Odznaka "Za zasługi w pracy penitencjarnej".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 18 października 2010 r.
w sprawie odznaki "Za zasługi w pracy penitencjarnej"

Na podstawie art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 79, poz. 523 i Nr 182, poz. 1228) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowy tryb nadawania oraz rodzaje i wzór odznaki "Za zasługi w pracy penitencjarnej", zwanej dalej "odznaką", oraz:
1)
podział odznaki na trzy stopnie;
2)
terminy i kolejność nadawania odznaki;
3)
przełożonych uprawnionych do występowania z wnioskiem o nadanie odznaki;
4)
dane, które powinien zawierać wniosek o nadanie odznaki;
5)
sposób prowadzenia ewidencji osób odznaczonych;
6)
sposób postępowania w przypadku zagubienia albo zniszczenia odznaki lub legitymacji stwierdzającej nadanie odznaki;
7)
koszty wytworzenia odznaki.
§  2.
Odznaka dzieli się na następujące stopnie:
1)
złota - I stopień;
2)
srebrna - II stopień;
3)
brązowa - III stopień.
§  3.
Nadawanie odznaki następuje z okazji dnia święta Służby Więziennej, Narodowego Święta Niepodległości lub z okazji innych świąt państwowych, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach również w innych terminach.
§  4.
1.
Odznaka tego samego stopnia może być nadana tej samej osobie tylko raz.
2.
Przy nadawaniu odznaki zachowuje się kolejność w jej stopniach, przy czym:
1)
srebrna odznaka może być nadana osobie wyróżnionej brązową odznaką, jeżeli od jej nadania upłynęły co najmniej trzy lata;
2)
złota odznaka może być nadana osobie wyróżnionej srebrną odznaką, jeżeli od jej nadania upłynęło co najmniej pięć lat.
3.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach można odstąpić od zasad określonych w ust. 2.
4.
Odznaka może być nadana pośmiertnie.
§  5.
1.
Odznakę nadaje Minister Sprawiedliwości z własnej inicjatywy albo na wniosek Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.
2.
Wniosek w sprawie nadania odznaki przedstawia Dyrektorowi Generalnemu Służby Więziennej, za pośrednictwem dyrektora okręgowego Służby Więziennej, kierownik jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, w której przedstawiona do wyróżnienia osoba pełni służbę albo pracuje.
3.
Dyrektor okręgowy Służby Więziennej może także przedstawić wniosek w sprawie nadania odznaki osobie, o której mowa w ust. 2, z podległej mu jednostki organizacyjnej Służby Więziennej.
4.
Dyrektor Generalny Służby Więziennej może z własnej inicjatywy przedstawić Ministrowi Sprawiedliwości wniosek w sprawie nadania odznaki funkcjonariuszom lub pracownikom Służby Więziennej oraz innym osobom.
§  6.
Wniosek o nadanie odznaki powinien w szczególności zawierać:
1)
dane personalne osoby przedstawianej do wyróżnienia;
2)
informacje o osiągnięciach uzasadniających nadanie odznaki, o których mowa w art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej;
3)
opinię uprawnionego przełożonego, o którym mowa w § 5 ust. 2-4.
§  7.
1.
Odznaka ma kształt okrągłego medalu o średnicy 35 mm wykonanego w tombaku, odpowiednio patynowanego, posrebrzanego i pozłacanego. Na licowej stronie, w otoku, znajduje się napis dwoma łukami: "MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI ZASŁUŻONEMU", a pośrodku, na tle ciemnoczerwonej emalii, wizerunek godła państwowego ustawowego wzoru, w kolorze srebrnym. Na odwrotnej stronie odznaki, w środkowej części, na tle stylizowanej odznaki Służby Więziennej, składającej się z pochodni skrzyżowanej z mieczem na tle wieńca z liści dębowych, umieszczony jest w trzech wierszach napis: "PENITENCJA/PRACA, OŚWIATA/KULTURA".
2.
Odznaka jest zawieszona na wstążce o szerokości 35 mm, granatowej, obrzeżonej prążkami szerokości 3 mm, czerwono-białym i biało-czerwonym, z dwoma paskami białymi szerokości 4 mm w równych odstępach 7 mm.
3.
Wzór odznaki wraz ze wstążką określa załącznik do rozporządzenia.
§  8.
1.
Odznakę wraz z legitymacją stwierdzającą jej nadanie wręcza Minister Sprawiedliwości lub osoba przez niego upoważniona.
2.
Odznakę wraz z legitymacją wręcza się w sposób i w okolicznościach zapewniających uroczysty charakter aktu wręczenia.
3.
Na legitymacji w sprawie nadania odznaki powinny być zamieszczone: godło Rzeczypospolitej Polskiej, numer i data wystawienia legitymacji, podstawa nadania odznaki, imię i nazwisko osoby wyróżnionej odznaką, imię jej ojca i stopień przyznanej odznaki oraz podpis i pieczęć organu przyznającego odznakę.
§  9.
Ewidencję osób odznaczonych prowadzi Centralny Zarząd Służby Więziennej.
§  10.
1.
W razie zgubienia albo zniszczenia odznaki wydaje się, na wniosek osoby odznaczonej, odznakę tego samego stopnia. Ponowne wydanie odznaki następuje za zwrotem kosztów jej wytworzenia.
2.
W razie zgubienia albo zniszczenia legitymacji stwierdzającej nadanie odznaki przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że ponowne wydanie legitymacji następuje nieodpłatnie.
§  11.
1.
Osobom, którym nadano brązową lub srebrną odznakę "W Służbie Penitencjarnej" lub odznakę "Za zasługi w pracy penitencjarnej" na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów, może być nadana odpowiednio odznaka II lub I stopnia - z uwzględnieniem terminów przewidzianych w § 4 ust. 2.
2.
Osoby, którym nadano odznakę, o której mowa w ust. 1, zachowują prawo do jej noszenia.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)
______

1) Rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 marca 2003 r. w sprawie szczegółowego trybu nadawania oraz wzoru odznaki "Za zasługi w pracy penitencjarnej" (Dz. U. Nr 95, poz. 871), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 272 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 79, poz. 523 i Nr 182, poz. 1228).

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR ODZNAKI "ZA ZASŁUGI W PRACY PENITENCJARNEJ" WRAZ ZE WSTĄŻKĄ

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.201.1331

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Odznaka "Za zasługi w pracy penitencjarnej".
Data aktu: 18/10/2010
Data ogłoszenia: 29/10/2010
Data wejścia w życie: 13/11/2010