Kryteria, formy i tryb przyznawania i udzielania pomocy pieniężnej z Państwowego Funduszu Kombatantów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 17 kwietnia 1998 r.
w sprawie kryteriów, form i trybu przyznawania i udzielania pomocy pieniężnej z Państwowego Funduszu Kombatantów.

Na podstawie art. 19 ust. 5 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 1997 r. Nr 142, poz. 950 i z 1998 r. Nr 37, poz. 204) zarządza się, co następuje:
§  1.
Osobom, o których mowa w art. 19 ust. 1 i 2a ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych oraz okresu powojennego, zwanych dalej "osobami uprawnionymi", może być przyznana z Państwowego Funduszu Kombatantów pomoc pieniężna przewidziana w art. 19 ust. 1 tej ustawy, zwana dalej "pomocą pieniężną z Funduszu", na podstawie kryteriów, form i w trybie określonych w rozporządzeniu.
§  2.
Pomoc pieniężną z Funduszu przyznają i udzielają:
1)
kierownik ośrodka pomocy społecznej działający z upoważnienia rady gminy, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osób uprawnionych, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3,
2)
Związek Inwalidów Wojennych RP - osobom pobierającym renty z tytułu inwalidztwa wojennego, z wyłączeniem osób wymienionych w pkt 3,
3)
Związek Ociemniałych Żołnierzy RP - osobom pobierającym renty z tytułu inwalidztwa wojennego, zrzeszonym w Związku.
§  3.
1.
Pomoc pieniężna z Funduszu może być przyznana, jeżeli dochód na osobę w rodzinie osoby uprawnionej, pomniejszony o miesięczne obciążenie zaliczką na podatek dochodowy od osób fizycznych, nie przekracza:
1)
w przypadku osoby samotnej - 220% najniższej emerytury, przez którą należy rozumieć najniższą emeryturę ogłaszaną w Monitorze Polskim przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwaną dalej "najniższą emeryturą",
2)
w przypadku pozostałych osób - 150% najniższej emerytury,
3)
w przypadku konieczności zakupu sprzętu rehabilitacyjnego ułatwiającego życie osobie całkowicie niezdolnej do pracy i samodzielnej egzystencji - 300% najniższej emerytury,
4)
w przypadku osób pobierających renty z tytułu inwalidztwa wojennego - 300% najniższej emerytury.
2.
Przez dochód na osobę w rodzinie osoby uprawnionej należy rozumieć dochód określony przepisami o pomocy społecznej.
3.
Przez pojęcie rodziny osoby uprawnionej rozumie się jej współmałżonka, dzieci będące na jej utrzymaniu do ukończenia 16 lat życia, a w przypadku nauki w szkole - do czasu jej ukończenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 lat życia oraz - bez względu na wiek - dzieci uprawnione do renty rodzinnej.
§  4.
1.
Pomoc pieniężna z Funduszu przyznawana jest w formie:
1)
pomocy doraźnej - jednorazowej:
a)
w przypadku trudnych warunków materialnych, także w razie zaistnienia zdarzeń losowych - do wysokości 150% najniższej emerytury,
b)
na częściowe pokrycie kosztów zakupu ułatwiającego pracę i życie sprzętu rehabilitacyjnego i sprzętu pomocniczego - do wysokości 300% najniższej emerytury,
2)
pomocy okresowej - do wysokości 100% najniższej emerytury miesięcznie, w szczególności na:
a)
uzupełnienie środków finansowych na zaspokojenie potrzeb bytowych i ochronę zdrowia w przypadku długotrwałej choroby powodującej wzrost kosztów utrzymania, zakupu leków, środków opatrunkowych oraz dojazdów do zakładów opieki zdrowotnej na zabiegi medyczne i rehabilitacyjne,
b)
usługi pielęgnacyjne niezbędne ze względu na wiek oraz stan zdrowia,
c)
opłacenie lektora dla ociemniałych żołnierzy-kombatantów będących inwalidami wojennymi, którzy wykonują pracę zawodową lub społeczną.
2.
Pomoc okresowa jest wypłacana do czasu ustania przyczyn, które stanowiły podstawę jej przyznania. Osoba uprawniona korzystająca z pomocy okresowej jest obowiązana powiadomić podmiot, który przyznał tę pomoc, o każdej zmianie sytuacji osobistej lub majątkowej, która uzasadniała przyznanie tej pomocy.
§  5.
1.
Pomoc pieniężna z Funduszu może być przyznana na wniosek osoby uprawnionej, jej przedstawiciela ustawowego lub innej osoby, za zgodą osoby uprawnionej.
2.
Wniosek o przyznanie pomocy powinien wskazywać cel, na który pomoc pieniężna będzie przeznaczona.
3.
Do wniosku należy dołączyć kserokopię zaświadczenia o przyznaniu uprawnień kombatanckich lub zaświadczenia o uprawnieniach wdowy lub wdowca pozostającego po kombatancie, potwierdzonych za zgodność z oryginałem przez pracownika ośrodka pomocy społecznej przyjmującego wniosek. Do wniosku należy dołączyć również zgodę osoby uprawnionej, o której mowa w ust. 1, oraz dokumenty stanowiące podstawę ustalenia stanu zdrowia, sytuacji rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej, a w szczególności:
1)
orzeczenie o inwalidztwie, o niezdolności do pracy lub o niepełnosprawności,
2)
dowód wypłaty emerytury lub renty,
3)
nakaz płatniczy podatku rolnego oraz zaświadczenie z urzędu gminy o wielkości gospodarstwa rolnego w hektarach przeliczeniowych,
4)
zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki oraz o otrzymywanym stypendium,
5)
zaświadczenie pracodawcy o wysokości wynagrodzenia za pracę,
6)
zaświadczenie rejonowego urzędu pracy o braku możliwości zatrudnienia, wysokości pobieranego zasiłku lub o braku uprawnień do zasiłku.
§  6.
Pomoc pieniężna z Funduszu może być przyznana niezależnie od świadczeń przyznanych z pomocy społecznej.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.53.334

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kryteria, formy i tryb przyznawania i udzielania pomocy pieniężnej z Państwowego Funduszu Kombatantów.
Data aktu: 17/04/1998
Data ogłoszenia: 28/04/1998
Data wejścia w życie: 28/04/1998