Tryb zawierania umów w celu realizacji zadań z zakresu ochrony zdrowia publicznego przed zakażeniami i chorobami zakaźnymi oraz sposób ich finansowania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 29 września 2011 r.
w sprawie trybu zawierania umów w celu realizacji zadań z zakresu ochrony zdrowia publicznego przed zakażeniami i chorobami zakaźnymi oraz sposobu ich finansowania

Na podstawie art. 42 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2013 r. poz. 947, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa tryb zawierania umów w celu realizacji zadań z zakresu ochrony zdrowia publicznego przed zakażeniami i chorobami zakaźnymi, o których mowa w art. 42 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, zwanej dalej "ustawą", oraz sposób ich finansowania.
§  2.
1.
Zawieranie umów w celu realizacji zadań z zakresu ochrony zdrowia publicznego przed zakażeniami i chorobami zakaźnymi, o których mowa w art. 42 ust. 2 ustawy, zwanych dalej "umowami", odbywa się po przeprowadzeniu postępowania w trybie konkursu ofert.
1a.
W przypadku:
1)
potwierdzenia przez Głównego Inspektora Sanitarnego zaistnienia ryzyka zawleczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej choroby szczególnie niebezpiecznej i wysoce zakaźnej,
2)
wystąpienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zakażenia, podejrzenia zachorowania lub zachorowania na chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną,
3)
wystąpienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagrożenia epidemicznego lub epidemii choroby zakaźnej,
4)
ogłoszenia przez Światową Organizację Zdrowia, zgodnie z międzynarodowymi przepisami zdrowotnymi, sytuacji zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym

- minister właściwy do spraw zdrowia zawiera umowy z wyznaczonymi przez siebie podmiotami spośród podmiotów, o których mowa w art. 42 ust. 1 ustawy.

2.
Do konkursu ofert, o którym mowa w ust. 1, mogą przystępować podmioty, o których mowa w art. 42 ust. 1 ustawy, zwane dalej "oferentami".
§  3.
Konkurs ofert przeprowadza minister właściwy do spraw zdrowia albo wskazana przez niego i podległa mu państwowa jednostka budżetowa właściwa w sprawach udzielania zamówień publicznych na dostawy, usługi lub roboty budowlane z zakresu ochrony zdrowia, zwana dalej "państwową jednostką budżetową".
§  4.
1.
W celu przeprowadzenia konkursu ofert minister właściwy do spraw zdrowia albo kierownik państwowej jednostki budżetowej zamieszcza na tablicy ogłoszeń w siedzibie i na stronie internetowej urzędu zapewniającego obsługę ministra właściwego do spraw zdrowia ogłoszenie o przeprowadzeniu konkursu ofert.
2.
W ogłoszeniu, o którym mowa w ust. 1, określa się w szczególności:
1)
nazwę zamawiającego i adres siedziby;
2)
przedmiot zamówienia, przez wskazanie:
a)
zadań, które będą przedmiotem umowy,
b)
trybu i miejsca realizacji zadań, które będą przedmiotem umowy;
3)
wymagane dane identyfikujące oferenta;
4)
rodzaj dokumentów i danych, jakie powinien złożyć oferent;
5)
warunki wymagane od oferentów, w tym kwalifikacje zawodowe i techniczne, jakie muszą spełniać;
6)
okres, na jaki zostanie zawarta umowa;
7)
termin składania ofert;
8)
kryteria oceny ofert;
9)
informacje o miejscu i terminie rozstrzygnięcia konkursu ofert.
3.
Przedmiot zamówienia, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, opisuje się w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty.
4.
W przypadku konkursu ofert na realizację zadań z zakresu ochrony zdrowia publicznego przed zakażeniami i chorobami zakaźnymi, o których mowa w art. 42 ust. 2 ustawy, które są usługami medycznymi w rozumieniu załącznika II B do dyrektywy 2004/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi (Dz. Urz. UE L 134 z 30.04.2004, str. 114; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 7, str. 132), do opisu przedmiotu zamówienia stosuje się odpowiednio art. 29 ust. 1-3, art. 30 ust. 1-6 i art. 31 ust. 1-3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907, z późn. zm.) oraz przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 31 ust. 4 tej ustawy.
5.
Oferenci składają oferty w formie pisemnej, w terminie określonym w ogłoszeniu, o którym mowa w ust. 1. Termin ten nie może być krótszy niż 14 dni. O zachowaniu terminu decyduje data wpływu oferty do urzędu zapewniającego obsługę ministra właściwego do spraw zdrowia.
§  5.
1.
W celu przeprowadzenia konkursu ofert minister właściwy do spraw zdrowia albo kierownik państwowej jednostki budżetowej powołuje komisję i określa regulamin komisji.
2.
W skład komisji wchodzą osoby posiadające kwalifikacje, wiedzę i doświadczenie w zakresie specyfiki zawieranej umowy.
§  6.
1.
Konkurs ofert składa się z części jawnej i niejawnej.
2.
W części jawnej konkursu ofert komisja w obecności oferentów:
1)
stwierdza prawidłowość ogłoszenia o przeprowadzeniu konkursu ofert oraz liczbę złożonych ofert;
2)
otwiera oferty i ustala, które z nich spełniają warunki formalne, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 3-6;
3)
przyjmuje do protokołu zgłoszone przez oferentów oświadczenia.
3.
W części niejawnej konkursu ofert komisja, na podstawie kryteriów, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 8:
1)
wybiera ofertę lub większą liczbę ofert, które zapewniają realizację przedmiotu zamówienia;
2)
nie dokonuje wyboru żadnej oferty, jeżeli nie wynika z nich możliwość prawidłowej realizacji przedmiotu zamówienia.
§  7.
1.
Komisja odrzuca ofertę:
1)
złożoną po terminie;
2)
jeżeli nie spełnia wymaganych warunków określonych w ogłoszeniu, o którym mowa w § 4 ust. 1.
2.
W przypadku gdy oferent nie przedstawił wszystkich wymaganych dokumentów lub gdy oferta zawiera braki formalne, komisja wzywa oferenta do usunięcia tych braków, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania, pod rygorem odrzucenia oferty.
3.
W przypadku gdy w toku konkursu ofert wpłynęła tylko jedna oferta niepodlegająca odrzuceniu, komisja może przyjąć tę ofertę, jeżeli z okoliczności wynika, że na ogłoszony ponownie na tych samych warunkach konkurs ofert nie wpłynie więcej ofert.
4.
Komisja sporządza protokół z przebiegu przeprowadzonego konkursu ofert zawierający propozycję rozstrzygnięcia i przedstawia go ministrowi właściwemu do spraw zdrowia.
5.
W przypadku gdy konkurs ofert prowadzi komisja powołana przez kierownika państwowej jednostki budżetowej, protokół, o którym mowa w ust. 4, jest przedstawiany ministrowi właściwemu do spraw zdrowia przez kierownika tej jednostki.
§  8.
Minister właściwy do spraw zdrowia unieważnia konkurs ofert, jeżeli:
1)
nie wpłynęła żadna oferta;
2)
odrzucono wszystkie oferty;
3)
kwota najkorzystniejszej oferty przewyższa kwotę, którą minister właściwy do spraw zdrowia może przeznaczyć na finansowanie umowy;
4)
nastąpiła istotna zmiana okoliczności powodująca, że prowadzenie postępowania lub zawarcie umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć.
§  9.
1.
Jeżeli nie nastąpiło unieważnienie konkursu ofert, minister właściwy do spraw zdrowia ogłasza o rozstrzygnięciu konkursu ofert.
2.
Ogłoszenie o rozstrzygnięciu konkursu ofert zamieszcza się na tablicy ogłoszeń w siedzibie i na stronie internetowej urzędu zapewniającego obsługę ministra właściwego do spraw zdrowia w terminie 5 dni od dnia zakończenia konkursu ofert.
3.
Ogłoszenie, o którym mowa w ust. 2, zawiera nazwę (firmę) albo imię i nazwisko oraz siedzibę albo miejsce zamieszkania i adres oferenta, który został wybrany, oraz uzasadnienie wyboru oferty.
§  10.
1.
Oferent biorący udział w konkursie ofert może wnieść do ministra właściwego do spraw zdrowia, w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia o rozstrzygnięciu konkursu, odwołanie dotyczące rozstrzygnięcia konkursu.
2.
W przypadku unieważnienia konkursu ofert odwołanie, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje.
3.
Odwołanie, o którym mowa w ust. 1, wniesione po terminie nie podlega rozpatrzeniu.
4.
Odwołanie, o którym mowa w ust. 1, jest rozpatrywane w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania. Wniesienie odwołania wstrzymuje zawarcie umowy do czasu jego rozpatrzenia.
5.
Po rozpatrzeniu odwołania, o którym mowa w ust. 1, minister właściwy do spraw zdrowia uwzględnienia lub odrzuca odwołanie.
6.
Rozstrzygnięcie, o którym mowa w ust. 5, jest zamieszczane, w terminie 5 dni od dnia jego podjęcia, na tablicy ogłoszeń w siedzibie i na stronie internetowej urzędu zapewniającego obsługę ministra właściwego do spraw zdrowia.
7.
W przypadku uwzględnienia odwołania oferenta ponownie przeprowadza się postępowanie konkursowe.
§  11.
W przypadku konkursu ofert na realizację zadań z zakresu ochrony zdrowia publicznego przed zakażeniami i chorobami zakaźnymi, o których mowa w art. 42 ust. 2 ustawy, które są usługami medycznymi w rozumieniu załącznika II B do dyrektywy 2004/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi, stosuje się odpowiednio art. 95 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych.
§  12.
1.
Zadania z zakresu ochrony zdrowia publicznego przed zakażeniami i chorobami zakaźnymi, o których mowa w art. 42 ust. 2 ustawy, określone w umowie, są finansowane na podstawie faktury lub rachunku i miesięcznego zestawienia zawierającego w szczególności ilość, rodzaj oraz datę podjętych działań lub realizacji zadań.
2.
Fakturę lub rachunek, o których mowa w ust. 1, wystawia się na ogólną kwotę za wszystkie podjęte działania lub zrealizowane zadania wymienione w załączonym do niej zestawieniu.
§  13.
Rozliczenie umów i przekazanie środków finansowych za ich realizację następuje w terminie 30 dni od dnia zatwierdzenia dokumentów, o których mowa w § 12.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz.U.2015.1908).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.2108 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb zawierania umów w celu realizacji zadań z zakresu ochrony zdrowia publicznego przed zakażeniami i chorobami zakaźnymi oraz sposób ich finansowania.
Data aktu: 29/09/2011
Data ogłoszenia: 11/12/2015
Data wejścia w życie: 29/10/2011