Praktyki zawodowe kandydatów na doradców podatkowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 17 listopada 2010 r.
w sprawie praktyk zawodowych kandydatów na doradców podatkowych

Na podstawie art. 21 ust. 5 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 2008 r. Nr 73, poz. 443, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki odbywania praktyki zawodowej przez kandydatów na doradców podatkowych oraz rodzaje zatrudnienia traktowane na równi z tą praktyką.
§  2.
1.
Kandydaci na doradców podatkowych, zwani dalej "kandydatami", odbywają dwuletnią praktykę zawodową, zwaną dalej "praktyką", w następującej kolejności:
1)
w urzędzie skarbowym - przez okres 2 miesięcy;
2)
w izbie skarbowej - przez okres 2 miesięcy;
3)
w urzędzie kontroli skarbowej - przez okres 2 miesięcy;
4)
u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego - przez okres 18 miesięcy.
2.
Kandydaci odbywają praktykę:
1)
w urzędzie skarbowym i w izbie skarbowej - właściwych miejscowo w sprawach podatku dochodowego od osób fizycznych ze względu na miejsce zamieszkania kandydata;
2)
w urzędzie kontroli skarbowej - mającym siedzibę w tym samym mieście wojewódzkim co izba skarbowa, o której mowa w pkt 1;
3)
u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego - w przypadku wyrażenia zgody na przyjęcie kandydata na praktykę albo wyznaczenia przez Krajową Radę Doradców Podatkowych.
3.
Na uzasadniony wniosek kandydata lub kierownika jednostki, o której mowa w ust. 1 pkt 1-3, minister właściwy do spraw finansów publicznych może skierować kandydata do odbycia praktyki w urzędzie skarbowym, izbie skarbowej albo urzędzie kontroli skarbowej o innej właściwości miejscowej niż określona w ust. 2 pkt 1 i 2.
4.
Praktyka odbywana jest w wymiarze 8 godzin w tygodniu.
§  3.
1.
Terminy rozpoczęcia praktyki w urzędach, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1-3, na wniosek kandydata, wyznacza minister właściwy do spraw finansów publicznych.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien być złożony nie później niż w terminie 45 dni od dnia złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu na doradcę podatkowego, zwanego dalej "egzaminem".
3.
Rozpoczęcie praktyki w urzędach wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1-3 następuje w terminie 45 dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, albo wniosku, o którym mowa w § 2 ust. 3.
§  4.
1.
Termin i miejsce rozpoczęcia praktyki u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego wyznacza, na wniosek kandydata, Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, po zasięgnięciu opinii zarządu właściwego regionalnego oddziału Izby Doradców Podatkowych, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia otrzymania tego wniosku.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien być złożony nie później niż w terminie 45 dni przed zakończeniem praktyki w urzędzie kontroli skarbowej.
§  5.
1.
Kandydat odbywa praktykę w warunkach umożliwiających zapoznanie się z funkcjonowaniem organów podatkowych i wykonywaniem doradztwa podatkowego.
2.
W urzędzie skarbowym, izbie skarbowej i urzędzie kontroli skarbowej praktyka odbywana jest pod nadzorem pracownika wyznaczonego odpowiednio przez naczelnika urzędu skarbowego, dyrektora izby skarbowej albo dyrektora urzędu kontroli skarbowej.
3.
Szczegółowe warunki odbywania praktyki kandydat uzgadnia odpowiednio z naczelnikiem urzędu skarbowego, dyrektorem izby skarbowej albo dyrektorem urzędu kontroli skarbowej.
4.
Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio do praktyki odbywanej u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego.
5.
Po odbyciu praktyki kandydat otrzymuje dokument potwierdzający jej odbycie.
§  6.
1.
Na równi z praktyką jest traktowane zatrudnienie:
1)
przez okres co najmniej dwóch lat w:
a)
urzędzie skarbowym,
b)
izbie skarbowej,
c)
urzędzie kontroli skarbowej,
d)
urzędzie celnym,
e)
izbie celnej,
f)
Ministerstwie Finansów,
g)
samorządowych służbach finansowych,
h)
samorządowym kolegium odwoławczym

- jeżeli do zakresu obowiązków kandydata należało stosowanie przepisów prawa podatkowego w związku z prowadzonymi postępowaniami podatkowymi lub kontrolnymi;

2)
przez okres co najmniej dwóch lat:
a)
w podmiotach uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego, jeżeli do zakresu obowiązków kandydata należało stosowanie przepisów z zakresu prawa podatkowego na rzecz klienta,
b)
jako prokurator lub sędzia,
c)
na stanowisku, na którym wykonywanie czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych wiąże się z koniecznością posiadania certyfikatu księgowego, lub na stanowisku uprawniającym do przeprowadzania lustracji w rozumieniu przepisów prawa spółdzielczego,
d)
na stanowisku głównego księgowego w podmiotach, które na podstawie przepisów o rachunkowości są obowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych;
3)
przez okres co najmniej czterech lat na stanowisku skarbnika gminy;
4)
przez okres co najmniej pięciu lat w charakterze pracownika naukowego, dydaktycznego lub naukowo-dydaktycznego, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym, zajmującego się dziedzinami, w których zakres wchodzi prawo podatkowe.
2.
Na równi z praktyką jest traktowane wykonywanie przez okres co najmniej dwóch lat zawodu adwokata, radcy prawnego lub biegłego rewidenta.
§  7.
Kandydaci, którym wyznaczono termin rozpoczęcia praktyki przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, odbywają tę praktykę na warunkach określonych w przepisach dotychczasowych.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.3)
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 216, poz. 1592).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2008 r. Nr 130, poz. 829 i Nr 180, poz. 1112, z 2009 r. Nr 166, poz. 1317 i Nr 216, poz. 1676 oraz z 2010 r. Nr 47, poz. 278 i Nr 122, poz. 826.

3) Zakres spraw uregulowany niniejszym rozporządzeniem był poprzednio uregulowany w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 10 lipca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. Nr 107, poz. 940, z 2004 r. Nr 52, poz. 516 oraz z 2005 r. Nr 193, poz. 1616), które na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 10 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o doradztwie podatkowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 122, poz. 826) w części dotyczącej warunków odbywania praktyki zawodowej przez kandydatów na doradców podatkowych oraz zatrudnienia traktowanego na równi z tą praktyką traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.230.1514

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Praktyki zawodowe kandydatów na doradców podatkowych.
Data aktu: 17/11/2010
Data ogłoszenia: 07/12/2010
Data wejścia w życie: 22/12/2010