Tryb likwidacji ministerstw i urzędów znoszonych w ramach reformy centrum administracyjno-gospodarczego Rządu oraz tryb organizowania ministerstw, urzędów i innych organów utworzonych w ramach tej reformy.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 11 września 1996 r.
w sprawie trybu likwidacji ministerstw i urzędów znoszonych w ramach reformy centrum administracyjno-gospodarczego Rządu oraz trybu organizowania ministerstw, urzędów i innych organów utworzonych w ramach tej reformy.

Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące funkcjonowanie gospodarki i administracji publicznej (Dz. U. Nr 106, poz. 497) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb likwidacji Ministerstw: Przemysłu i Handlu, Przekształceń Własnościowych, Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, Spraw Wewnętrznych oraz Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, a także tryb likwidacji Centralnego Urzędu Planowania i Urzędu Rady Ministrów,
2)
tryb organizowania Ministerstw: Spraw Wewnętrznych i Administracji, Gospodarki oraz Skarbu Państwa, urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, urzędu Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, Rządowego Centrum Studiów Strategicznych oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
§  2.
1.
Likwidację ministerstw i urzędów, o których mowa w § 1 pkt 1, przeprowadzają likwidatorzy urzędów, powołani w odrębnym trybie.
2.
Likwidacja obejmuje w szczególności przekazanie spraw, w tym: dokumentów oraz składników majątku trwałego i ruchomego, należących do likwidowanych ministerstw i urzędów, w tym gospodarstw pomocniczych, oraz przejęcie tych spraw i składników majątku przez ministerstwa, urzędy i inne organy, o których mowa w § 1 pkt 2.
3.
Przejęcie, o którym mowa w ust. 2, przygotowują pełnomocnicy do organizacji urzędów określonych w art. 2 ust. 3-5 i ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące funkcjonowanie gospodarki i administracji publicznej (Dz. U. Nr 106, poz. 497), zwanej dalej "ustawą", powołani w odrębnym trybie.
4.
Likwidatorzy i pełnomocnicy, o których mowa w ust. 1 i 3, współdziałają w wykonywaniu powierzonych im zadań, a w szczególności zapewniają sporządzenie dokumentacji przekazania oraz przejęcia spraw i składników majątku, a także przygotują projekt zarządzenia Prezesa Rady Ministrów o przeznaczeniu mienia pozostającego w zarządzie lub używaniu likwidowanych urzędów.
5.
Przejęcia, o którym mowa w ust. 2, dokonują właściwi ministrowie (kierownicy ministerstw) lub kierownicy urzędów, niezwłocznie po ich powołaniu.
§  3.
Przeglądu i ewidencji spraw oraz składników majątku należącego do likwidowanych ministerstw i urzędów dokonają wyznaczone przez likwidatorów zespoły robocze, w terminach:
1)
do dnia 27 września 1996 r. - w odniesieniu do ministerstw i urzędów, których zadania i kompetencje przejmuje Minister Skarbu Państwa,
2)
do dnia 27 września 1996 r. - w odniesieniu do składników majątku Urzędu Rady Ministrów podlegających przekazaniu Komitetowi Integracji Europejskiej oraz Urzędowi Służby Cywilnej,
3)
do dnia 31 października 1996 r. - w odniesieniu do ministerstw i urzędów, których zadania przejmują nowo tworzone organy określone w art. 2 ust. 3 pkt 1 i 2, ust. 4 i 5 oraz ust. 6 pkt 1 ustawy.
§  4.
1.
Pełnomocnicy do organizacji urzędów, w terminach określonych w § 3 pkt 1-3, dokonają z pracownikami, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy, wstępnych uzgodnień warunków ich zatrudnienia w tych urzędach.
2.
Właściwi ministrowie (kierownicy ministerstw) lub kierownicy urzędów wymienionych w art. 2 ust. 3-6 ustawy podejmą decyzje o zatrudnieniu pracowników, o których mowa w ust. 1, w terminie 14 dni od utworzenia tych ministerstw i urzędów.
3.
Likwidatorzy zapewnią pomoc w zatrudnieniu pracownikom likwidowanych ministerstw i urzędów, którzy nie nawiązali stosunku pracy w urzędzie lub jednostce, o których mowa w art. 2 ust. 3-6 ustawy.
§  5.
1.
Likwidatorzy zakończą działalność do dnia 30 czerwca 1997 r.
2.
Pełnomocnicy, o których mowa w § 2 ust. 3, działają do chwili powołania właściwych ministrów (kierowników ministerstw) lub kierowników urzędów.
§  6.
1.
Organizowanie ministerstw i innych organów, o których mowa w § 1 pkt 2, należy, z zastrzeżeniem ust. 2, do pełnomocników do organizacji urzędów.
2.
Organizowanie Rządowego Centrum Studiów Strategicznych powierza się osobie wyznaczonej przez Prezesa Rady Ministrów w odrębnym trybie. Do organizowania Rządowego Centrum Studiów Strategicznych stosuje się odpowiednio przepisy o organizowaniu ministerstw i innych organów, w których działają pełnomocnicy do organizacji urzędów.
3.
Organizowanie, o którym mowa w ust. 1 i 2, obejmuje w szczególności przygotowanie projektu struktury organizacyjnej i regulaminów pracy nowo tworzonych organów, współdziałanie przy opracowywaniu projektów statutów tworzonych urzędów, określenie niezbędnej organizacji urzędów do czasu wydania aktów, normujących ich organizację, przez właściwe organy oraz zapewnienie sprawnego funkcjonowania urzędów, w tym załatwiania spraw.
§  7.
Likwidatorzy i pełnomocnicy złożą Prezesowi Rady Ministrów sprawozdania po zakończeniu ich prac.
§  8.
1.
Likwidatorom i pełnomocnikom przysługuje wynagrodzenie określone w odrębnym trybie przez Prezesa Rady Ministrów.
2.
Właściwi ministrowie zapewniają obsługę organizacyjną oraz techniczno-biurową prac likwidatorów i pełnomocników w zakresie gwarantującym prawidłowe i terminowe wypełnianie ich zadań.
3.
Wydatki związane z działalnością likwidatorów i pełnomocników pokrywa się z budżetu państwa w części dotyczącej danego ministerstwa.
§  9.
Przepisy niniejszego rozporządzenia nie naruszają przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 marca 1995 r. w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rady Ministrów do Spraw Reformy Centrum Gospodarczego Rządu (Dz. U. Nr 28, poz. 144).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.108.517

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb likwidacji ministerstw i urzędów znoszonych w ramach reformy centrum administracyjno-gospodarczego Rządu oraz tryb organizowania ministerstw, urzędów i innych organów utworzonych w ramach tej reformy.
Data aktu: 11/09/1996
Data ogłoszenia: 12/09/1996
Data wejścia w życie: 12/09/1996