Szczegółowe zasady kierowania i współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej biorących udział w działaniu ratowniczym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 11 czerwca 1992 r.
w sprawie szczegółowych zasad kierowania i współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej biorących udział w działaniu ratowniczym.

Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 81, poz. 351) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przekazywanie jednostkom ochrony przeciwpożarowej, zwanych dalej "jednostkami", informacji operacyjnych o pożarach, klęskach żywiołowych i innych zagrożeniach oraz koordynację i organizację prowadzenia działań ratowniczych zapewniają:
1)
Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa - w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej,
2)
wojewódzkie stanowisko koordynacji ratownictwa - w komendach wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej,
3)
rejonowe stanowisko kierowania - w komendach rejonowych Państwowej Straży Pożarnej,
4)
punkty alarmowania - w jednostkach ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej, a także w pozostałych nie wymienionych jednostkach.
2.
Organizację, wyposażenie i zasady działania Centrum i stanowisk wymienionych w ust. 1 pkt 1-3 określa Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, a punktów alarmowania - właściwy komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.
3.
Centrum, stanowiska i punkty alarmowania określone w ust. 1 są uprawnione do kierowania jednostek działających na określonym terenie do działań ratowniczych oraz organizowania współdziałania z innymi służbami.
§  2.
Kierowanie jednostek do działań ratowniczych odbywa się na podstawie zasad prowadzenia działań ratowniczych, opracowywanych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej, z uwzględnieniem wytycznych Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
§  3.
1.
Kierującym działaniem ratowniczym jest pierwszy przybyły na miejsce zdarzenia dowódca jednostki, do czasu przybycia dowódcy jednostki hierarchicznie wyższej.
2.
Kierowanie działaniem ratowniczym jest obowiązany przejąć dowódca według następującej hierarchii:
1)
naczelnik ochotniczej straży pożarnej,
2)
dowódca terenowej służby ratowniczej,
3)
dowódca zakładowej służby ratowniczej,
4)
dowódca zakładowej straży pożarnej,
5)
dowódca gminnej zawodowej straży pożarnej,
6)
dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej,

z zastrzeżeniem ust. 4.

3.
Kierowanie działaniem ratowniczym mogą przejąć:
1)
komendant rejonowy Państwowej Straży Pożarnej,
2)
komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej,
3)
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.
4.
Kierowanie działaniem ratowniczym na terenie zakładu pracy posiadającego zakładową straż pożarną lub zakładową służbę ratowniczą należy do dowódców tych jednostek.
§  4.
Kierujący działaniami ratowniczymi, o których mowa w § 3 ust. 2 i 3, przejmując kierowanie jest obowiązany zapoznać się z sytuacją, rozlokowaniem jednostek i wydanymi wcześniej rozkazami. Czas przejęcia kierowania powinien zostać zarejestrowany w dokumentacji operacyjnej.
§  5.
W razie braku możliwości kierowania działaniem ratowniczym przez osoby, o których mowa w § 3, kierującego tym działaniem wyznacza:
1)
dla działania o zasięgu ponadwojewódzkim - kierujący Krajowym Centrum Koordynacji Ratownictwa,
2)
dla pozostałych działań - kierujący wojewódzkim stanowiskiem koordynacji ratownictwa.
§  6.
1.
Kierujący działaniami ratowniczymi korzystają z uprawnień przewidzianych w odrębnych przepisach, a ponadto mają prawo:
1)
wydawać rozkazy i polecenia,
2)
podzielić teren akcji na odcinki bojowe i wyznaczyć ich dowódców,
3)
powołać sztaby akcji, składające się ze specjalistów i dowódców różnych dziedzin.
2.
Po zakończeniu działania ratowniczego kierujący działaniem ratowniczym przekazuje miejsce objęte tym działaniem właścicielowi, zarządcy, użytkownikowi obiektu lub przedstawicielowi Policji bądź organom samorządu terytorialnego.
§  7.
1.
Jednostki biorące udział w działaniu ratowniczym obowiązane są do wspólnego działania pod jednolitym kierownictwem.
2.
Współdziałanie polega na skoordynowanym działaniu i wzajemnej pomocy jednostek w celu zwalczania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia objętego takim działaniem.
3.
Współdziałanie, o którym mowa w ust. 1 i 2, organizuje kierujący działaniem ratowniczym.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.52.244

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady kierowania i współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej biorących udział w działaniu ratowniczym.
Data aktu: 11/06/1992
Data ogłoszenia: 08/07/1992
Data wejścia w życie: 23/07/1992