Określenie stanowisk pracy związanych z obronnością kraju.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 26 września 1997 r.
w sprawie określenia stanowisk pracy związanych z obronnością kraju.

Na podstawie art. 88 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 10, poz. 55, Nr 28, poz. 153, Nr 106, poz. 678 i Nr 107, poz. 688, Nr 117, poz. 753 i Nr 121, poz. 770) zarządza się, co następuje:
§  1.
Określa się stanowiska pracy związane z obronnością kraju, których wykaz stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ STANOWISK PRACY ZWIĄZANYCH Z OBRONNOŚCIĄ KRAJU

1. W urzędach naczelnych i centralnych organów administracji rządowej oraz w jednostkach podległych, podporządkowanych lub nadzorowanych:

1) stanowiska pracy w departamentach, biurach, inspektoratach i innych komórkach, których zakresy kompetencyjne obejmują wykonywanie zadań obronnych,

2) samodzielne stanowiska pracy do spraw obronnych oraz inne stanowiska pracy związane z działalnością na rzecz obronności, stanowiska pracy do spraw rezerw mobilizacyjnych, stanowiska kierownika kancelarii tajnej i pracownika kancelarii tajnej, stanowiska pracy nadzoru nad bronią, a także stanowiska komendanta (kierownika) oddziału Straży Przemysłowej i Pocztowej (służby ochronnej), uznane za takie przez właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego) - usytuowane poza komórkami do spraw obronnych tych instytucji.

2. Stanowiska pracy w urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz w jednostkach organizacyjnych podległych, podporządkowanych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej, a także w przedsiębiorstwach państwowych, dla których Minister Obrony Narodowej jest organem założycielskim, z wyjątkiem stanowisk pomocniczych, robotniczych i obsługi.

3. Stanowiska pracy:

1) specjalistów do spraw lotniskowych i kierowania ruchem lotniczym - w Głównym Inspektoracie Lotnictwa Cywilnego;

2) do spraw obronnych oraz inne związane z działalnością na rzecz obronności, a także komendanta (kierownika) oddziału Straży Przemysłowej i Pocztowej (służby ochronnej), kierownika kancelarii tajnej i pracownika kancelarii tajnej - w podmiotach gospodarczych;

3) wszystkie - w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz w jednostkach podległych temu urzędowi, z wyjątkiem stanowisk pomocniczych, robotniczych i obsługi;

4) głównych specjalistów i starszych specjalistów do spraw:

a) sportów obronnych,

b) bezpieczeństwa na obiektach sportowych i kultury widowni sportowej,

c) ochrony obiektów sportowych i placówek kultury fizycznej i turystyki

- w Urzędzie Kultury Fizycznej i Turystyki;

5) w sekretariatach wojewódzkich komitetów obrony;

6) w wydziałach (referatach) urzędów wojewódzkich i rejonowych - związane z działalnością na rzecz obronności kraju;

7) w publicznych zakładach opieki zdrowotnej - związane z utrzymaniem rezerw artykułów sanitarnych i działalnością na rzecz obronności kraju;

8) w wojewódzkich oddziałach Państwowej Służby Ochrony Zabytków, z wyjątkiem stanowisk pomocniczych, robotniczych i obsługi;

9) do spraw obronnych oraz inne stanowiska pracy związane z działalnością na rzecz obronności w urzędach gmin;

10) w zakładowych i terenowych komendach samoobrony;

11) w zakładowych, terenowych i specjalistycznych oddziałach samoobrony;

12) dowódcze i instruktorskie - w zakładowych, terenowych i specjalistycznych oddziałach samoobrony;

13) instruktorskie - w systemie powszechnej samoobrony ludności;

14) w klubach sportowych, których statuty przewidują uprawianie następujących dyscyplin i dziedzin sportu, mających znaczenie obronne:

a) alpinizm,

b) biathlon,

c) judo,

d) karate,

e) boks,

f) pięciobój nowoczesny,

g) płetwonurkowanie sportowe,

h) sport lotniczy,

i) strzelectwo sportowe,

j) żeglarstwo,

k) sport motorowy,

l) szermierka,

ł) radioorientacja sportowa,

m) modelarstwo sportowe

- z wyjątkiem stanowisk pomocniczych, robotniczych i obsługi;

15) w stowarzyszeniach, agencjach i fundacjach, których statuty przewidują działalność na rzecz obronności kraju, z wyjątkiem stanowisk pomocniczych, robotniczych i obsługi;

16) nauczycieli akademickich w jednostkach organizacyjnych prowadzących specjalność wychowania obronnego w szkołach wyższych, w zakładach medycyny katastrof oraz w studiach wojskowych w szkołach wyższych, nauczycieli przysposobienia obronnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz w zakresie nadzoru pedagogicznego nad wychowaniem obronnym w kuratoriach oświaty.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.124.787

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie stanowisk pracy związanych z obronnością kraju.
Data aktu: 26/09/1997
Data ogłoszenia: 13/10/1997
Data wejścia w życie: 28/10/1997