Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad przyznawania świadczeń określonych w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 20 stycznia 2000 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad przyznawania świadczeń określonych w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.

Na podstawie art. 36 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 1997 r. Nr 25, poz. 128, Nr 28, poz. 153, Nr 41, poz. 255, Nr 63, poz. 403, Nr 93, poz. 569, Nr 107, poz. 692, Nr 121, poz. 770 i Nr 123, poz. 776, z 1998 r. Nr 66, poz. 431, Nr 106, poz. 668, Nr 108, poz. 684, Nr 137, poz. 887, Nr 162, poz. 1112, 1118 i 1126 oraz z 1999 r. Nr 60, poz. 636) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 lutego 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad przyznawania świadczeń określonych w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. Nr 25, poz. 132 i z 1998 r. Nr 166, poz. 1237) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 wyrazy "kierownik powiatowego urzędu pracy" zastępuje się wyrazem "starosta";
2)
w § 2:
a)
w ust. 2 wyraz "dochodów" zastępuje się wyrazami "wskazania do obliczenia dodatkowej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na podstawie przepisów prawa polskiego",
b)
w ust. 3 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) w nowej wysokości - gdy podstawa wymiaru składki, o której mowa w ust. 2, przypada w całości lub w części po przyznaniu świadczenia przedemerytalnego,";

3)
w § 7 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Bezrobotnemu uprawnionemu do zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium za okres odbywania szkolenia lub stażu u pracodawcy, w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, powiatowy urząd pracy wypłaca zasiłek lub stypendium, po przedstawieniu zaświadczenia lekarskiego, przewidzianego w odrębnych przepisach.";

4)
załącznik nr 1 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 2000 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

WNIOSEK

Data.............

......................................

(pieczątka powiatowego urzędu pracy)

Znak sprawy...........................

........................

........................

(nazwa organu rentowego)

o ustalenie wysokości emerytury w celu ustalenia wysokości świadczenia przedemerytalnego

I. Dane osoby, której wniosek dotyczy:

(grafika pominięta)

II. Oświadczenie osoby, której wniosek dotyczy:

1. Do ustalenia podstawy wymiaru emerytury proszę przyjąć

przeciętną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie

społeczne lub na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na

podstawie przepisów prawa polskiego:

a) w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych z

ostatnich 20 lat kalendarzowych, tj. od .............

do ...............*

b) w okresie 20 lat kalendarzowych wybranych z całego

okresu podlegania ubezpieczeniu.*

2. Nie mogę udowodnić podstawy wymiaru składki na

ubezpieczenie społeczne do 31 grudnia 1998 r.

3. Ostatnie moje zatrudnienie (inna praca zarobkowa lub

działalność) podlegające ubezpieczeniu społecznemu ustało z

dniem .....................................................

4. Zgłaszałem(am) wniosek o przyznanie emerytury - renty z

tytułu niezdolności do pracy.*

Jeśli tak - ...............................................

(podać nazwę organu i numer sprawy)

5. Mam - miałem(am)* ustalone prawo do emerytury - renty z

tytułu niezdolności do pracy.*

Jeśli tak - ...............................................

(podać nazwę organu i numer sprawy)

6. Emeryturę-rentę z tytułu niezdolności do pracy* pobieram -

nie pobieram.*

7. Korespondencję proszę przekazywać na adres:

Kod pocztowy ................... poczta ..................

miejscowość ............. Dzielnica-Gmina ................

ulica ........ Nr domu ............ Nr lokalu ............

Powiat .............

8. Do wniosku załączam ............................. dowodów.

Świadomy(a) odpowiedzialności karnej za składanie

nieprawdziwych zeznań oświadczam, że dane zawarte w

częściach I i II wniosku podane zostały zgodnie z prawdą,

co potwierdzam własnoręcznym podpisem.

...............................

(podpis osoby ubiegającej się

o świadczenie przedemerytalne)

III. Adnotacje powiatowego urzędu pracy:

1) na podstawie okazanego dokumentu tożsamości osoby, której wniosek dotyczy, seria i nr ......... - stwierdza się, że dane zawarte w części I pkt 1, 2 i 3 wniosku są zgodne z wpisami dokonanymi w tym dokumencie,

2) świadczenie przedemerytalne przysługuje od dnia .......

..............................

(podpis i pieczątka pracownika

powiatowego urzędu pracy)

* Niepotrzebne skreślić.

POUCZENIE

1. W części I pkt 5 należy podać ustalony przez urząd skarbowy numer identyfikacji podatkowej (NIP).

2. W części I pkt 6 należy podać dziesięciocyfrowy statystyczny numer identyfikacyjny pracodawcy nadany w systemie REGON i symbol cyfrowy rodzaju działalności podstawowej według Europejskiej Klasyfikacji Działalności (EKD), lub symbol alfanumeryczny według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), z zaświadczenia wydanego pracodawcy przez urząd statystyczny.

3. W części I pkt 7 należy podać kod zawodu na podstawie "Klasyfikacji zawodów i specjalności" wprowadzonej na potrzeby rynku pracy rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 20 kwietnia 1995 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. Nr 48, poz. 253) (tom II).

4. Do wniosku powinny być dołączone w oryginale:

- dowody potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe, określone w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 162, poz. 1118 z późn. zm.) i w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe i zasad wypłaty tych świadczeń (Dz. U. Nr 10, poz. 49 z późn. zm.),

- zaświadczenie pracodawcy wystawione na formularzu ZUS Rp-7 lub legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca wpisy dotyczące wysokości osiąganego wynagrodzenia (dochodu), które stanowiło podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne do dnia 31 grudnia 1998 r.

5. Do ustalenia podstawy wymiaru emerytury ustalonej na potrzeby świadczenia przedemerytalnego - w przypadku powstania prawa do świadczenia przedemerytalnego poczynając od dnia 1 stycznia 2000 r. i w latach następnych - przyjmuje się przeciętną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne (do dnia 31 grudnia 1998 r.) lub na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na podstawie przepisów prawa polskiego, w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych przez zainteresowanego z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym powstało prawo do świadczenia przedemerytalnego.

Na wniosek osoby uprawnionej lub ubiegającej się o świadczenie przedemerytalne podstawę wymiaru emerytury ustalanej na potrzeby świadczenia przedemerytalnego może stanowić również przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne (do 31 grudnia 1998 r.) lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie 20 lat kalendarzowych przypadających przed rokiem, w którym powstało prawo do świadczenia przedemerytalnego, dowolnie wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu.

Do podstawy wymiaru składek dolicza się również kwoty nie stanowiące podstawy wymiaru składek, uwzględniane w podstawie wymiaru emerytury.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.6.76

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad przyznawania świadczeń określonych w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.
Data aktu: 20/01/2000
Data ogłoszenia: 31/01/2000
Data wejścia w życie: 31/01/2000, 01/01/2000