Ustanowienie odznaki honorowej "Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej", ustalenie jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz sposobu noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 października 2003 r.
w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej", ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz sposobu noszenia

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ustanawia się odznakę honorową "Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej", zwaną dalej "odznaką".
§  2. 
1. 
Odznaka jest zaszczytnym honorowym wyróżnieniem i może być nadawana osobom szczególnie zasłużonym dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
2. 
Odznaka może być nadawana także osobom niemającym obywatelstwa polskiego.
3. 
Odznaka może być nadana tej samej osobie tylko raz.
§  3. 
1. 
Odznakę nadaje minister właściwy do spraw środowiska z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
ministra lub kierownika urzędu centralnego;
2)
organu administracji rządowej w województwie lub organu samorządu terytorialnego;
3)
organu statutowego organizacji zawodowej lub społecznej, działającego w zakresie ochrony środowiska lub gospodarki wodnej;
4)
kierownika jednostki organizacyjnej podległej lub nadzorowanej przez ministra właściwego do spraw środowiska.
2. 
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać dane osobowe osoby przedstawionej do odznaczenia oraz opis osiągnięć i zasług dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej, uzasadniających nadanie odznaki.
3. 
Wzór wniosku o nadanie odznaki określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4. 
Wniosek o nadanie odznaki przedstawia się ministrowi właściwemu do spraw środowiska co najmniej na miesiąc przed terminem jej wręczenia.
§  4. 
1. 
Odznaka, nawiązująca do kuli ziemskiej, ma kształt okrągłego medalu o średnicy 35 mm i jest wykonana z metalu w kolorze złotym i srebrnym. Na stronie licowej znajduje się stylizowane przedstawienie pejzażu ze wschodem słońca nad linią horyzontu. Górna połowa odznaki jest w kolorze złotym, z jasnozłotym słońcem, dolna w kolorze srebrnym, z wystającymi na oba boki, do średnicy 37,5 mm, srebrnymi elementami mającymi symbolizować brzegi pokryte roślinnością. Wzdłuż krawędzi odznaki biegnie dwoma łukami napis, w części złotej srebrny, a w części srebrnej złoty: "ZA ZASŁUGI DLA OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ". Odwrotna strona odznaki jest w kolorze złotym, z napisem biegnącym dwoma łukami - górnym "MINISTERSTWO", dolnym "ŚRODOWISKA" i z zapięciem agrafkowym. Miniaturka odznaki wykonana z tych samych materiałów ma średnicę 15 mm. Różni się brakiem napisu na stronie licowej i zapięciem na szpilkę.
2. 
Wzór odznaki i miniaturki określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Minister właściwy do spraw środowiska lub osoba przez niego upoważniona dokonuje wręczenia odznaki wraz z legitymacją jej nadania.
2. 
Wzór legitymacji stwierdzającej nadanie odznaki określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3. 
Wręczenie odznaki odbywa się uroczyście, w szczególności z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska, świąt państwowych lub innych uroczystości.
§  6. 
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
§  7. 
1. 
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi minister właściwy do spraw środowiska.
2. 
W razie zgubienia, zniszczenia lub kradzieży odznaki bądź dokumentu stwierdzającego jej nadanie wydaje się wtórny egzemplarz za zwrotem kosztów.
§  8. 
Koszty związane z nadaniem odznaki są pokrywane ze środków budżetu państwa w części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw środowiska.
§  9. 
Osoby, którym nadano odznakę "Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej", na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, zachowują prawo do jej noszenia.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1998 r. Nr 162, poz. 1126, z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 123, poz. 1353.

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone uchwałą nr 85 Rady Ministrów z dnia 28 maja 1985 r. w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej" (M. P. Nr 15, poz. 113), która traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR WNIOSKU O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ "ZA ZASŁUGI DLA OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ"

WNIOSEK O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ "ZA ZASŁUGI DLA OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ"
Określenie wnioskodawcy (nazwa, siedziba, adres)
Imię i nazwisko kandydata
Imię ojca
Data i miejsce urodzenia
Miejsce pracy *)
Stanowisko *)
Staż pracy:
- ogółem .............................
- w dziedzinie ochrony środowiska i gospodarki wodnej ...................
Opis osiągnięć i zasług dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej, uzasadniających nadanie odznaki:
Wnoszę o nadanie odznaki honorowej "ZA ZASŁUGI DLA OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ"
................. ...........................

(data) (pieczęć) (podpis wnioskodawcy)

Data nadania odznaki:
Nr i data wystawienia legitymacji:
*) Wypełnić w przypadku kandydata pozostającego w stosunku pracy.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ "ZA ZASŁUGI DLA OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ"

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR LEGITYMACJI NADANIA ODZNAKI HONOROWEJ "ZA ZASŁUGI DLA OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ"

wzór

Objaśnienie:

Okładka do legitymacji jest koloru zielonego i ma wymiary 140 x 100 mm. Na jej czołowej stronie znajduje się tłoczony złocony napis: MINISTERSTWO ŚRODOWISKA oraz tłoczone złote godło Rzeczypospolitej Polskiej.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.191.1869

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie odznaki honorowej "Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej", ustalenie jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz sposobu noszenia.
Data aktu: 14/10/2003
Data ogłoszenia: 12/11/2003
Data wejścia w życie: 27/11/2003