Przepisy porządkowe związane z przewozem osób i bagażu taksówkami.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 21 sierpnia 1995 r.
w sprawie przepisów porządkowych związanych z przewozem osób i bagażu taksówkami.

Na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. - Prawo przewozowe (Dz. U. Nr 53, poz. 272, z 1991 r. Nr 107, poz. 462 i z 1994 r. Nr 111, poz. 536) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Pasażer może dokonać wyboru taksówki.
§  2.
Z prawej strony przedniej szyby taksówki powinno znajdować się oznakowanie widoczne z zewnątrz pojazdu, informujące czy taksówka jest wolna.
§  3.
Kierowca taksówki jest obowiązany wykonać zamówiony przewóz najkrótszą drogą, chyba że pasażer godzi się na przewóz inną drogą lub gdy tego żąda.
§  4.
1.
Kierowca taksówki może przewozić pasażerów lub bagaż tylko po uprzednim włączeniu sprawnie działającego i zalegalizowanego taksometru, niezwłocznie po zajęciu przez pasażera miejsca w taksówce; taksometr powinien być zainstalowany w miejscu umożliwiającym swobodne odczytanie jego wskazań.
2.
Po zakończeniu przewozu kierowca jest obowiązany niezwłocznie przełączyć taksometr na pozycję "kasa".
§  5.
Ustaloną na podstawie przepisów szczególnych należność za przejazd taksówką określają wskazania taksometru; pasażer jest obowiązany uiścić należność nie później niż w chwili zwolnienia pojazdu.
§  6.
1.
Na żądanie pasażera kierowca jest obowiązany wydać rachunek za przejazd.
2.
Rachunek powinien zawierać w szczególności datę wystawienia, oznaczenie odbiorcy rachunku, kwotę należności za przejazd oraz pieczęć z danymi identyfikacyjnymi kierowcy (imię, nazwisko, adres, numer boczny taksówki).
3.
Na żądanie pasażera kierowca jest obowiązany do określenia w rachunku trasy przewozu.
§  7.
1.
Po zakończeniu przewozu kierowca jest obowiązany przypomnieć o zabraniu bagażu oraz sprawdzić czy pasażer nie pozostawił w pojeździe jakichkolwiek przedmiotów.
2.
W razie znalezienia rzeczy pozostawionych przez pasażera, kierowca taksówki postępuje z nimi stosownie do przepisów o rzeczach znalezionych.
§  8.
Pasażer jest odpowiedzialny za powstałe z jego winy uszkodzenia lub zanieczyszczenie pojazdu na zasadach określonych w przepisach Kodeksu cywilnego.

Rozdział  2

Przewóz osób

§  9.
1.
Pasażer ma prawo zabrać ze sobą do pojazdu, z którego sam korzysta, inne osoby na wolne miejsca, bez uiszczania za to dodatkowych należności.
2.
Kierowca bez zgody pasażera nie może dysponować wolnymi miejscami w taksówce.
3.
Należność za przejazd taksówką reguluje tylko jeden pasażer; kierowca nie może żądać zapłaty od pozostałych osób znajdujących się w taksówce, bez względu na okoliczności, w jakich korzystali oni z przejazdu.
§  10.
Zezwala się na przewóz dzieci tylko pod opieką dorosłych, chyba że osoba, pod której opieką dziecko się znajduje, upoważnia kierowcę do przewiezienia dziecka samego; w takim razie należność za usługę uiszczają rodzice lub opiekunowie z góry.
§  11.
Kierowca taksówki, w miarę możliwości, powinien uwzględnić pierwszeństwo przewozu osób wymagających natychmiastowej pomocy lub znajdujących się w szczególnej potrzebie.

Rozdział  3

Przewóz bagażu w taksówce osobowej

§  12.
1.
Pasażer ma prawo zabrać ze sobą do pojazdu, bez uiszczenia dodatkowej należności, bagaż podręczny oraz, za zgodą kierowcy, psy lub inne małe zwierzęta domowe, które można umieścić tak, aby nie uszkodziły lub nie zanieczyściły pojazdu, a ich ciężar i wielkość nie przekraczają dopuszczalnej ładowności pojazdu i nie zagrażają bezpieczeństwu jazdy.
2.
Do bagażu podręcznego zalicza się w szczególności walizki, plecaki, worki turystyczne oraz inne przedmioty, które zarówno swoją wielkością, jak i sposobem opakowania nie spowodują uszkodzenia lub zanieczyszczenia pojazdu oraz nie ograniczą pola widzenia kierowcy i nie utrudnią prowadzenia pojazdu.
3.
Z zachowaniem warunków określonych w ust. 1 i 2 dopuszcza się przewóz w szczególności nart z kijami, wózków dziecinnych, inwalidzkich składanych oraz - na ryzyko pasażera - m.in. telewizorów i radioodbiorników.
§  13.
1.
Bagaż podręczny pasażera można przewozić w bagażniku znajdującym się wewnątrz lub na dachu taksówki.
2.
Bagażnik taksówki powinien być utrzymany w należytej czystości i wolny od wszelkiego sprzętu dodatkowego (poza sprzętem służącym do napraw samochodu).
3.
Dopuszcza się przewóz bagażu podręcznego wewnątrz taksówki z zachowaniem warunków, o których mowa w § 12 ust. 2.
§  14.
Zabrania się przewozu taksówkami osobowymi przedmiotów i materiałów niebezpiecznych w szczególności broni, materiałów łatwo palnych, wybuchowych, żrących, radioaktywnych, trujących przedmiotów cuchnących oraz zwłok i szczątków ludzkich.

Rozdział  4

Przewóz bagażu w taksówce bagażowej

§  15.
1.
Taksówką bagażową należy przewozić rzeczy w sposób zgodny z przepisami ruchu drogowego.
2.
Taksówką bagażową można również przewozić zwierzęta w klatkach, skrzyniach itp., jeżeli nie zagraża to bezpieczeństwu jazdy, chyba że jest to sprzeczne z przepisami szczególnymi.
§  16.
Pasażer przewożący bagaż taksówką bagażową może zająć miejsce obok kierowcy.
§  17.
Kierowca taksówki bagażowej, na żądanie pasażera, powinien udzielić pomocy przy załadowaniu i wyładowaniu przewożonego bagażu za umówionym wynagrodzeniem.

Rozdział  5

Przepisy końcowe

§  18.
1.
Kierowca taksówki jest obowiązany, na żądanie pasażera, udostępnić mu do wglądu egzemplarz przepisów porządkowych związanych z przewozem osób i bagażu taksówkami.
2.
W każdej taksówce powinna być zamieszczona widoczna informacja dotycząca w szczególności:
1)
stawki należności za 1 km przejazdu,
2)
organu właściwego do rozpatrywania skarg i wniosków w sprawach świadczonych usług przewozowych,
3)
posiadania przez kierowcę egzemplarza przepisów porządkowych, o których mowa w ust. 1.
3.
Kierowca taksówki może umieścić w pojeździe wywieszkę z prośbą o niepalenie tytoniu.
§  19.
Jeżeli w czasie trwania przewozu następuje zmiana taryfy dziennej na nocną lub odwrotnie albo jeżeli następuje przekroczenie granicy strefy opłaty taryfowej, kierowca jest obowiązany przełączyć taksometr na odpowiednią taryfę i powiadomić o tym pasażera.
§  20.
W razie zaprzestania prowadzenia działalności polegającej na przewozie osób lub bagażu taksówką, wymagane oznaczenie taksówki powinno być zlikwidowane lub co najmniej zasłonięte.
§  21.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.102.508

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przepisy porządkowe związane z przewozem osób i bagażu taksówkami.
Data aktu: 21/08/1995
Data ogłoszenia: 06/09/1995
Data wejścia w życie: 21/09/1995