Szczegółowe wymagania, jakim powinny odpowiadać wytwarzane i wprowadzane do obrotu baterie i akumulatory.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI1)
z dnia 17 października 2002 r.
w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać wytwarzane i wprowadzane do obrotu baterie i akumulatory.

Na podstawie art. 169 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2001 r. Nr 62, Poz. 627 i Nr 115, Poz. 1229 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984 i Nr 153, poz. 1271) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
maksymalne poziomy zawartości rtęci w poszczególnych rodzajach baterii i akumulatorów;
2)
sposoby znakowania baterii i akumulatorów oraz urządzeń zawierających baterie i akumulatory;
3)
zasady umieszczania baterii i akumulatorów w urządzeniach i odstępstwa od tych zasad oraz informacje, które muszą być dołączone do tych urządzeń.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
"baterii i akumulatorze" - rozumie się przez to produkt będący źródłem energii elektrycznej, wytwarzanej przez bezpośrednie przetwarzanie energii chemicznej, składający się z jednego lub więcej ogniw pierwotnych nienadających się do powtórnego naładowania lub wtórnych ogniw akumulatorowych, które można ponownie naładować;
2)
"Polskiej Normie" - rozumie się przez to normę PN-EN 61429:2000 dotyczącą znakowania ogniw i baterii wtórnych międzynarodowym symbolem recyklingu ISO 7000-1135.
§  3. 
1. 
Dla baterii i akumulatorów wytwarzanych i wprowadzanych do obrotu samodzielnie lub zamontowanych w urządzeniach ustala się dopuszczalną zawartość:
1)
rtęci - do poziomu 0,0005% części wagowych;
2)
kadmu - do poziomu 0,025% części wagowych;
3)
ołowiu - do poziomu 0,4% części wagowych.
2. 
Przepisu ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do ogniw guzikowych i zespołów takich ogniw stanowiących baterie. Zawarta w nich rtęć nie może przekraczać 2% części wagowych.
§  4. 
1. 
Baterie i akumulatory, samodzielne lub zamontowane w urządzeniach, powinny być oznakowane symbolami:
1)
selektywnej zbiórki;
2)
chemicznymi, zawartych w nich metali;
3)
recyklingu.
2. 
Symbole, o których mowa w ust. 1, określa załącznik do rozporządzenia.
3. 
Dopuszcza się użycie jednego z dwóch symboli selektywnej zbiórki.
4. 
Symbol selektywnej zbiórki powinien pokrywać 3% powierzchni największego boku baterii lub akumulatora, jednak nie więcej niż powierzchnię kwadratu o boku 5 cm lub nie mniej niż powierzchnię kwadratu o boku 0,5 cm. W przypadku baterii lub akumulatorów o kształcie cylindrycznym symbol selektywnej zbiórki powinien pokrywać 3% połowy zewnętrznej powierzchni baterii lub akumulatora.
5. 
W przypadku gdy wielkość baterii lub akumulatora uniemożliwia oznaczenie ich symbolem selektywnej zbiórki o kształcie kwadratu, którego bok przekracza 0,5 cm, symbol ten o wymiarach 1 x 1 cm umieszcza się na opakowaniu baterii lub akumulatora.
6. 
Symbol chemiczny zawartego metalu znajdującego się w baterii lub akumulatorze umieszcza się poniżej symbolu selektywnej zbiórki na powierzchni zajmującej nie mniej niż 25% powierzchni symbolu selektywnej zbiórki.
7. 
Symbole, o których mowa w ust. 1, umieszcza się w sposób widoczny, czytelny i trwały.
§  5. 
Szczegółowy sposób znakowania baterii i akumulatorów ołowiowych i niklowo-kadmowych określa Polska Norma.
§  6. 
1. 
Baterie i akumulatory powinny być połączone z urządzeniem w sposób umożliwiający użytkownikowi ich proste usunięcie po zakończonej eksploatacji.
2. 
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do baterii i akumulatorów stosowanych w:
1)
urządzeniach, w których baterie lub akumulatory są przylutowane, zgrzewane lub w inny sposób przymocowane na stałe do końcówek zasilających, zapewniając ciągły dopływ prądu w warunkach nietypowej eksploatacji oraz w podtrzymaniu danych w ich niezmienionym stanie w urządzeniach informatycznych, w których użycie baterii i akumulatorów jest technicznie niezbędne;
2)
aparaturze naukowej i profesjonalnej, w której używane są ogniwa odniesienia;
3)
sprzęcie medycznym służącym do podtrzymania funkcji życiowych oraz w stymulatorach serca, gdzie niezbędne jest nieprzerwane źródło zasilania, a baterie lub akumulatory mogą być usunięte tylko przez wykwalifikowany personel;
4)
urządzeniach przenośnych, w których wymiana baterii lub akumulatorów przez personel niewykwalifikowany może stanowić zagrożenie dla użytkownika lub niekorzystnie wpłynąć na pracę urządzenia;
5)
sprzęcie profesjonalnym pracującym w niebezpiecznym środowisku pracy.
§  7. 
Do urządzeń, o których mowa w § 6 ust. 2 pkt 4, dołącza się instrukcję w języku polskim informującą o zawartości w bateriach i akumulatorach substancji niebezpiecznych dla środowiska oraz sposobie bezpiecznej ich wymiany.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
______
1)
Minister Gospodarki kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki (Dz. U. z 2002 r. Nr 97, poz. 867).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.182.1519

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe wymagania, jakim powinny odpowiadać wytwarzane i wprowadzane do obrotu baterie i akumulatory.
Data aktu: 17/10/2002
Data ogłoszenia: 04/11/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004