Sposób przeprowadzania i dokumentowania przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego niejawnego nadzorowania wytwarzania, przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 7 października 2002 r.
w sprawie sposobu przeprowadzania i dokumentowania przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego niejawnego nadzorowania wytwarzania, przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa

Na podstawie art. 30 ust. 5 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. z 2010 r. Nr 29, poz. 154, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o ustawie, rozumie się przez to ustawę z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu.
§  2. 
1. 
Przeprowadzanie niejawnego nadzorowania wytwarzania, przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa, zwanego dalej "czynnościami", polega na obserwowaniu:
1)
przesyłek, co do których zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że mogą zawierać przedmioty przestępstwa;
2)
nieruchomości lub przedmiotów ruchomych, w tym pojazdów, co do których zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że są wykorzystywane do wytwarzania, przemieszczania, przechowywania lub obrotu przedmiotami przestępstwa;
3)
osób, co do których zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że mogą wytwarzać, przemieszczać, przechowywać lub dokonywać obrotu przedmiotami przestępstwa.
2. 
Podczas przeprowadzania czynności Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego może dokonywać w sposób niejawny następujących zmian w przesyłkach lub innych rzeczach zawierających przedmioty przestępstwa:
1)
wyłączać okresowo przesyłki i inne rzeczy z obrotu lub procesu wytwarzania, otwierać je celem sprawdzenia i oceny zawartości, oznakowania, usunięcia przedmiotów przestępstwa lub zastąpienia ich innymi przedmiotami w całości albo w części oraz celem ujawnienia i utrwalenia śladów kryminalistycznych;
2)
zamykać przesyłki i inne rzeczy po otwarciu i włączać je do obrotu lub procesu wytwarzania.
3. 
Obserwowanie, o którym mowa w ust. 1, może być prowadzone przy użyciu urządzeń technicznych utrwalających dźwięk lub obraz, a także urządzeń technicznych umożliwiających obserwowanie bez utrwalania dźwięku lub obrazu, w tym przez ustalanie położenia osób lub przedmiotów.
4. 
Sprawdzenia i oceny zawartości przesyłek i innych rzeczy dokonuje się metodą organoleptyczną lub w razie potrzeby pobiera próbki do badań właściwości fizykochemicznych lub innych cech identyfikacyjnych, istotnych z uwagi na okoliczności przeprowadzania czynności, a także dla upewnienia się, że prowadzenie czynności nie stworzy zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego.
§  3. 
W celu przeprowadzenia czynności kierownik jednostki organizacyjnej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zwraca się z pisemnym wnioskiem o wydanie zarządzenia przez Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
§  4. 
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zawiadamia właściwe organy i instytucje publiczne o potrzebie wykonania obowiązku, o którym mowa w art. 30 ust. 3 ustawy, jeżeli jest to niezbędne do skutecznego przeprowadzenia czynności.
§  5. 
1. 
W przypadku gdy cel czynności może być osiągnięty bez współdziałania z organami i instytucjami publicznymi, czynności przeprowadza się bez zawiadomienia, o którym mowa w § 4.
2. 
Organy i instytucje publiczne wykonujące obowiązek, o którym mowa w art. 30 ust. 3 ustawy, udostępniają funkcjonariuszowi okazującemu zawiadomienie, o którym mowa w § 4, wykaz osób wykonujących prace związane z przyjmowaniem, przewozem i doręczaniem przesyłek w zakresie związanym z dopuszczeniem do dalszego przewozu.
§  6. 
1. 
Czynności prowadzi się przez czas oznaczony w zarządzeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1 ustawy, chyba że wcześniej zostanie osiągnięty cel tych czynności, wystąpi trwały brak możliwości ich wykonywania albo Prokurator Generalny nakaże zaniechanie czynności.
2. 
Zaprzestanie czynności z powodu trwałego braku możliwości wykonywania czynności wymaga akceptacji Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
3. 
Jeżeli dalsze prowadzenie czynności stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, funkcjonariusze przerywają je niezwłocznie i powiadamiają o tym Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
§  7. 
1. 
Czynności przeprowadza się i dokumentuje z zastosowaniem określonych odrębnymi przepisami zasad i procedur ochrony niejawności form i metod wykonywania czynności służbowych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz informacji przetwarzanych przez tę Agencję.
2. 
Przeprowadzając czynności, można, w celu ochrony, o której mowa w ust. 1, posługiwać się dokumentami uniemożliwiającymi ustalenie danych identyfikujących funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub osoby udzielające im pomocy oraz środków, jakimi posługują się funkcjonariusze.
§  8. 
1. 
Dokumentację czynności stanowią:
1)
wniosek kierownika jednostki organizacyjnej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego do Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o zarządzenie czynności, zwany dalej "wnioskiem";
2)
zarządzenie czynności przez Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwane dalej "zarządzeniem";
3)
zawiadomienie Prokuratora Generalnego o zarządzeniu czynności;
4)
zawiadomienie organów i instytucji publicznych dokonujących przewozu przesyłek zawierających przedmioty przestępstwa o zarządzeniu czynności;
5)
zarządzenie Prokuratora Generalnego o zaniechaniu czynności;
6)
notatka służbowa o przebiegu czynności;
7)
informacja Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o wynikach czynności, kierowana do Prokuratora Generalnego;
8)
opisy wyników sprawdzeń i oceny, o których mowa w § 2 ust. 4;
8a)
zarządzenie Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o zniszczeniu materiałów;
9)
protokół zniszczenia materiałów.
2. 
Wzory dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 1-7, 8a i 9, stanowią załączniki nr 1-8 do rozporządzenia.
3. 
Notatka służbowa, o której mowa w ust. 1 pkt 6, powinna zawierać:
1)
numer sprawy i kryptonim, jeżeli został nadany;
2)
określenie rodzaju czynności oraz czasu, miejsca i sposobu ich przeprowadzenia;
3)
wskazanie osób, których dotyczyły czynności;
4)
opis wyników czynności.
4. 
Dokumentację czynności stanowią także materiały uzyskane podczas ich stosowania, a w szczególności nośniki zawierające zapisy z rejestracji obrazu lub dźwięku albo przemieszczania się osób lub przedmiotów oraz kopie wykonane z tych nośników, a także dokumenty sporządzone na podstawie informacji utrwalonych na nośnikach.
§  9. 
1. 
Dokumentację dotyczącą prowadzonych czynności, w tym materiały zawierające dowody pozwalające na wszczęcie postępowania karnego, Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazuje Prokuratorowi Generalnemu za pośrednictwem upoważnionego pisemnie funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
2. 
W odniesieniu do materiałów uzyskanych podczas stosowania czynności, niezawierających dowodów pozwalających na wszczęcie postępowania karnego, Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zarządza ich protokolarne, komisyjne zniszczenie.
3. 
Zapisy informacji utrwalone na nośnikach, o których mowa w § 8 ust. 4, usuwa się w sposób uniemożliwiający odtworzenie tych zapisów z chwilą zniszczenia materiałów, o których mowa w ust. 2.
4. 
W przypadku gdy usunięcie z nośników utrwalonych na nich zapisów nie jest możliwe, uszkadza się je w sposób uniemożliwiający ich odczytanie albo dokonuje się ich fizycznego zniszczenia.
§  10. 
1. 
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Prokurator Generalny prowadzą rejestry czynności.
2. 
Rejestry, o których mowa w ust. 1, mogą być prowadzone w postaci księgi albo w systemie informatycznym.
3. 
Wzór rejestru czynności prowadzonego przez Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego stanowi załącznik nr 9 do rozporządzenia.
3a. 
Wzór rejestru czynności, o których mowa w § 9 ust. 2, prowadzonego przez Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego stanowi załącznik nr 10 do rozporządzenia.
4. 
Wzór rejestru czynności prowadzonego przez Prokuratora Generalnego stanowi załącznik nr 11 do rozporządzenia.
§  11. 
1. 
Dokumenty, o których mowa w § 8 ust. 1 pkt 1, 2, 4, 6 i 8-9, sporządza się w egzemplarzu pojedynczym, a dokumenty wymienione w § 8 ust. 1 pkt 3, 5 i 7 sporządza się w dwóch egzemplarzach.
2. 
Prokurator Generalny przechowuje pierwszy egzemplarz zawiadomienia o zarządzeniu czynności i informacji o przeprowadzonych czynnościach oraz drugi egzemplarz zarządzenia o zaniechaniu czynności.
3. 
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przechowuje drugie egzemplarze zawiadomienia Prokuratora Generalnego o zarządzeniu czynności i informacji o wynikach czynności, pierwszy egzemplarz zarządzenia Prokuratora Generalnego o zaniechaniu czynności oraz pojedyncze egzemplarze wniosków, zarządzeń, zawiadomień organów i instytucji publicznych, notatek służbowych, protokołów zniszczenia materiałów oraz opisów wyników sprawdzeń i ocen, o których mowa w § 2 ust. 4.
§  12. 
(uchylony).
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR

WNIOSEK NR ______________

(nr w rejestrze)

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR

ZAWIADOMIENIE NR ____________

(nr w rejestrze)

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WZÓR

ZAWIADOMIENIE NR ____________

(nr w rejestrze)

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4 

WZÓR

ZARZĄDZENIE NR........

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  5 

WZÓR

NOTATKA SŁUŻBOWA

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  6 

WZÓR

INFORMACJA

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  7 

WZÓR

ZARZĄDZENIE NR ............................

(nr w rejestrze)

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  8 

WZÓR

PROTOKÓŁ ZNISZCZENIA MATERIAŁÓW

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  9 

WZÓR

REJESTR

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  10 

WZÓR

REJESTR

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  11 

WZÓR

REJESTR

wzór

1 Stosownie do postanowień art. 232 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz.U.2002.74.676) z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia utraciło moc zarządzenie Szefa Urzędu Ochrony Państwa z dnia 10 października 1997 r. w sprawie sposobu przeprowadzania i dokumentowania przez Urząd Ochrony Państwa czynności niejawnego nadzorowania przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa (M.P.1997.77.736).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.1772 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób przeprowadzania i dokumentowania przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego niejawnego nadzorowania wytwarzania, przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa.
Data aktu: 07/10/2002
Data ogłoszenia: 10/12/2014
Data wejścia w życie: 30/10/2002