Wysokość wynagrodzenia członków zespołów Komitetu Badań Naukowych, członków zespołów opiniodawczo-doradczych i sekcji specjalistycznych oraz recenzentów i ekspertów powoływanych przez organy Komitetu Badań Naukowych.

ROZPORZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU BADAŃ NAUKOWYCH
z dnia 30 stycznia 2001 r.
w sprawie wysokości wynagrodzenia członków zespołów Komitetu Badań Naukowych, członków zespołów opiniodawczo-doradczych i sekcji specjalistycznych oraz recenzentów i ekspertów powoływanych przez organy Komitetu Badań Naukowych.

Na podstawie art. 13a ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o Komitecie Badań Naukowych (Dz. U. Nr 8, poz. 28, z 1993 r. Nr 52, poz. 240, z 1995 r. Nr 30, poz. 152, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 24, poz. 118, Nr 75, poz. 469, Nr 80, poz. 500, Nr 96, poz. 590 i Nr 121, poz. 770, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 oraz z 2000 r. Nr 62, poz. 718 i Nr 91, poz. 1008) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 12 stycznia 1991 r. o Komitecie Badań Naukowych,
2)
Komitecie - należy przez to rozumieć Komitet Badań Naukowych,
3)
stawce - należy przez to rozumieć maksymalną stawkę wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli akademickich, przewidzianego dla stanowiska profesora zwyczajnego zatrudnionego w szkole wyższej,
4) 1
wynagrodzeniu bazowym - należy przez to rozumieć kwotę 146 zł, stanowiącą podstawę do obliczenia wynagrodzenia z tytułu opracowania przez recenzentów i ekspertów recenzji naukowych, o których mowa w § 4, lub dokonania przez ekspertów kontroli, o których mowa w § 5,
5)
recenzji naukowej - należy przez to rozumieć sporządzoną indywidualnie opinię lub ekspertyzę dotyczącą realizacji zadań Komitetu w zakresie działalności finansowanej lub dofinansowywanej ze środków będących w dyspozycji Przewodniczącego Komitetu, a w szczególności opinię lub ekspertyzę o realizacji zadań lub prac, której opracowanie jest wymagane na podstawie przepisów dotyczących kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych ustalanych w budżecie państwa na naukę.
§  2.
1.
Członkowie zespołów Komitetu, o których mowa w art. 8 ust. 1 i 2 oraz w art. 8a ust. 1, 3 i 5 ustawy, w związku z wykonywaniem swoich obowiązków otrzymują miesięczne wynagrodzenie w wysokości:
1)
82% stawki - dla członków zespołów Komitetu pełniących funkcję zastępcy Przewodniczącego Komitetu,
2)
61% stawki - dla członków zespołów Komitetu pełniących funkcję przewodniczącego zespołu Komitetu,
3)
49% stawki - dla członków zespołów Komitetu, nie wymienionych w pkt 1 i 2.
2.
Członkowie zespołów opiniodawczo-doradczych, o których mowa w art. 8b ustawy, oraz członkowie sekcji specjalistycznych, o których mowa w art. 11 ustawy, w związku z wykonywaniem swoich obowiązków otrzymują miesięczne wynagrodzenie w wysokości:
1)
15% stawki - dla członków zespołów opiniodawczo-doradczych lub sekcji specjalistycznych, pełniących funkcję przewodniczącego,
2)
12% stawki - dla pozostałych członków zespołów opiniodawczo-doradczych lub sekcji specjalistycznych.
3.
Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1 i 2, przysługuje uprawnionemu członkowi pod warunkiem, że w danym miesiącu odbyło się co najmniej jedno posiedzenie właściwego zespołu Komitetu, zespołu wymienionego w art. 8a ust. 1, 3 i 5 ustawy, zespołu opiniodawczo-doradczego lub sekcji specjalistycznej.
§  3.
1.
W razie zbiegu uprawnień do wynagrodzeń, o których mowa w § 2, przysługuje jedno, najwyższe wynagrodzenie, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W przypadku gdy członek zespołu Komitetu, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 3, uczestniczy w pracach innego zespołu Komitetu, zespołu wymienionego w art. 8a ust. 1, 3 i 5 ustawy lub zespołu opiniodawczo-doradczego, przysługuje mu jedno wynagrodzenie w wysokości 61% stawki.
§  4.
Recenzenci i eksperci za opracowanie recenzji naukowej, sporządzonej w formie pisemnej, na zamówienie właściwego departamentu urzędu Komitetu, otrzymują wynagrodzenie stanowiące:
1)
jednokrotność wynagrodzenia bazowego - za recenzję wniosku o finansowanie projektu badawczego, wniosku - oferty o finansowanie projektu badawczego zamawianego oraz oferty na wykonanie prac rozwojowych objętych projektem celowym zamawianym,
2)
dwukrotność wynagrodzenia bazowego - za recenzję raportu rocznego, raportu końcowego, publikacji wydawniczej oraz sprawozdania z wykonania zadania objętego finansowaniem lub dofinansowaniem przez Komitet.
§  5.
Ekspert dokonujący kontroli merytorycznej lub finansowej realizacji badań naukowych, prac rozwojowych lub innych zadań finansowanych lub dofinansowywanych ze środków ustalanych w budżecie państwa na naukę otrzymuje wynagrodzenie stanowiące:
1)
pięciokrotność wynagrodzenia bazowego - za kontrolę realizacji:
a)
projektu badawczego,
b)
zadań z zakresu działalności wspomagającej badania,
2)
siedmiokrotność wynagrodzenia bazowego - za kontrolę realizacji:
a)
projektu celowego,
b)
projektu będącego częścią programu międzynarodowego lub działania wspomagającego realizację takiego programu,
c)
udziału jednostki naukowej w międzynarodowym przedsięwzięciu podejmowanym na podstawie umowy międzyrządowej, o którym mowa w art. 14 ust. 5 pkt 3 ustawy,
d)
udziału podmiotu krajowego w instytucji międzynarodowej, na rzecz której Komitet przyznał środki finansowe na opłacenie składek, o których mowa w art. 15 ust. 2a ustawy,
3)
ośmiokrotność wynagrodzenia bazowego - za kontrolę realizacji:
a)
badań własnych szkoły wyższej,
b)
utrzymania przez jednostkę naukową unikatowego urządzenia lub miejsca pracy badawczej o ogólnokrajowym lub regionalnym znaczeniu,
c)
działalności określonej w art. 16 ust. 1 ustawy,
4)
dziesięciokrotność wynagrodzenia bazowego - za kontrolę:
a)
działalności statutowej jednostki naukowej,
b)
realizacji przez jednostkę naukową inwestycji służącej potrzebom badań naukowych lub prac rozwojowych,
5)
dwudziestokrotność wynagrodzenia bazowego - za kompleksową kontrolę działalności prowadzonej przez jednostkę naukową.
§  6.
Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 lipca 1999 r. w sprawie określenia wysokości wynagrodzenia członków komisji Komitetu Badań Naukowych pochodzących z wyboru (Dz. U. Nr 65, poz. 739) - utrzymane w mocy na podstawie art. 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o zmianie ustawy o utworzeniu Komitetu Badań Naukowych (Dz. U. Nr 91, poz. 1008).
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 2001 r.
1 § 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.110.1171) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2004 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.13.122

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wysokość wynagrodzenia członków zespołów Komitetu Badań Naukowych, członków zespołów opiniodawczo-doradczych i sekcji specjalistycznych oraz recenzentów i ekspertów powoływanych przez organy Komitetu Badań Naukowych.
Data aktu: 30/01/2001
Data ogłoszenia: 23/02/2001
Data wejścia w życie: 23/02/2001, 01/01/2001