Zawieszenie wypłaty środków gwarantowanych w przypadku, gdy przeciwko deponentowi jest prowadzone postępowanie karne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 31 sierpnia 2001 r.
w sprawie zawieszania wypłaty środków gwarantowanych w przypadku, gdy przeciwko deponentowi jest prowadzone postępowanie karne.

Na podstawie art. 28 ust. 3c i 3d ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2000 r. Nr 9, poz. 131, Nr 86, poz. 958, Nr 119, poz. 1252 i Nr 122, poz. 1316) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb zawieszania przez syndyka masy upadłości i Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłaty środków gwarantowanych, o których mowa w art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, w przypadku gdy przeciwko deponentowi jest prowadzone postępowanie karne, z którego wynika, że środki objęte obowiązkowym systemem gwarantowania mogą pochodzić z przestępstwa przewidzianego w art. 299 Kodeksu karnego.
§  2.
Sąd lub prokurator niezwłocznie po ustaleniu, iż materiał dowodowy postępowania karnego prowadzonego przeciwko deponentowi posiadającemu środki objęte obowiązkowym systemem gwarantowania, zwane dalej "środkami", daje podstawy do stwierdzenia, że środki te mogą pochodzić z przestępstwa, o którym mowa w § 1, zarządza zawiadomienie o tym syndyka.
§  3.
1.
Zawiadomienie, o którym mowa w § 2, następuje listem poleconym za zwrotnym poświadczeniem odbioru, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W uzasadnionych przypadkach, w szczególności gdy istnieje obawa wypłaty środków, sąd lub prokurator przekazuje zawiadomienie w inny sposób umożliwiający potwierdzenie odbioru, a następnie dokonuje zawiadomienia w sposób określony w ust. 1.
§  4.
Zawiadomienie syndyka, dokonane przez sąd lub prokuratora, powinno zawierać:
1)
oznaczenie organu prowadzącego postępowanie karne,
2)
sygnaturę sprawy,
3)
podstawę prawną zawiadomienia,
4)
imię (imiona), nazwisko, datę urodzenia oraz miejsce zameldowania i pobytu deponenta,
5)
określenie kwoty i waluty środków mogących pochodzić z przestępstwa, o którym mowa w § 1,
6)
w przypadku wydania zarządzenia, o którym mowa w § 9 ust. 2 - również wskazanie terminu wysłania informacji deponentowi.
§  5.
1.
Syndyk zawiesza wypłatę środków w dniu otrzymania zawiadomienia sądu lub prokuratora.
2.
Niezwłocznie po zawieszeniu wypłaty syndyk przekazuje środki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu.
§  6.
W przypadku gdy środki zostały zabezpieczone w trybie określonym w Kodeksie postępowania karnego lub dokonano ich wypłaty przed otrzymaniem przez syndyka zawiadomienia, o którym mowa w § 2, syndyk niezwłocznie informuje o tym sąd lub prokuratora, który dokonał zawiadomienia.
§  7.
Syndyk przekazuje sądowi lub prokuratorowi, który dokonał zawiadomienia, informacje dotyczące daty zawieszenia wypłaty środków, niezwłocznie po dokonaniu czynności.
§  8.
Syndyk przekazuje dodatkowe informacje dotyczące zawieszenia wypłaty środków na każde żądanie sądu lub prokuratora, który dokonał zawiadomienia.
§  9.
1.
Syndyk wysyła deponentowi informację o zawieszeniu wypłaty środków niezwłocznie po dokonaniu czynności, nie później niż w terminie 3 dni od dnia otrzymania zawiadomienia sądu lub prokuratora, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania przygotowawczego prokurator może zarządzić wstrzymanie wysłania informacji deponentowi na czas określony, nie dłuższy niż 14 dni.
3.
Wysłanie informacji następuje listem poleconym za zwrotnym poświadczeniem odbioru.
§  10.
Informacja, o której mowa w § 9 ust. 1, powinna zawierać:
1)
podstawę prawną zawieszenia wypłaty środków,
2)
oznaczenie sprawy i organu, który dokonał zawiadomienia,
3)
określenie kwoty i waluty środków, których dotyczy zawieszenie wypłaty,
4)
datę zawieszenia wypłaty środków,
5)
wskazanie sposobu dalszego przechowywania środków.
§  11.
Zawieszenie wypłaty środków kończy się w dniu zawiadomienia syndyka przez sąd lub prokuratora, iż zostało ustalone, że środki nie pochodzą z przestępstwa, o którym mowa w § 1, lub w dniu zabezpieczenia środków, dokonanego przez sąd lub prokuratora, w trybie określonym w Kodeksie postępowania karnego.
§  12.
Sąd lub prokurator, stwierdzając, że środki, których wypłata została zawieszona, nie pochodzą z przestępstwa, o którym mowa w § 1, niezwłocznie zarządza zawiadomienie o tym syndyka.
§  13.
Rejestr zawieszonych wypłat środków, prowadzony przez syndyka, powinien zawierać w szczególności:
1)
imię (imiona), nazwisko, datę urodzenia oraz miejsce zameldowania i pobytu deponenta,
2)
numer rachunku (rachunków) bankowego, na którym zgromadzono środki,
3)
pozycję na liście deponentów i liście wypłat,
4)
datę zawiadomienia syndyka o prowadzonym postępowaniu karnym,
5)
określenie kwoty środków, których wypłata została zawieszona,
6)
datę wysłania informacji deponentowi,
7)
wskazanie osób (podmiotów) upoważnionych do rachunku deponenta,
8)
wskazanie osób (podmiotów) roszczących prawa do kwoty środków, których wypłata została zawieszona,
9)
datę wypłaty środków.
§  14.
Przepisy § 2-4, § 5 ust. 1 i § 6-13 stosuje się odpowiednio, gdy wypłaty środków dokonuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.101.1105

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zawieszenie wypłaty środków gwarantowanych w przypadku, gdy przeciwko deponentowi jest prowadzone postępowanie karne.
Data aktu: 31/08/2001
Data ogłoszenia: 20/09/2001
Data wejścia w życie: 05/10/2001