Szczegółowe warunki wykonywania działalności telekomunikacyjnej i używania urządzeń radiowych przez jednostki organizacyjne podległe i nadzorowane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 4 lutego 2003 r.
w sprawie szczegółowych warunków wykonywania działalności telekomunikacyjnej i używania urządzeń radiowych przez jednostki organizacyjne podległe i nadzorowane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych

Na podstawie art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 73, poz. 852, z 2001 r. Nr 122, poz. 1321 i Nr 154, poz. 1800 i 1802 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676 i Nr 166, poz. 1360) zarządza się, co następuje:
§  1.
Określenia użyte w rozporządzeniu oznaczają:
1)
"jednostka upoważniona" - komórkę organizacyjną urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych, właściwą w zakresie działalności telekomunikacyjnej;
2)
"sieć telekomunikacyjna zintegrowana" - sieć telekomunikacyjną wykorzystywaną wspólnie przez jednostki organizacyjne podległe lub nadzorowane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, zwane dalej "jednostkami organizacyjnymi";
3)
"sieć łączności rządowej" - sieć telefoniczną eksploatowaną dla potrzeb Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu i administracji rządowej;
4)
"eksploatator" - jednostkę organizacyjną eksploatującą sieć wewnętrzną.
§  2.
1.
Jednostki organizacyjne swoje potrzeby telekomunikacyjne realizują poprzez wykorzystywanie sieci wewnętrznych oraz sieci telekomunikacyjnej zintegrowanej, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Jeżeli potrzeby telekomunikacyjne nie mogą zostać zrealizowane przez wykorzystanie sieci telekomunikacyjnej zintegrowanej lub sieci wewnętrznej, możliwe jest korzystanie z usług operatorów.
3.
Korzystanie z usług operatora jest możliwe po uzgodnieniu z koordynatorem sieci telekomunikacyjnej zintegrowanej.
4.
Nie wymaga uzgodnienia z koordynatorem sieci telekomunikacyjnej zintegrowanej uzyskanie dostępu do abonenckich zakończeń sieci telekomunikacyjnych operatorów dla własnych potrzeb.
§  3.
1.
Do zadań jednostki upoważnionej należy w szczególności:
1)
gospodarowanie przydzielonymi zasobami numeracji telekomunikacyjnej i częstotliwości radiowych dla potrzeb jednostek organizacyjnych, a także dla potrzeb organów administracji rządowej w zakresie zarządzania kryzysowego i koordynacji działań ratowniczych;
2)
prowadzenie prac analitycznych i koncepcyjnych w zakresie efektywności wykonywanej działalności telekomunikacyjnej przez jednostki organizacyjne, z uwzględnieniem danych przekazywanych przez koordynatora sieci telekomunikacyjnej zintegrowanej oraz eksploatatorów;
3)
prowadzenie działań organizacyjnych w celu utworzenia wspólnego systemu radiokomunikacji ruchomej lądowej dla potrzeb służb publicznego bezpieczeństwa i ratownictwa;
4)
prowadzenie uzgodnień i określanie potrzeb, w trybie określonym odrębnymi przepisami, niezbędnych dla sporządzania planów działań, o których mowa w art. 64 ust. 2 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. - Prawo telekomunikacyjne.
2.
Jednostka upoważniona przekazuje Prezesowi Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty informacje o infrastrukturze operatorów, którą planuje wykorzystywać w sytuacjach zagrożeń, ze szczególnym uwzględnieniem jej użycia po wprowadzeniu stanu wojny, stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej.
§  4.
1.
Zadania w zakresie organizacji i eksploatacji sieci telekomunikacyjnej zintegrowanej oraz koordynacji zadań eksploatatorów wykonuje koordynator sieci telekomunikacyjnej zintegrowanej.
2.
Koordynatorem sieci telekomunikacyjnej zintegrowanej jest Komendant Główny Policji.
3.
Do zadań koordynatora sieci telekomunikacyjnej zintegrowanej należy w szczególności:
1)
eksploatacja sieci telekomunikacyjnej zintegrowanej;
2)
obsługa urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych w zakresie telekomunikacji;
3)
sporządzanie i aktualizowanie, w uzgodnieniu z jednostką upoważnioną, wykazu infrastruktury telekomunikacyjnej wchodzącej w skład sieci telekomunikacyjnej zintegrowanej;
4)
podejmowanie działań w celu obniżania kosztów działalności telekomunikacyjnej;
5)
opiniowanie programów i koncepcji rozwoju systemów telekomunikacyjnych sporządzanych przez eksploatatorów;
6)
monitorowanie wykorzystania sieci telekomunikacyjnej zintegrowanej, przygotowywanie corocznych informacji ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych w tym zakresie wraz z oceną działań inwestycyjnych;
7)
ewidencjonowanie eksploatowanych sieci i infrastruktury telekomunikacyjnej.
§  5.
1.
Zadania w zakresie organizacji, eksploatacji i rozwoju sieci wewnętrznej wykonuje eksploatator.
2.
Do zadań eksploatatora należy w szczególności:
1)
eksploatacja sieci wewnętrznej;
2)
zgłaszanie koordynatorowi sieci telekomunikacyjnej zintegrowanej potrzeb w zakresie wykorzystania sieci telekomunikacyjnej zintegrowanej;
3)
uzgadnianie z koordynatorem sieci telekomunikacyjnej zintegrowanej koncepcji i programów rozwoju użytkowanej infrastruktury telekomunikacyjnej;
4)
obsługa urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych w zakresie telekomunikacji;
5)
zapewnienie prawidłowego funkcjonowania i korzystania z sieci łączności rządowej, w szczególności pod względem bezpieczeństwa i warunków przesyłania informacji niejawnych;
6)
podejmowanie działań w celu obniżania kosztów działalności telekomunikacyjnej;
7)
monitorowanie wykorzystania sieci wewnętrznej i sieci łączności rządowej oraz przygotowywanie corocznych informacji koordynatorowi sieci telekomunikacyjnej zintegrowanej wraz z oceną działań inwestycyjnych;
8)
ewidencjonowanie eksploatowanych sieci i infrastruktury telekomunikacyjnej.
§  6.
Sieć telekomunikacyjna zintegrowana może obejmować infrastrukturę telekomunikacyjną będącą w dyspozycji jednostek organizacyjnych.
§  7.
1.
Decyzje uprawniające do korzystania oraz decyzje o pozbawieniu prawa do korzystania z sieci łączności rządowej podejmuje minister właściwy do spraw wewnętrznych.
2.
Eksploatator przedstawia ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych roczne sprawozdanie dotyczące stanu sieci łączności rządowej i niezbędnych zamierzeń inwestycyjnych.
§  8.
1.
Jednostki organizacyjne używają częstotliwości radiowych, na podstawie informacji o przydziale i warunkach wykorzystywania częstotliwości, udzielanej, na jej wniosek, przez jednostkę upoważnioną, oraz używają urządzeń radiowych zgodnie z warunkami określonymi w tej informacji przez jednostkę upoważnioną.
2.
Organy administracji rządowej w zakresie zarządzania kryzysowego i koordynacji działań ratowniczych używają częstotliwości radiowych, na podstawie informacji o przydziale i warunkach wykorzystywania częstotliwości, udzielanej, na ich wniosek, przez jednostkę upoważnioną, oraz używają urządzeń radiowych zgodnie z warunkami określonymi w tej informacji przez jednostkę upoważnioną.
3.
Koordynator sieci telekomunikacyjnej zintegrowanej i eksploatatorzy prowadzą działania mające na celu lokalizowanie i eliminowanie zakłóceń elektromagnetycznych.
4.
Jednostka organizacyjna korzysta z zasobów numeracji na podstawie informacji o przydziale numeracji, udzielonej, na jej wniosek, przez jednostkę upoważnioną.
§  9.
Koszty eksploatacji infrastruktury sieci telekomunikacyjnej zintegrowanej, wydatki z tytułu wykorzystywania częstotliwości radiowych i zasobów numeracji oraz wydatki z tytułu korzystania z usług świadczonych przez operatorów ponoszą ich użytkownicy.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 35, poz. 325 i Nr 58, poz. 533).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.35.307

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki wykonywania działalności telekomunikacyjnej i używania urządzeń radiowych przez jednostki organizacyjne podległe i nadzorowane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
Data aktu: 04/02/2003
Data ogłoszenia: 28/02/2003
Data wejścia w życie: 15/03/2003