Skład oraz zakres i tryb działania Rady do Spraw Atomistyki.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 17 grudnia 2001 r.
w sprawie składu oraz zakresu i trybu działania Rady do Spraw Atomistyki.

Na podstawie art. 112 ust. 3 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe (Dz. U. z 2001 r. Nr 3, poz. 18 i Nr 100, poz. 1085) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Skład Rady do Spraw Atomistyki

§  1.
1.
W skład Rady do Spraw Atomistyki, zwanej dalej "Radą", wchodzą: Przewodniczący, nie więcej niż trzech zastępców Przewodniczącego, Sekretarz oraz pozostali członkowie Rady. Liczba członków Rady nie może przekraczać 42 osób.
2.
Kadencja Rady trwa cztery lata.
§  2.
W skład Rady są powoływani wybitni uczeni i praktycy z zakresu atomistyki, w tym, na wniosek właściwego ministra, reprezentanci działów administracji rządowej, w szczególności gospodarki, środowiska i zdrowia.
§  3.
1.
Członków Rady, w tym zastępców Przewodniczącego i Sekretarza, powołuje i odwołuje Prezes Państwowej Agencji Atomistyki, zwany dalej "Prezesem Agencji", w porozumieniu z Przewodniczącym.
2.
Wniosek Przewodniczącego w sprawie odwołania członka Rady lub pozbawienia go pełnionej w Radzie funkcji wymaga zaopiniowania przez Radę.
3.
Prezes Agencji może, w porozumieniu z Przewodniczącym, uzupełniać albo rozszerzać skład Rady w czasie trwania jej kadencji, powołując nowych członków na okres do końca kadencji Rady.
§  4.
1.
Wniosek o powołanie Przewodniczącego Prezes Agencji składa nie później niż na miesiąc przed upływem kadencji ustępującej Rady.
2.
Zastępców Przewodniczącego, Sekretarza oraz członków Rady nowej kadencji powołuje się w terminie miesiąca od dnia powołania Przewodniczącego.

Rozdział  2

Zakres działania Rady

§  5.
Rada wyraża opinie oraz doradza Prezesowi Agencji w sprawach objętych zakresem jego działania. W szczególności Rada inicjuje i opiniuje działania mające na celu:
1)
odpowiedni stan ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego w Polsce,
2)
właściwą politykę w zakresie edukacji społecznej w sprawach związanych ze stosowaniem technik jądrowych i radiacyjnych oraz z energetyką jądrową,
3)
rozwój prac naukowych, podstawowych i stosowanych, w dyscyplinach nauki związanych z zakresem działania Prezesa Agencji,
4)
rozwój współpracy z zagranicą w dziedzinach, o których mowa w pkt 1-3,
5)
popularyzację inicjatyw z zakresu atomistyki.
§  6.
1.
Rada podejmuje swoje zadania z inicjatywy własnej lub Prezesa Agencji.
2.
Rada realizuje swoje zadania w drodze podejmowania uchwał oraz przedstawiania opinii lub ekspertyz.

Rozdział  3

Tryb działania Rady

§  7.
1.
Rada działa na posiedzeniach plenarnych oraz przez swoje organy.
2.
Organami Rady są:
1)
Przewodniczący,
2)
Prezydium.
§  8.
Przewodniczący:
1)
kieruje pracami Rady i jej Prezydium oraz przewodniczy ich posiedzeniom,
2)
reprezentuje Radę i jej Prezydium na zewnątrz,
3)
podejmuje inne działania określone rozporządzeniem.
§  9.
1.
W skład Prezydium wchodzą: Przewodniczący, jego zastępcy i Sekretarz.
2.
Prezydium:
1)
wykonuje zadania Rady w okresie między jej posiedzeniami plenarnymi,
2)
opracowuje i przedstawia na posiedzeniu plenarnym Rady projekty planów pracy Rady,
3)
przygotowuje coroczne sprawozdania z działalności Rady,
4)
powierza zadania poszczególnym komisjom oraz koordynuje ich działalność,
5)
rozpatruje sprawozdania z działalności komisji, przedstawiając wynikające z nich wnioski, na posiedzeniach plenarnych Rady.
3.
Posiedzenia Prezydium zwołuje Przewodniczący w miarę potrzeby, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał.
§  10.
1.
Posiedzenia plenarne Rady zwołuje Przewodniczący z własnej inicjatywy, nie rzadziej niż dwa razy w roku, a także na wniosek co najmniej 1/3 członków Rady lub Prezesa Agencji w terminie nie późniejszym niż 14 dni od dnia zgłoszenia wniosku.
2.
W posiedzeniach Rady mogą uczestniczyć:
1)
Prezes Agencji, wiceprezesi Agencji oraz osoby upoważnione przez Prezesa Agencji,
2)
osoby niebędące członkami Rady zaproszone na posiedzenie Rady przez jej Przewodniczącego.
3.
Rada na posiedzeniu plenarnym powołuje stałe komisje dla poszczególnych spraw związanych z działalnością Rady oraz określa ich zakresy działania.
4.
Rada lub Prezydium mogą powoływać doraźne komisje w celu zajęcia stanowiska w sprawach obejmujących zakres działania więcej niż jednej komisji stałej.
5.
W pracach komisji mogą brać udział również osoby spoza Rady.
6.
Do zadań komisji należy opracowywanie i opiniowanie niezbędnych dla Rady spraw i zagadnień wchodzących w zakres ich merytorycznego działania.
§  11.
1.
W razie nieobecności Przewodniczącego, jego zadania wykonuje upoważniony przez niego zastępca Przewodniczącego.
2.
Szczegółowe zadania zastępców Przewodniczącego oraz Sekretarza ustala Przewodniczący.
§  12.
1.
Do ważności uchwały Rady jest konieczna obecność na posiedzeniu Przewodniczącego lub jednego z jego zastępców oraz co najmniej połowy ogólnej liczby członków Rady.
2.
Uchwały Rady są podejmowane zwykłą większością głosów.
3.
Członek Rady, który nie zgadza się z treścią uchwały, może złożyć pisemne uzasadnienie swojego odrębnego stanowiska, które stanowi załącznik do uchwały.
4.
Członek Rady, którego dotyczy podejmowana uchwała, nie bierze udziału w głosowaniu nad jej podjęciem, lecz jest uwzględniany przy ustalaniu kworum.
5.
W głosowaniu biorą udział tylko członkowie Rady.
§  13.
1.
Głosowanie odbywa się jawnie, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Głosowanie przeprowadza się w sposób tajny:
1)
przy podejmowaniu uchwał w sprawach personalnych,
2)
gdy Rada tak postanowi.
§  14.
1.
Przewodniczący przedstawia uchwały Rady Prezesowi Agencji.
2.
Prezes Agencji informuje Przewodniczącego o sposobie wykorzystania uchwał Rady.
§  15.
Przewodniczący przedstawia Prezesowi Rady Ministrów, za pośrednictwem Prezesa Agencji, coroczne sprawozdanie z działalności Rady.

Rozdział  4

Przepisy końcowe

§  16.
Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 lutego 1993 r. w sprawie nadania statutu Radzie do Spraw Atomistyki (Dz. U. Nr 12, poz. 55).
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.153.1749

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Skład oraz zakres i tryb działania Rady do Spraw Atomistyki.
Data aktu: 17/12/2001
Data ogłoszenia: 28/12/2001
Data wejścia w życie: 12/01/2002