Szczegółowe zasady opracowywania programu wychodzenia z bezdomności oraz zakres i sposób jego realizacji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 11 października 2001 r.
w sprawie szczegółowych zasad opracowywania programu wychodzenia z bezdomności oraz zakresu i sposobu jego realizacji.

Na podstawie art. 25b ust. 1 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414, Nr 106, poz. 668, Nr 117, poz. 756 i Nr 162, poz. 1118 i 1126, z 1999 r. Nr 20, poz. 170, Nr 79, poz. 885 i Nr 90, poz. 1001, z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 19, poz. 238 oraz z 2001 r. Nr 72, poz. 748, Nr 88, poz. 961, Nr 89, poz. 973 i Nr 111, poz. 1194) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Indywidualny program wychodzenia z bezdomności, zwany dalej "programem", zapewnia osobie bezdomnej wsparcie w procesie wychodzenia z bezdomności i jego realizacja przez tę osobę jest warunkiem korzystania przez osobę bezdomną ze świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego na zasadach określonych w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.
2.
Program, o którym mowa w ust. 1, opracowuje pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu ma miejsce pobytu osoby bezdomnej, zwany dalej "pracownikiem socjalnym", korzystając w miarę możliwości z informacji i konsultacji podmiotów, o których mowa w art. 12a ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej, zwanej dalej "ustawą".
§  2.
Pracownik socjalny przed przystąpieniem do opracowania programu dokonuje szczegółowej analizy sytuacji życiowej oraz indywidualnych cech osoby bezdomnej zgłaszającej gotowość przystąpienia do programu, w której należy uwzględnić:
1)
sytuację rodzinną i materialną,
2)
płeć i wiek,
3)
wykształcenie,
4)
zdolność do zatrudnienia,
5)
sytuację zdrowotną, w tym występujące uzależnienia od alkoholu lub innych środków odurzających,
6)
powody i okres pozostawania w bezdomności.
§  3.
Program opracowuje się z uwzględnieniem analizy, o której mowa w § 2. Program ten powinien zawierać:
1)
zakres i rodzaj działań osoby bezdomnej, uwzględniający aktywne współdziałanie osoby bezdomnej z pracownikiem socjalnym w rozwiązywaniu własnych problemów życiowych,
2)
zakres i rodzaj działań pracownika socjalnego dostosowany do potrzeb życiowych osoby bezdomnej, polegający w szczególności na pracy socjalnej oraz pomocy w:
a)
uzyskaniu należnych świadczeń,
b)
kierowaniu na leczenie uzależnień oraz w trakcie trwania leczenia,
c)
uzyskaniu zatrudnienia,
d)
uzyskaniu konsultacji prawnej i psychologicznej,
e)
rozwiązaniu problemów rodzinnych, mieszkaniowych,
3)
wykaz podmiotów, o których mowa w art. 12a ustawy, lub osób wspierających osobę bezdomną w realizacji programu,
4)
dane i zakres działań osoby wspierającej osobę bezdomną w realizacji programu, wskazanej przez osobę bezdomną lub przez podmioty, o których mowa w pkt 3,
5)
harmonogram działań podejmowanych przez osobę bezdomną i inne osoby uczestniczące w programie oraz etapy i czas ich realizacji, dostosowane do potrzeb i sytuacji osoby bezdomnej,
6)
terminy spotkań pracownika socjalnego z osobą bezdomną związane z etapami realizacji programu.
§  4.
1.
Kierownik ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce pobytu osoby bezdomnej po zatwierdzeniu programu, o którym mowa w § 3, zawiera z osobą bezdomną umowę w sprawie realizacji indywidualnego programu wychodzenia z bezdomności, na okres nie krótszy niż trzy miesiące.
2.
Umowa powinna zawierać:
1)
datę i miejsce jej zawarcia,
2)
określenie stron umowy,
3)
oznaczenie okresu, na jaki została zawarta,
4)
zobowiązanie stron do realizacji działań ustalonych w programie,
5)
zobowiązanie osoby bezdomnej do informowania pracownika socjalnego o zamiarze opuszczania miejsca pobytu, w którym program jest realizowany,
6)
zobowiązanie osoby bezdomnej, w razie potrzeby, do podjęcia terapii lub leczenia, w uzgodnionym w programie terminie,
7)
informację o dacie objęcia osoby bezdomnej ubezpieczeniem zdrowotnym,
8)
powody i warunki rozwiązania umowy, w szczególności związane z zaprzestaniem przez osobę bezdomną realizacji programu lub zakończeniem programu.
3.
Program stanowi załącznik do umowy.
§  5.
1.
W czasie realizacji programu ośrodek pomocy społecznej właściwy ze względu na miejsce pobytu osoby bezdomnej współdziała z osobą bezdomną, osobami przez nią wskazanymi i podmiotami, o których mowa w § 3 pkt 3, uczestniczącymi w programie.
2.
Osoba bezdomna w czasie realizacji programu informuje pracownika socjalnego o występujących trudnościach w jego realizacji.
3.
Pracownik socjalny sprawdza bieżąco, nie rzadziej niż co dwa tygodnie, realizację programu.
§  6.
1.
Dniem rozpoczęcia realizacji programu jest dzień podpisania umowy, o której mowa w § 4 ust. 1.
2.
Zaprzestanie realizacji programu następuje w dniu:
1)
stwierdzenia, że nastąpiło uporczywe naruszanie przez osobę bezdomną postanowień programu uniemożliwiające jego dalszą realizację,
2)
opuszczenia przez osobę bezdomną miejsca, w którym program jest realizowany, bez udzielenia informacji, o której mowa w § 4 ust. 2 pkt 5,
3)
oświadczenia osoby bezdomnej o odstąpieniu od realizacji programu.
3.
Zakończenie programu następuje w dniu, w którym osoba objęta tym programem przestała być osobą bezdomną.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.126.1390

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady opracowywania programu wychodzenia z bezdomności oraz zakres i sposób jego realizacji.
Data aktu: 11/10/2001
Data ogłoszenia: 31/10/2001
Data wejścia w życie: 15/11/2001