Określenie zwolnień celnych innych niż określone w art. 190(1)-190(41) Kodeksu celnego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 grudnia 2001 r.
w sprawie określenia zwolnień celnych innych niż określone w art. 1901-19041 Kodeksu celnego.

Na podstawie art. 19043 § 1 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny zarządza się, co następuje:
§  1.
Przywóz towarów z zagranicy jest zwolniony od cła, bez zachowania norm ilościowych lub wartościowych, jeżeli przedmiotem przywozu są:
1) 1
rzeczy przywożone w ramach bezzwrotnej pomocy udzielonej przez rządy państw obcych oraz międzynarodowe organizacje międzyrządowe udzielające pomocy, w całości finansowanej z tych środków albo w części finansowanej ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej i w części z innych, własnych środków finansowych,
2)
towary przywożone w ramach Ramowego Programu Badań, Rozwoju Technicznego i Prezentacji Unii Europejskiej oraz innych programów naukowo-badawczych Unii Europejskiej, Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA), Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Inicjatywy Środkowo-Europejskiej, Europejskiej Konferencji Biologii Molekularnej (EMBC), Organizacji Współpracy Naukowo-Technicznej (COST) i EUREKA,
3)
paliwa przewożone w standardowych zbiornikach pojazdów samochodowych przeznaczonych do działalności gospodarczej, ponad normy określone w art. 19037 § 2 Kodeksu celnego, jeżeli zwolnienie takie przewidują umowy międzynarodowe,
4)
środki spożywcze przeznaczone do spożycia w środku transportu przez członków obsługi i pasażerów, w przewozach międzynarodowych,
5)
wartości dewizowe,
6)
znaki pieniężne (banknoty i monety) - przywożone przez Narodowy Bank Polski i banki - przed wprowadzeniem ich do obiegu i po wycofaniu ich z obiegu,
7)
uzbrojenie oraz wyroby i technologie o przeznaczeniu wojskowym, otrzymywane lub nabywane dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,
8)
środki trwałe stanowiące przedmiot wkładu niepieniężnego przedsiębiorcy zagranicznego,
9)
samoloty używane w lotnictwie cywilnym o masie własnej przekraczającej 12 ton oraz części zamienne do nich i wyposażenie pokładowe przywożone przez ich użytkownika docelowego posiadającego świadectwo kwalifikacyjne wydane przez polski organ nadzoru lotniczego,
10)
urządzenia do kierowania, kontroli, nadzoru i zabezpieczania obsługi ruchu lotniczego, przywożone przez jednostki zabezpieczające ruch lotniczy w kraju,
11)
materiały nabyte za granicą przez polskich armatorów, niezbędne do eksploatacji i utrzymania technicznego statków morskich o polskiej przynależności eksploatowanych w żegludze międzynarodowej.
§  2.
1.
Zwolnienie od cła rzeczy, o których mowa w § 1 pkt 8, stosuje się pod warunkiem ich nieodstępowania przez okres 3 lat, licząc od dnia objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu. Przepis art. 19011 § 8 Kodeksu celnego stosuje się odpowiednio.
2.
Warunek nieodstępowania rzeczy, o którym mowa w ust. 1, podlega z urzędu wpisowi w dokumentach stwierdzających objęcie towaru procedurą dopuszczenia do obrotu.
§  3.
W przypadku przywozu towarów, o których mowa w § 1 pkt 1, 2 i 5-8, do zgłoszenia celnego należy dołączyć spis przywożonych rzeczy, w zestawieniu ilościowym i wartościowym.
§  4.
Tryb oraz dokumenty wymagane do stwierdzenia podstawy stosowania zwolnienia od cła towarów, o których mowa w § 1, określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 września 2001 r. w sprawie deklaracji skróconych i zgłoszeń celnych (Dz. U. Nr 117, poz. 1250 i Nr 152, poz. 1726).
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r.
1 § 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 14 listopada 2003 r. (Dz.U.03.199.1940) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 grudnia 2003 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.156.1820

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie zwolnień celnych innych niż określone w art. 190(1)-190(41) Kodeksu celnego.
Data aktu: 28/12/2001
Data ogłoszenia: 31/12/2001
Data wejścia w życie: 01/01/2002