Inspektorzy dozoru jądrowego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 sierpnia 2002 r.
w sprawie inspektorów dozoru jądrowego.

Na podstawie art. 71 pkt 2 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe (Dz. U. z 2001 r. Nr 3, poz. 18, Nr 100, poz. 1085 i Nr 154, poz. 1800 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe warunki odbywania praktyki przez kandydatów na stanowisko inspektora dozoru jądrowego;
2)
szczegółowe warunki przeprowadzania egzaminu kwalifikacyjnego na stanowisko inspektora dozoru jądrowego;
3)
wzór zaświadczenia o uzyskaniu uprawnienia do zajmowania stanowiska inspektora dozoru jądrowego.
§  2. 
1. 
Kandydat na stanowisko inspektora dozoru jądrowego uprawnionego do sprawowania kontroli w innych niż określone w ust. 3 jednostkach organizacyjnych wykonujących działalność związaną z narażeniem odbywa praktykę stopnia pierwszego i po jej zaliczeniu przystępuje do egzaminu kwalifikacyjnego stopnia pierwszego.
2. 
Praktyka stopnia pierwszego trwa 9 miesięcy, w tym:
1)
6 miesięcy w jednostkach organizacyjnych, wykonujących działalność wymagającą zezwolenia Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki, zwanego dalej "Prezesem Agencji", lub w instytucjach zagranicznych, zgodnie z programem przygotowanym indywidualnie dla kandydata;
2)
3 miesiące w Państwowej Agencji Atomistyki, zwanej dalej "Agencją", w komórce właściwej w sprawach nadzoru zastosowań promieniowania jonizującego.
3. 
Kandydat na stanowisko inspektora dozoru jądrowego uprawnionego do sprawowania kontroli w jednostkach wykonujących działalność w obiektach jądrowych, jednostkach organizacyjnych zajmujących się wytwarzaniem i przerobem paliwa jądrowego, przetwarzaniem odpadów promieniotwórczych, przechowywaniem lub składowaniem odpadów promieniotwórczych lub wypalonego paliwa jądrowego oraz transportem paliwa jądrowego po odbyciu praktyki stopnia pierwszego i po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu stopnia pierwszego odbywa praktykę stopnia drugiego i po jej zaliczeniu przystępuje do egzaminu kwalifikacyjnego stopnia drugiego.
4. 
Praktykę stopnia drugiego trwającą 12 miesięcy kandydat odbywa w jednostkach wymienionych w ust. 3, w tym co najmniej 6 miesięcy w jednostce organizacyjnej posiadającej reaktor jądrowy, zgodnie z programem przygotowanym indywidualnie dla tego kandydata.
§  3. 
Program praktyki, o której mowa w § 2 w ust. 2 w pkt 2, obejmuje w szczególności:
1)
analizę przepisów prawnych i umów miądzynarodowych w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej;
2)
analizę dokumentacji będącej podstawą udzielenia zezwolenia na wykonywanie działalności wymagającej zezwolenia;
3)
udział w charakterze obserwatora w przeprowadzanych przez inspektorów dozoru jądrowego kontrolach.
§  4. 
1. 
Praktykę, o której mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 i ust. 4, kandydat odbywa na podstawie porozumienia Prezesa Agencji z kierownikiem jednostki organizacyjnej, w której kandydat odbywa praktykę.
2. 
Warunki odbywania praktyki są ustalane w umowie zawartej między Prezesem Agencji a kierownikiem jednostki organizacyjnej, w której kandydat będzie odbywał praktykę.
3. 
Z praktyki stopnia pierwszego - oprócz jej części odbywanej w komórce właściwej w sprawach nadzoru zastosowań promieniowania jonizującego w Agencji - mogą być częściowo lub całkowicie zwolnieni kandydaci, którzy przez ostatnie 2 lata pełnili funkcję inspektora ochrony radiologicznej lub przez ostatnie 5 lat byli zatrudnieni w warunkach narażenia w jednostce organizacyjnej wykonującej działalność zgodną z programem praktyki, o której mowa w § 2 w ust. 2 w pkt 1.
4. 
Z praktyki drugiego stopnia mogą być częściowo lub całkowicie zwolnieni kandydaci posiadający co najmniej 3-letni staż pracy w jednostce organizacyjnej posiadającej reaktor jądrowy, na stanowisku bezpośrednio związanym z eksploatacją reaktora.
§  5. 
Główny Inspektor Dozoru Jądrowego, w celu zapewnienia prawidłowego przebiegu praktyki, wyznacza kandydatowi opiekuna spośród inspektorów dozoru jądrowego.
§  6. 
1. 
Przebieg praktyki jest udokumentowany w dzienniku praktyki.
2. 
Dziennik praktyki, prowadzony przez kandydata, zawiera następujące informacje:
1)
dane osobowe kandydata;
2)
termin rozpoczęcia i zakończenia praktyki;
3)
informacje o przebiegu praktyki i wykonywanych w jej trakcie czynnościach;
4)
opinie kierowników jednostek organizacyjnych, w których kandydat odbywał praktykę;
5)
opinię sporządzoną przez opiekuna kandydata.
§  7. 
Główny Inspektor Dozoru Jądrowego opracowuje programy praktyk, uznaje praktykę za zaliczoną oraz decyduje o zwolnieniu kandydatów z praktyk w przypadkach określonych w § 4 w ust. 3 i 4.
§  8. 
1. 
Egzamin kwalifikacyjny, o którym mowa w § 2 ust. 1 i 3, przeprowadzają komisje egzaminacyjne w składzie 6-osobowym, powołane przez Prezesa Agencji odpowiednio dla egzaminu stopnia pierwszego i stopnia drugiego.
2. 
Prezes Agencji ustala skład komisji egzaminacyjnej oraz tryb jej pracy.
3. 
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą specjaliści z zakresu:
1)
technik jądrowych;
2)
bezpieczeństwa i ochrony radiologicznej;
3)
gospodarki materiałami jądrowymi.
§  9. 
Do zadań komisji egzaminacyjnej należy:
1)
przygotowanie pytań egzaminacyjnych;
2)
przeprowadzenie egzaminów;
3)
ocena pisemnej i ustnej części egzaminu;
4)
sporządzenie protokołu egzaminu kwalifikacyjnego.
§  10. 
1. 
Egzamin kwalifikacyjny składa się z części pisemnej, obejmującej 3 tematy obliczeniowe dotyczące parametrów pracy urządzeń dozorowanych z punktu widzenia ich oddziaływania na ludzi i środowisko, oraz z części ustnej, obejmującej 6 pytań wylosowanych przez kandydata spośród zestawu 100 pytań.
2. 
Egzamin kwalifikacyjny stopnia pierwszego obejmuje sprawdzenie wiadomości z zakresu:
1)
fizycznych i biologicznych podstaw oddziaływania promieniowania jonizującego i ochrony radiologicznej;
2)
prawa atomowego oraz innych przepisów z zakresu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej;
3)
konwencji międzynarodowych z dziedziny bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, których Rzeczpospolita Polska jest stroną;
5)
ogólnych zasad stosowania promieniowania jonizującego, z uwzględnieniem systemów zapewnienia jakości, w szczególności w medycynie;
6)
urządzeń i technologii stosowanych w działalnościach przewidzianych do kontroli przez kandydata, zwłaszcza ich elementów istotnych pod względem bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, a w przypadku urządzeń medycznych również ochrony radiologicznej pacjenta;
7)
aparatury dozymetrycznej i metod kontroli stosowanych w ochronie radiologicznej;
8)
wydawania zezwoleń na wykonywanie działalności związanej z narażeniem;
9)
procedur dozorowych, w szczególności dotyczących analizy bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej kontrolowanych działalności, przeprowadzania kontroli i sporządzania protokołów oraz wydawania poleceń doraźnych.
3. 
Egzamin kwalifikacyjny stopnia drugiego obejmuje sprawdzenie wiadomości z zakresu:
1)
podstaw fizyki reaktorowej;
2)
podstaw fizyki wymiany ciepła w reaktorach;
3)
elementów dokumentacji technicznej i charakterystyk projektowo-eksploatacyjnych dozorowanych obiektów;
4)
układów sterowania, zabezpieczeń i kontroli technologicznej oraz układów awaryjnych dozorowanych obiektów;
5)
gospodarki paliwem jądrowym i odpadami promieniotwórczymi, w tym podstaw technologii stosowanych przy przerobie paliwa jądrowego i przetwarzania odpadów promieniotwórczych;
6)
zagadnień ochrony radiologicznej w reaktorach;
7)
planów postępowania awaryjnego dla obiektów jądrowych, zakładów przerobu, przetwarzania, przechowywania lub składowania odpadów promieniotwórczych lub wypalonego paliwa jądrowego, dla transportu źródeł i odpadów promieniotwórczych oraz materiałów jądrowych;
8)
procedur dozorowych, w szczególności dotyczących analiz bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej kontrolowanych działalności, ochrony fizycznej obiektów i materiałów jądrowych oraz ewidencji i rachunkowości materiałów jądrowych, przeprowadzania kontroli i sporządzania protokołów oraz wydawania poleceń doraźnych.
4. 
Główny Inspektor Dozoru Jądrowego ustala termin i miejsce egzaminu oraz zawiadamia o tym kandydata co najmniej na miesiąc przed ustalonym terminem egzaminu.
§  11. 
1. 
Pisemna część egzaminu trwa 90 minut.
2. 
Za pisemną część egzaminu komisja egzaminacyjna przyznaje, za rozwiązanie każdego tematu obliczeniowego, punkty w skali od 0 do 10 pkt.
3. 
Ocenę zadowalającą z pisemnej części egzaminu otrzymuje kandydat, który uzyskał co najmniej 20 pkt.
4. 
Za ustną część egzaminu komisja egzaminacyjna przyznaje, za odpowiedź na każde pytanie, punkty w skali od 0 do 5 pkt.
5. 
Ocenę zadowalającą z ustnej części egzaminu otrzymuje kandydat, który uzyskał co najmniej 20 pkt.
6. 
Warunkiem przystąpienia do części ustnej egzaminu jest otrzymanie oceny zadowalającej z części pisemnej egzaminu.
7. 
Egzamin kwalifikacyjny uważa się za zdany, w przypadku uzyskania przez kandydata oceny zadowalającej z części pisemnej i z części ustnej egzaminu.
8. 
Z egzaminu kwalifikacyjnego stopnia pierwszego i stopnia drugiego komisja sporządza protokół, którego wzory zawierają odpowiednio załączniki nr 1 i 2 do rozporządzenia.
9. 
Kandydat, który nie zdał egzaminu, może do niego przystąpić ponownie nie wcześniej niż po upływie 2 miesięcy od dnia egzaminu.
§  12. 
1. 
Kandydatowi, który zdał egzamin kwalifikacyjny stopnia pierwszego lub stopnia drugiego, Główny Inspektor Dozoru Jądrowego wydaje odpowiednie zaświadczenie o uzyskaniu uprawnienia do zajmowania stanowiska inspektora dozoru jądrowego.
2. 
Wzory zaświadczeń zawierają odpowiednio załączniki nr 3 i 4 do rozporządzenia.
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

Protokół nr ................ z dnia ................................ egzaminu kwalifikacyjnego

stopnia pierwszego

na stanowisko inspektora dozoru jądrowego

Pan(i) .......................................................................................................................................................

(imię i nazwisko)

urodzony(a) ................................................................................ Nr ewidencyjny PESEL ..............................

(data i miejsce urodzenia)

przystąpił(a) do egzaminu kwalifikacyjnego na stanowisko inspektora dozoru jądrowego uprawnionego do spra-

wowania kontroli w jednostkach organizacyjnych wykonujących działalność związaną z narażeniem, innych niż

jednostki wykonujące działalność w obiektach jądrowych, jednostki zajmujące się wytwarzaniem i przerobem

paliwa jądrowego, przetwarzaniem odpadów promieniotwórczych, przechowywaniem lub składowaniem odpa-

dów promieniotwórczych lub wypalonego paliwa jądrowego oraz transportem paliwa jądrowego.

Egzamin pisemny:

Temat .......................................................................................... liczba pkt .......................................

.......................................................................................... liczba pkt .......................................

.......................................................................................... liczba pkt .......................................

Suma pkt:......................................

Egzamin ustny:

Pytanie .......................................................................................... liczba pkt .......................................

.......................................................................................... liczba pkt .......................................

.......................................................................................... liczba pkt .......................................

.......................................................................................... liczba pkt .......................................

.......................................................................................... liczba pkt .......................................

.......................................................................................... liczba pkt .......................................

Suma pkt: .....................................

uzyskując

z części pisemnej egzaminu ocenę1) ................................................

z części ustnej egzaminu ocenę1) ................................................

w rezultacie czego Komisja egzaminacyjna powołana przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki decyzją

nr ..................... z dnia ................................................................. w składzie:

Przewodniczący Komisji: ...............................................................

Członkowie Komisji: ...............................................................

...............................................................

...............................................................

(imię i nazwisko)

uznaje egzamin za zdany/niezdany2)

podpisy: Przewodniczący Komisji ...............................................................

członkowie Komisji ...............................................................

...............................................................

...............................................................

________

1) Zadowalającą lub niezadowalającą.

2) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

Protokół nr ............. z dnia .............................. egzaminu kwalifikacyjnego

stopnia drugiego

na stanowisko inspektora dozoru jądrowego

Pan(i) .......................................................................................................................................................

(imię i nazwisko)

urodzony(a) ............................................................................... Nr ewidencyjny PESEL ...............................

(data i miejsce urodzenia)

przystąpił(a) do egzaminu kwalifikacyjnego na stanowisko inspektora dozoru jądrowego uprawnionego do

sprawowania kontroli w jednostkach wykonujących działalność w obiektach jądrowych, jednostkach

organizacyjnych zajmujących się wytwarzaniem i przerobem paliwa jądrowego, przetwarzaniem odpadów

promieniotwórczych, przechowywaniem lub składowaniem odpadów promieniotwórczych lub wypalonego

paliwa jądrowego oraz transportem paliwa jądrowego.

Egzamin pisemny:

Temat ...................................................................................................... liczba pkt ..............................

...................................................................................................... liczba pkt ..............................

...................................................................................................... liczba pkt ..............................

Suma pkt:.............................

Egzamin ustny:

Pytanie ...................................................................................................... liczba pkt ..............................

...................................................................................................... liczba pkt ..............................

...................................................................................................... liczba pkt ..............................

...................................................................................................... liczba pkt ..............................

...................................................................................................... liczba pkt ..............................

...................................................................................................... liczba pkt ..............................

Suma pkt: ............................

uzyskując

z części pisemnej egzaminu ocenę1) ...................................

z części ustnej egzaminu ocenę1) ...................................

w rezultacie czego Komisja egzaminacyjna powołana przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki decyzją

nr .................... z dnia ................................................................. w składzie:

Przewodniczący Komisji: ......................................................

Członkowie Komisji: ......................................................

......................................................

......................................................

(imię i nazwisko)

uznaje egzamin za zdany/niezdany2)

podpisy: Przewodniczący Komisji .............................................................

członkowie Komisji .............................................................

.............................................................

.............................................................

______

1) Zadowalającą lub niezadowalającą.

2) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

Główny Inspektor Dozoru Jądrowego

Państwowa Agencja Atomistyki

ZAŚWIADCZENIE nr .................

Na podstawie § 12 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 2002 r. w sprawie inspektorów dozoru jądrowego (Dz. U. Nr 137, poz. 1154) zaświadcza się, że

Pan(i) .......................................................................................................................................................

(imię i nazwisko)

urodzony(a) .............................................................................. Nr ewidencyjny PESEL ................................

(data i miejsce urodzenia)

uzyskał(a) uprawnienie do zajmowania stanowiska inspektora dozoru jądrowego uprawnionego do

sprawowania kontroli w jednostkach organizacyjnych wykonujących działalność związaną z narażeniem, innych

niż jednostki wykonujące działalność w obiektach jądrowych, jednostki zajmujące się wytwarzaniem i przerobem

paliwa jądrowego, przetwarzaniem odpadów promieniotwórczych, przechowywaniem lub składowaniem

odpadów promieniotwórczych lub wypalonego paliwa jądrowego oraz transportem paliwa jądrowego.

Pieczęć okrągła

Warszawa, dnia ................................. Podpis:

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

Główny Inspektor Dozoru Jądrowego

Państwowa Agencja Atomistyki

ZAŚWIADCZENIE nr .....

Na podstawie § 12 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 2002 r. w sprawie inspektorów dozoru jądrowego (Dz. U. Nr 137, poz. 1154) zaświadcza się, że

Pan(i) ......................................................................................................................................................

(imię i nazwisko)

urodzony(a) ............................................................................. Nr ewidencyjny PESEL ...............................

(data i miejsce urodzenia)

uzyskał(a) uprawnienie do zajmowania stanowiska inspektora dozoru jądrowego uprawnionego do

sprawowania kontroli w jednostkach wykonujących działalność w obiektach jądrowych, jednostkach

zajmujących się wytwarzaniem i przerobem paliwa jądrowego, przetwarzaniem odpadów promieniotwórczych,

przechowywaniem lub składowaniem odpadów promieniotwórczych lub wypalonego paliwa jądrowego oraz

transportem paliwa jądrowego.

Pieczęć okrągła

Warszawa, dnia ............................. Podpis:

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.137.1154

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Inspektorzy dozoru jądrowego.
Data aktu: 06/08/2002
Data ogłoszenia: 29/08/2002
Data wejścia w życie: 13/09/2002