Sztandar jednostek organizacyjnych Służby Więziennej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 4 sierpnia 2010 r.
w sprawie sztandaru jednostek organizacyjnych Służby Więziennej

Na podstawie art. 16 ust. 4 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 79, poz. 523) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wymagania dotyczące sztandaru;
2)
wzór aktu nadania sztandaru;
3)
tryb i warunki nadania sztandaru;
4)
sposób przechowywania i ewidencjonowania sztandarów;
5)
sposób przekazywania sztandarów w przypadku likwidacji jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, zwanej dalej "jednostką organizacyjną", albo ponownego nadania sztandaru.
§  2. 
Sztandar jednostki organizacyjnej składa się z płata, głowicy, drzewca i szarfy.
§  3. 
1. 
Płatem sztandaru jest tkanina o kształcie kwadratu o boku długości 100 cm, barwy czerwonej po stronie głównej, a barwy szafirowej po stronie odwrotnej. Jeden bok płata jest wszyty w skórę przymocowaną do drzewca gwoździami po każdej stronie płata. Boki płata, z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca, są obszyte srebrną frędzlą o szerokości 7 lub 9 cm.
2. 
Na stronie głównej płata sztandaru znajduje się umieszczony centralnie wizerunek orła białego o wymiarach 48 x 44 cm, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, haftowany wypukłym srebrnym szychem, a korona, dziób i szpony - haftowane złotym szychem. Dookoła orła są umieszczone haftowane srebrnym szychem napisy. Nad godłem jest umieszczony napis "SŁUŻBA WIĘZIENNA", pod godłem jest umieszczony napis "W SŁUŻBIE RZECZYPOSPOLITEJ". Litery mają wysokość 5 cm.
2a.  1
 Na stronie głównej płata sztandaru, pomiędzy godłem a napisem "W SŁUŻBIE RZECZYPOSPOLITEJ", umieszczony jest haftowany złotym sztychem napis "BÓG HONOR OJCZYZNA". Litery mają wysokość 3 cm.
3. 
Na stronie odwrotnej płata znajdują się umieszczone centralnie haftowane szychem znak graficzny Służby Więziennej lub oznaka Służby Więziennej albo symboliczny znak nawiązujący do tradycji Służby Więziennej lub jednostki organizacyjnej oraz nazwa jednostki organizacyjnej. Litery nazwy jednostki organizacyjnej są dostosowane odpowiednio wielkością i wysokością do długości nazwy własnej tej jednostki.
§  4. 
1. 
Głowica sztandaru, wykonana z białego metalu, składa się z wizerunku orła ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, podstawy oraz tulei mocującej głowicę do drzewca.
2. 
Wewnątrz podstawy głowicy może być umieszczony zminiaturyzowany akt nadania sztandaru jednostki organizacyjnej.
§  5. 
1. 
Drzewce sztandaru o średnicy 4 cm i długości 255 cm jest wykonane z drewna toczonego. Drzewce jest dwudzielne, połączone tuleją z białego metalu. Na górnym końcu drzewca jest osadzona głowica, na dolnym - stożkowe okucie z białego metalu. W górnej części drzewca pod głowicą znajduje się jedenaście kółek umieszczonych co 10 cm, odpowiadających kółkom umocowanym na brzegu płata sztandaru nieobszytym frędzlą, które spina się za pomocą pręta.
2. 
Na drzewcu umieszcza się gwoździe honorowe w dniu wręczenia sztandaru, które w szczególności mogą zawierać napisy wskazujące fundatorów sztandaru.
3. 
Na drzewcu mogą być umieszczane gwoździe pamiątkowe. Gwoździe pamiątkowe mogą zawierać napisy z datami i wydarzeniami odnoszącymi się do historii jednostki organizacyjnej oraz napisy upamiętniające inne ważne wydarzenia.
§  6. 
Szarfa w kolorach białym i czerwonym, ustalonych dla barw Rzeczypospolitej Polskiej, o szerokości 15 cm, jest zawiązana w kokardę i umieszczona na tulei głowicy. Jej oba końce dochodzą do dolnego brzegu płata i są zakończone frędzlą taką jak płat sztandaru.
§  7. 
1. 
Barwny projekt sztandaru w skali 1:3, wraz z opisem i uzasadnieniem proponowanych symboli, liter i cyfr, a także z wykazem gwoździ honorowych i pamiątkowych wraz z treścią napisów na nich zamieszczonych, kierownik jednostki organizacyjnej przedstawia drogą służbową Ministrowi Sprawiedliwości do zatwierdzenia.
2. 
Projekt sztandaru jest przechowywany w archiwum Centralnego Zarządu Służby Więziennej.
§  8. 
W przypadku ufundowania sztandaru w akcie nadania sztandaru wymienia się fundatora.
§  9. 
1. 
Sztandar wraz z aktem nadania sztandaru wręcza jednostce organizacyjnej Minister Sprawiedliwości lub w jego imieniu Dyrektor Generalny Służby Więziennej albo inna upoważniona osoba.
2. 
Wręczenie sztandaru odbywa się w formie uroczystej, określonej w ceremoniale Służby Więziennej.
3. 
Wzór aktu nadania sztandaru określa załącznik do rozporządzenia.
§  10. 
1. 
W czasie wręczania sztandaru wbija się w drzewce sztandaru gwoździe honorowe; mogą być także wbijane gwoździe pamiątkowe.
2. 
Wbijanie gwoździ honorowych i pamiątkowych odbywa się w formie uroczystej, określonej w ceremoniale Służby Więziennej.
§  11. 
Sztandar znajduje się na stałe w jednostce organizacyjnej, której został nadany. Przechowywany jest w miejscu zapewniającym jego ochronę przed utratą i zniszczeniem oraz jego należyte uhonorowanie.
§  12. 
1. 
Ewidencję sztandarów nadanych jednostkom organizacyjnym prowadzi Centralny Zarząd Służby Więziennej.
2. 
W ewidencji sztandarów uwzględnia się w szczególności:
1)
pełną nazwę jednostki organizacyjnej;
2)
oznaczenie fundatora sztandaru;
3)
datę i miejsce wręczenia sztandaru;
4)
imię i nazwisko osoby wręczającej i przyjmującej sztandar, stanowisko służbowe;
5)
datę zdania sztandaru do archiwum i numer protokołu.
§  13. 
1. 
W przypadku likwidacji jednostki organizacyjnej lub ponownego nadania jej sztandaru kierownik jednostki organizacyjnej przekazuje dotychczasowy sztandar wraz z jego aktem nadania do Centralnego Zarządu Służby Więziennej.
2. 
Z przekazania sztandaru sporządza się protokół, którego jeden egzemplarz pozostaje w jednostce organizacyjnej, a drugi egzemplarz przekazuje się do Centralnego Zarządu Służby Więziennej.
3. 
Protokół zawiera opis sztandaru, jego ewentualnych uszkodzeń, wzmiankę o przekazaniu aktu nadania i wręczenia sztandaru oraz podpisy osoby przekazującej i przyjmującej. Do protokołu dołącza się zarys dziejów sztandaru.
4. 
Dotychczasowy sztandar, za zezwoleniem Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, może być wypożyczony jednostce organizacyjnej lub innej instytucji.
5. 
Przekazanie sztandaru odbywa się w formie uroczystej, określonej w ceremoniale Służby Więziennej.
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 13 sierpnia 2010 r.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

AKT

NADANIA SZTANDARU NR ...............

wzór

1 § 3 ust. 2a dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 25 listopada 2022 r. (Dz.U.2022.2511) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 grudnia 2022 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.143.967

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sztandar jednostek organizacyjnych Służby Więziennej.
Data aktu: 04/08/2010
Data ogłoszenia: 10/08/2010
Data wejścia w życie: 13/08/2010