Zm.: rozporządzenie w sprawie wprowadzenia zakazu i ograniczenia obrotu towarami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 czerwca 2004 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie wprowadzenia zakazu i ograniczenia obrotu towarami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa

Na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 119, poz. 1250, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 2002 r. w sprawie wprowadzenia zakazu i ograniczenia obrotu towarami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa (Dz. U. Nr 143, poz. 1198 oraz z 2003 r. Nr 207, poz. 2015) wprowadza się następujące zmiany:
1)
załącznik nr 1 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 1 do niniejszego rozporządzenia;
2)
załącznik nr 2 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 2 do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 154, poz. 1789 oraz z 2002 r. Nr 41, poz. 365, Nr 74, poz. 676 i Nr 89, poz. 804.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

LISTA KRAJÓW OBJĘTYCH ZAKAZEM EKSPORTU LUB TRANZYTU PRZEZ POLSKI OBSZAR CELNY TOWARÓW O ZNACZENIU STRATEGICZNYM DLA BEZPIECZEŃSTWA PAŃSTWA

Lp. KRAJ UWAGI
1 2 3
1 ISLAMSKIE PAŃSTWO AFGANISTANU Dotyczy wyłącznie dostaw na tereny pod kontrolą Talibów.
2 BOŚNIA I HERCEGOWINA Nie dotyczy dostaw broni strzeleckiej przeznaczonej dla sił policyjnych w Bośni i Hercegowinie oraz sprzętu saperskiego.
3 REPUBLIKA IRAKU Nie dotyczy dostaw niezbędnych dla Rządu Iraku lub sił wielonarodowych, które mają służyć celom rezolucji Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych nr 1546 (2004).
4 DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA Nie dotyczy czasowych dostaw na potrzeby Misji Narodów Zjednoczonych w DRK oraz zintegrowanych narodowych Sił Zbrojnych i Policji Konga.

Nie dotyczy czasowych dostaw do użytku osobistego personelu Narodów Zjednoczonych oraz czasowych dostaw nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego* do użytku osobistego dla przedstawicieli i personelu mediów, organizacji humanitarnych i pomocy rozwojowej.

Nie dotyczy czasowych dostaw nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego*, pomocy oraz szkoleń wyłącznie do celów humanitarnych i ochrony osobistej, po wcześniejszej notyfikacji Sekretarzowi Generalnemu Narodów Zjednoczonych.

Nie dotyczy sprzętu saperskiego.

5 REPUBLIKA LIBERII Nie dotyczy dostaw na potrzeby Misji Pokojowej Narodów Zjednoczonych (UNMIL) w Liberii.

Nie dotyczy dostaw na potrzeby międzynarodowych programów szkoleniowych oraz reformy sił zbrojnych i policji Liberii oraz dostaw nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego* do celów humanitarnych i ochrony osobistej oraz pomocy technicznej lub szkoleń, po wyrażeniu zgody przez właściwy Komitet Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych.

Nie dotyczy czasowych dostaw odzieży ochronnej, kamizelek ochronnych i hełmów na użytek osobisty personelu Narodów Zjednoczonych oraz przedstawicieli mediów, organizacji humanitarnych i pomocy rozwojowej.

6 WIELKA LIBIJSKA ARABSKA DŻAMAHIRIJA LUDOWO-SOCJALISTYCZNA
7 ZWIĄZEK MYANMAR Nie dotyczy kontraktów, które weszły w życie przed 8.11.1996 r.

Nie dotyczy dostaw nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego* do celów humanitarnych i ochrony osobistej oraz związanej z tym pomocy technicznej lub szkoleń.

Nie dotyczy czasowych dostaw odzieży ochronnej, kamizelek ochronnych i hełmów na potrzeby personelu Narodów Zjednoczonych oraz przedstawicieli mediów, organizacji humanitarnych i pomocy rozwojowej.

8 REPUBLIKA RWANDY Nie dotyczy rządu Rwandy.
9 REPUBLIKA SIERRA LEONE Nie dotyczy rządu Sierra Leone.

Nie dotyczy dostaw na potrzeby Misji Pokojowej Narodów Zjednoczonych w Sierra Leone (United Nations Mission in Sierra Leone - UNAMSIL) oraz sił pokojowych ECOMOG.

10 REPUBLIKA SOMALIJSKA Nie dotyczy dostaw nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego* do celów humanitarnych i ochrony osobistej lub w celach realizacji programów w ramach Procesu na rzecz Pokoju i Pojednania, po wyrażeniu zgody przez właściwy Komitet Sankcji Narodów Zjednoczonych.

Nie dotyczy odzieży ochronnej, w tym kamizelek ochronnych i hełmów czasowo wwożonych na potrzeby personelu Narodów Zjednoczonych, mediów, organizacji humanitarnych i pomocy rozwojowej.

11 REPUBLIKA SUDANU Nie dotyczy nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego* do celów humanitarnych i ochrony osobistej dla określonych programów Narodów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

Nie dotyczy czasowych dostaw odzieży ochronnej, kamizelek ochronnych i hełmów na potrzeby personelu Narodów Zjednoczonych i Unii Europejskiej oraz przedstawicieli mediów, organizacji humanitarnych i pomocy rozwojowej.

Nie dotyczy sprzętu saperskiego oraz związanej z nim pomocy finansowej i technicznej.

12 REPUBLIKA ZIMBABWE Nie dotyczy nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego* do celów humanitarnych i ochrony osobistej dla określonych programów Narodów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

Nie dotyczy czasowych dostaw odzieży ochronnej, kamizelek ochronnych i hełmów na potrzeby personelu Narodów Zjednoczonych i Unii Europejskiej oraz przedstawicieli i personelu mediów, organizacji humanitarnych i pomocy rozwojowej.

13 WSZYSTKIE KRAJE ŚWIATA Zakaz dotyczy dostaw dla Usamy bin Ladena, członków organizacji Al-Qaida, Talibów oraz innych osób fizycznych, grup, wspólnot i przedsięwzięć z nimi związanych.
Zakaz dotyczy wywozu z polskiego obszaru celnego min przeciwpiechotnych objętych kodem CN 9306 90 10 Nomenklatury Scalonej, stanowiącej załącznik I do rozporządzenia Komisji (WE) Nr 1789/2003 z dnia 11 września 2003 r. zmieniającego załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej.

Zakaz nie dotyczy min wywożonych za granicę:

1) przez jednostki wojskowe Sił Zbrojnych

RP uczestniczące w operacjach mających

na celu utrzymanie międzynarodowego

pokoju i bezpieczeństwa;

2) przez jednostki wojskowe Sił Zbrojnych

RP uczestniczące w ćwiczeniach

wojskowych organizowanych na podstawie

porozumień międzynarodowych;

3) które zostały przywiezione przez

jednostki wojskowe państw obcych do

wykorzystania w ramach ćwiczeń

wojskowych przeprowadzanych na

terytorium RP na podstawie porozumień

międzynarodowych.

* Nieśmiercionośny sprzęt wojskowy - sprzęt przeznaczony do celów wojskowych, którego bezpośrednie i zgodne z przeznaczeniem użycie nie wywołuje skutku śmiertelnego.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

LISTA KRAJÓW OBJĘTYCH OGRANICZENIEM EKSPORTU LUB TRANZYTU PRZEZ POLSKI OBSZAR CELNY TOWARÓW O ZNACZENIU STRATEGICZNYM DLA BEZPIECZEŃSTWA PAŃSTWA

Lp. KRAJ UWAGI
1 2 3
1 CHIŃSKA REPUBLIKA LUDOWA Dotyczy również Tajwanu
2 ISLAMSKA REPUBLIKA IRANU
3 KOREAŃSKA REPUBLIKA LUDOWO-DEMOKRATYCZNA
4 REPUBLIKA KUBY
5 SYRYJSKA REPUBLIKA ARABSKA

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.150.1574

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie wprowadzenia zakazu i ograniczenia obrotu towarami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa.
Data aktu: 22/06/2004
Data ogłoszenia: 30/06/2004
Data wejścia w życie: 30/06/2004