Zakres i tryb współdziałania zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich z Policją w wypadku zagrożenia bezpieczeństwa tych placówek.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 18 września 2001 r.
w sprawie zakresu i trybu współdziałania zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich z Policją w wypadku zagrożenia bezpieczeństwa tych placówek.

Na podstawie art. 95c § 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. Nr 35, poz. 228, z 1992 r. Nr 24, poz. 101, z 1995 r. Nr 89, poz. 443, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 83, poz. 931 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 91, poz. 1010) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
zakład - zakład poprawczy lub schronisko dla nieletnich,
2)
dyrektor zakładu - dyrektora zakładu poprawczego lub schroniska dla nieletnich albo pracownika pedagogicznego zastępującego dyrektora,
3)
komendant powiatowy Policji - komendanta powiatowego Policji właściwego ze względu na miejsce położenia zakładu poprawczego lub schroniska dla nieletnich,
4)
ustawa - ustawę z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich.
§  2.
Pomoc Policji może być wezwana w wypadku stwierdzenia w zakładzie zagrożenia życia lub zdrowia, ograniczenia wolności osobistej osób lub niszczenia mienia w znacznych rozmiarach, związanych w szczególności z takimi zdarzeniami, jak:
1)
bunt wychowanków,
2)
ucieczka wychowanków,
3)
zbiorowe usiłowanie sforsowania zabezpieczenia zakładu,
4)
zamach terrorystyczny lub napad na zakład,
5)
pożar, katastrofa lub klęska żywiołowa.
§  3.
Udzielenie pomocy, o której mowa w § 2, może polegać w szczególności na:
1)
zabezpieczeniu zakładu na zewnątrz przez zablokowanie dostępu osobom stwarzającym zagrożenie bezpieczeństwa zakładu,
2)
wprowadzeniu sił Policji na teren zakładu,
3)
organizacji pościgu,
4)
zlokalizowaniu i ujęciu wychowanków, którzy dokonali ucieczki,
5)
ewakuacji wychowanków.
§  4.
1.
Dyrektor zakładu i komendant powiatowy Policji utrzymują stały kontakt w sprawach dotyczących bezpieczeństwa zakładu.
2.
Dyrektor zakładu i komendant najbliższej jednostki Policji przekazują sobie niezbędne wiadomości o zdarzeniach w rejonie zakładu, mających związek z jego bezpieczeństwem.
3.
W razie stwierdzenia zagrożenia bezpieczeństwa zakładu dyrektor zakładu niezwłocznie informuje o zaistniałej sytuacji komendanta najbliższej jednostki Policji i dyżurnego właściwej komendy powiatowej Policji.
§  5.
1.
Dyrektor zakładu z komendantem powiatowym Policji określają sposób zapewnienia bezpośredniej łączności między zakładem a komendą powiatową Policji oraz opracowują plan zabezpieczenia zakładu na wypadek wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa zakładu.
2.
Plan zabezpieczenia zakładu zawiera w szczególności:
1)
opis systemów i środków łączności między zakładem a najbliższą jednostką Policji,
2)
plan sytuacyjny zakładu,
3)
instrukcję alarmową,
4)
stan etatowy zakładu,
5)
ogólną charakterystykę wychowanków zakładu,
6)
szczegółowy tryb współdziałania w sytuacji wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa zakładu, w zależności od rodzaju tego zagrożenia określonego w § 2.
3.
Plan zabezpieczenia zakładu przedstawia się do zaopiniowania przez właściwego komendanta wojewódzkiego Policji oraz zaakceptowania przez właściwego prezesa sądu okręgowego.
4.
Zaakceptowany plan zabezpieczenia dyrektor zakładu przesyła do wiadomości Ministerstwa Sprawiedliwości.
5.
Dyrektor zakładu z komendantem powiatowym Policji i w porozumieniu z właściwym prezesem sądu okręgowego może dokonać aktualizacji planu zabezpieczenia.
§  6.
1.
W razie stwierdzenia zagrożenia bezpieczeństwa zakładu i jeżeli z rozwoju wydarzeń wynika, że udział Policji jest konieczny do przywrócenia bezpieczeństwa zakładu, dyrektor zakładu zwraca się o udzielenie niezbędnej pomocy do komendanta najbliższej jednostki Policji, zawiadamiając o tym dyżurnego właściwej komendy powiatowej Policji.
2.
W wypadku wezwania pomocy Policji dyrektor zakładu niezwłocznie informuje o tym właściwego prezesa sądu okręgowego.
3.
W celu udzielenia zakładowi pomocy, o której mowa w ust. 1, komendant powiatowy Policji organizuje siły i środki.
§  7.
1.
Decyzję o wprowadzeniu sił Policji na teren zakładu podejmuje właściwy prezes sądu okręgowego w porozumieniu z komendantem powiatowym Policji.
2.
Jeżeli w czasie niezbędnym do podjęcia decyzji w sprawie wprowadzenia sił Policji na teren zakładu nie jest możliwe skontaktowanie się z właściwym prezesem sądu okręgowego, decyzję o wprowadzeniu sił Policji na teren zakładu może podjąć dyrektor zakładu w porozumieniu z komendantem powiatowym Policji. O podjętej decyzji dyrektor zakładu niezwłocznie informuje właściwego prezesa sądu okręgowego.
3.
Dowódca sił Policji w porozumieniu z dyrektorem zakładu podejmuje decyzję o wycofaniu z zakładu sił Policji niezwłocznie po usunięciu zagrożenia i przywróceniu spokoju.
§  8.
Traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie zakresu i trybu współdziałania zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich z Policją w wypadku zagrożenia bezpieczeństwa tych placówek (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 6, poz. 46).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.112.1205

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres i tryb współdziałania zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich z Policją w wypadku zagrożenia bezpieczeństwa tych placówek.
Data aktu: 18/09/2001
Data ogłoszenia: 08/10/2001
Data wejścia w życie: 23/10/2001