Zajmowanie lub rekwirowanie środków transportu na potrzeby obronne państwa w czasie stanu wojennego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 30 sierpnia 2004 r.
w sprawie zajmowania lub rekwirowania środków transportu na potrzeby obronne państwa w czasie stanu wojennego

Na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 2002 r. o stanie wojennym oraz o kompetencjach Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i zasadach jego podległości konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 156, poz. 1301, z 2003 r. Nr 228, poz. 2261 oraz z 2004 r. Nr 107, poz. 1135) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb zajmowania lub rekwirowania oraz zwrotu środków transportu drogowego, kolejowego, lotniczego oraz statków morskich i żeglugi śródlądowej, zwanych dalej "środkami transportu";
2)
organy właściwe w sprawach, o których mowa w pkt 1.
§  2.
1.
Zajmowania i zwrotu zajętego środka transportu dokonują:
1) 1
 Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych;
2)
szefowie wojewódzkich sztabów wojskowych;
3)
wojskowi komendanci uzupełnień;
4) 2
 Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego lub Szef Służby Wywiadu Wojskowego;
5)
Komendant Główny Policji;
6)
Komendant Główny Straży Granicznej;
7)
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
8)
wojewoda właściwy ze względu na obszar województwa, w którym zarejestrowano środek transportu.
2.
Rekwirowania i zwrotu zarekwirowanych środków transportu dokonują:
1)
dowódcy jednostek wojskowych;
2)
Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej;
3) 3
 Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego lub Szef Służby Wywiadu Wojskowego;
4) 4
 Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
§  3.
1.
Upoważniony do zajmowania środka transportu na czas określony, przedstawiciel organów, o których mowa w § 2 ust. 1, zwany dalej "zajmującym", lub upoważniony do rekwirowania środka transportu na czas nieokreślony, przedstawiciel organów, o których mowa w § 2 ust. 2, zwany dalej "rekwirującym", potwierdza posiadaczowi środka transportu na piśmie zajmowanie lub rekwirowanie środka transportu.
2.
Potwierdzenie zawiera:
1)
oznaczenie organu właściwego w sprawach zajęcia lub rekwirowania;
2)
imię i nazwisko, stanowisko służbowe oraz numer legitymacji służbowej zajmującego lub rekwirującego;
3)
dane właściciela środka transportu;
4)
czas i miejsce zajęcia lub zarekwirowania;
5)
rodzaj środka transportu;
6)
ilość materiałów pędnych i eksploatacyjnych;
7)
stan techniczny oraz stopień zużycia środka transportu;
8)
dane identyfikacyjne środka transportu;
9)
podpis zajmującego lub rekwirującego.
3.
W potwierdzeniu zajęcia należy określić termin i miejsce zwrotu środka transportu.
4.
Odpis potwierdzenia jest doręczany właścicielowi środka transportu, w terminie siedmiu dni od dnia sporządzenia.
§  4.
Posiadacz środka transportu przekazuje zajmującemu lub rekwirującemu środek transportu wraz z dokumentami, na podstawie których środek transportu dopuszczony jest do ruchu.
§  5.
Organ, który zajął lub zarekwirował środek transportu, zwraca ten środek z ilością materiałów pędnych i eksploatacyjnych odpowiadającą ich ilości określonej w potwierdzeniu.
§  6.
Zarekwirowany środek transportu zwraca się jego właścicielowi po ustaniu przyczyny zarekwirowania w terminie i miejscu wskazanym przez organ, w którego władaniu znajduje się środek transportu.
§  7.
Zwrot środka transportu następuje wraz z dokumentami, o których mowa w § 4, po okazaniu potwierdzenia i sporządzeniu przez zwracającego protokołu zwrotu, w którym określa się stan techniczny oraz stopień zużycia środka transportu.
§  8.
1.
Organ, we władaniu którego znajduje się zajęty środek transportu, zawiadamia właściciela o niemożności zwrotu zajętego środka transportu w terminie lub miejscu określonym w potwierdzeniu, najpóźniej na siedem dni przed ustalonym terminem zwrotu.
2.
Zajęty środek transportu zwraca się jego właścicielowi po ustaniu przyczyny niemożności zwrotu, o której mowa w ust. 1, w terminie i miejscu wskazanym przez organ, w którego władaniu znajduje się środek transportu.
§  9.
1.
Jeżeli ze względu na utratę albo zniszczenie środka transportu niemożliwe jest jego zwrócenie właścicielowi w terminie, o którym mowa w § 3 ust. 3 lub w § 6, organ, we władaniu którego znajdował się środek transportu, jest obowiązany zawiadomić o tym fakcie właściciela i sporządzić protokół utraty albo zniszczenia środka transportu.
2.
Odpis protokołu, o którym mowa w ust. 1, jest doręczany właścicielowi środka transportu w terminie siedmiu dni od dnia sporządzenia.
§  10.
W potwierdzeniu, o którym mowa w § 3, oraz w protokołach, o których mowa w § 7 i § 9 ust. 1, umieszcza się pouczenie o roszczeniu o odszkodowanie w przypadku poniesienia straty majątkowej w wyniku zajęcia lub zarekwirowania środka transportu, w trybie przepisów ustawy z dnia 22 listopada 2002 r. o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela (Dz. U. Nr 233, poz. 1955).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Infrastruktury kieruje działami administracji rządowej - gospodarka morska i transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 i 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 134, poz. 1429).

1 § 2 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 19 września 2011 r. (Dz.U.11.223.1332) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2012 r.
2 § 2 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 19 września 2011 r. (Dz.U.11.223.1332) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2012 r.
3 § 2 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 19 września 2011 r. (Dz.U.11.223.1332) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2012 r.
4 § 2 ust. 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 19 września 2011 r. (Dz.U.11.223.1332) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2012 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.200.2055

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zajmowanie lub rekwirowanie środków transportu na potrzeby obronne państwa w czasie stanu wojennego.
Data aktu: 30/08/2004
Data ogłoszenia: 14/09/2004
Data wejścia w życie: 29/09/2004