniu:

"§ 7a. 1. Minister może, z zastrzeżeniem § 1 ust. 2, przedstawiać Komisji projekty aktów prawnych do oceny, a także zwracać się o opinię w budzących wątpliwości kwestiach prawnych z zakresu wskazanego w § 7.

2. Komisja przedstawia Ministrowi ocenę lub opinię w terminie 30 dni od dnia skierowania do niej projektu aktu prawnego lub budzących wątpliwości kwestii prawnych.";

5)
w § 8 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Zespoły problemowe wykonują zadania przydzielone przez przewodniczącego Komisji, w szczególności przygotowują poszczególne części projektu, o którym mowa w § 7, oraz oceny lub opinie, o których mowa w § 7a.";

6)
§ 10 i § 11 otrzymują brzmienie:

"§ 10. 1. Projekt, o którym mowa w § 7, lub jego części, oraz oceny i opinie, o których mowa w § 7a, po przyjęciu przez Komisję, przewodniczący Komisji przedstawia Ministrowi oraz, w uzgodnieniu z Ministrem, upublicznia je.

2. Minister, w uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw rozwoju regionalnego, może dokonywać, przed skierowaniem projektu lub jego części do uzgodnień, zmian merytorycznych w przyjętym przez Komisję projekcie lub jego częściach, informując o tym przewodniczącego Komisji oraz załączając uzasadnienie dokonanych zmian.

§ 11. 1. Projekt, o którym mowa w § 7, lub jego części, po przedstawieniu Ministrowi i po ewentualnym dokonaniu zmian w trybie § 10 ust. 2, Minister kieruje do konsultacji publicznych i procesu uzgodnień, w trybie określonym przepisami uchwały nr 190 Rady Ministrów z dnia 29 października 2013 r. - Regulamin pracy Rady Ministrów (M.P. poz. 979 oraz z 2015 r. poz. 1063) oraz przepisami odrębnymi.

2. Minister informuje przewodniczącego Komisji o przebiegu prac Rady Ministrów, Sejmu i Senatu nad przygotowanym przez Komisję projektem, a także o przebiegu prac nad projektami dokumentów, o których mowa w § 7a, odnośnie do których Komisja przedstawiła swoją ocenę lub opinię.";

7)
w § 12 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Przepis ust. 1 nie wyklucza pokrywania, przez właściwych ministrów z części budżetu państwa, których są dysponentami, a także ze środków pochodzących ze źródeł zagranicznych im przyznanych, kosztów związanych z przeprowadzeniem analiz, działań symulacyjnych oraz badań dotyczących projektu przepisów rangi ustawowej, o którym mowa w § 7, odnoszących się do ich obszaru zadań.".

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.1869

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego.
Data aktu: 03/11/2015
Data ogłoszenia: 13/11/2015
Data wejścia w życie: 14/11/2015