Zasady odbywania rocznej praktyki w aptekach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 19 lipca 1993 r.
w sprawie zasad odbywania rocznej praktyki w aptekach. *

Na podstawie art. 6 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich (Dz. U. Nr 41, poz. 179 i Nr 105, poz. 452 oraz z 1993 r. Nr 16, poz. 68 i Nr 47, poz. 211) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie dotyczy osoby, która po uzyskaniu w kraju dyplomu magistra farmacji lub po uzyskaniu za granicą dyplomu uznanego w kraju za równorzędny zamierza uzyskać po odbyciu rocznej praktyki w aptece, zwanej dalej "praktyką", prawo samodzielnego wykonywania zawodu aptekarza, zwanej dalej "praktykantem".
§  2.
1.
Praktykant, z zastrzeżeniem ust. 2, odbywa praktykę w aptece ogólnodostępnej typu A lub zakładowej typu I i II na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.
2.
Dopuszcza się możliwość odbywania praktyki w innej niż wymieniona w ust. 1 aptece, pod warunkiem umożliwienia praktykantowi odbycia części zajęć praktycznych w aptece o pełnym zakresie czynności.
§  3.
Apteka jest obowiązana do zapewnienia warunków niezbędnych do przeprowadzenia praktyki, a w szczególności:
1)
zapewnienia odpowiednich stanowisk pracy, pomieszczeń, urządzeń, aparatury, sprzętu, surowców farmaceutycznych i innych materiałów zgodnie z programem praktyki,
2)
zapoznania praktykanta z regulaminem pracy, przepisami o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz o zachowaniu tajemnicy służbowej,
3)
zapewnienia praktykantowi na czas odbywania praktyki odzieży roboczej i ochronnej oraz środków higieny przewidzianych w przepisach o bezpieczeństwie i higienie pracy.
§  4.
1.
Praktykant odbywa praktykę zgodnie z programem ustalonym przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z Naczelną Radą Aptekarską.
2.
Program powinien przewidywać zajęcia praktyczne, obejmujące wszystkie czynności fachowe, które mogą być wykonywane w poszczególnych typach aptek, umożliwiając praktykantowi nabycie umiejętności zastosowania wiedzy teoretycznej w praktycznym działaniu,a w szczególności w sporządzaniu, przechowywaniu, wydawaniu, sprawdzaniu tożsamości i jakości środków farmaceutycznych oraz w czynnościach administracyjnych i finansowych.
§  5.
1.
Praktyką kieruje kierownik apteki lub wyznaczony przez kierownika apteki aptekarz posiadający specjalizację z dziedziny farmacji aptecznej, zwany dalej "opiekunem". Opiekun może kierować jednocześnie praktyką najwyżej dwóch praktykantów.
2.
O osobach rozpoczynających praktykę kierownik apteki powiadamia okręgową izbę aptekarską.
3.
Do obowiązków opiekuna należy:
1)
sporządzanie planu i harmonogramu zajęć praktycznych i nadzór ich wykonania,
2)
prowadzenie zajęć praktycznych w aptece,
3)
dokonanie oceny kwalifikacji praktykanta niezbędnej do wydania zaświadczenia o odbyciu rocznej praktyki w aptece.
§  6.
Praktykant w obecności opiekuna lub innego aptekarza może samodzielnie wykonywać czynności fachowe obejmujące sporządzanie leków recepturowych i wydawanie leków oraz sprawdzanie ich tożsamości, z wyłączeniem leków bardzo silnie działających, zawierających truciznę, środek odurzający lub środek psychotropowy. Pozostałe czynności fachowe praktykant może wykonywać tylko pod bezpośrednim nadzorem opiekuna.
§  7.
1.
Praktykant prowadzi "Dziennik praktyki aptekarskiej", w którym odnotowuje wykonywane zajęcia praktyczne.
2.
Wpisy w "Dzienniku praktyki aptekarskiej" wymagają potwierdzenia i zaliczenia przez opiekuna bądź osobę prowadzącą zajęcia lub nadzorującą zajęcia.
§  8.
1.
Kierownik apteki wydaje zaświadczenie o odbyciu rocznej praktyki aptekarskiej po stwierdzeniu na podstawie "Dziennika praktyki aptekarskiej", że praktykant wykonał i zaliczył wszystkie zajęcia objęte programem praktyki .Przed wydaniem zaświadczenia kierownik apteki zapoznaje przedstawicieli okręgowej izby lekarskiej z oceną kwalifikującą praktykanta do uzyskania zaświadczenia.
2.
Wzór zaświadczenia o odbyciu rocznej praktyki aptekarskiej stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

ZAŚWIADCZENIE

(pieczęć apteki)

Lp .............................. .......................................

(miejscowość, data)

o odbyciu rocznej praktyki aptekarskiej

Zaświadcza się, że:

Pan/Pani mgr farmacji ...................................................................................................................

(imię i nazwisko)

syn, córka ......................................................................................................................................

(imię matki i ojca)

zamieszkały(a) w ...........................................................................................................................

posiadający(a) dyplom nr ..............................................................................................................

(nazwa i siedziba uczelni oraz kierunek studiów)

.......................................................................................................................................................

ukończył(a) roczną praktykę aptekarską

w okresie od ............................................................. do ..............................................................

w aptece ........................................................................................................................................

(nazwa, siedziba)

.....................................

(kierownik apteki)

* Z dniem 1 października 2002 r. nin. rozporządzenie traci moc w części sprzecznej z ustawą z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz.U.01.126.1381), na podstawie art. 27 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo farmaceutyczne, ustawę o wyrobach medycznych oraz ustawę o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (Dz.U.01.126.1382).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1993.73.347

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady odbywania rocznej praktyki w aptekach.
Data aktu: 19/07/1993
Data ogłoszenia: 09/08/1993
Data wejścia w życie: 24/08/1993