Organizacja i szczegółowy zakres działania Społecznej Komisji Rewindykacyjnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 8 marca 1991 r.
w sprawie organizacji i szczegółowego zakresu działania Społecznej Komisji Rewindykacyjnej.

Na podstawie art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 25 października 1990 r. o zwrocie majątku utraconego przez związki zawodowe i organizacje społeczne w wyniku wprowadzenia stanu wojennego (Dz. U. z 1991 r. Nr 4, poz. 17), zwanej dalej "ustawą", zarządza się, co następuje:
§  1.
Społeczna Komisja Rewindykacyjna, zwana dalej "Komisją", rozstrzyga sprawy o zwrot mienia, o którym mowa w art. 1 ust. 1 ustawy, zwanego dalej "mieniem", lub o odszkodowanie za to mienie.
§  2.
Siedzibą Komisji jest miasto stołeczne Warszawa.
§  3.
1. 1
Komisja składa się z 24 członków; co najmniej połowa członków Komisji powinna posiadać wyższe wykształcenie prawnicze.
2.
Pracami Komisji kieruje Przewodniczący.
3.
Przewodniczącego Komisji i jego zastępcę wyznacza Minister Pracy i Polityki Socjalnej spośród członków Komisji posiadających wyższe wykształcenie prawnicze.
§  4.
Przewodniczący Komisji:
1)
wyznacza przewodniczącego i członków zespołu orzekającego Komisji,
2)
kieruje sprawy na posiedzenia,
3)
wyznacza sprawy na posiedzenia wyjazdowe, jeżeli ułatwi to rozpoznanie sprawy lub przyczyni się do znacznego zaoszczędzenia kosztów postępowania.
§  5.
1.
O terminach posiedzeń zespołów orzekających Komisji Komisja zawiadamia strony, ich przedstawicieli lub pełnomocników.
2.
Z przebiegu posiedzenia zespołu orzekającego Komisji sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący zespołu oraz osoba sporządzająca protokół.
§  6.
1.
Orzeczenia Komisji zapadają większością głosów; orzeczenie wraz z uzasadnieniem podpisują wszyscy członkowie zespołu orzekającego Komisji. Członek zespołu orzekającego Komisji może złożyć zdanie odrębne.
2.
Przewodniczący zespołu orzekającego Komisji ogłasza orzeczenie i podaje ustnie zasadnicze powody rozstrzygnięcia.
§  7.
W razie zawarcia ugody między stronami, treść ugody wpisuje się do protokołu. Ugodę podpisują strony, ich przedstawiciele lub pełnomocnicy oraz członkowie zespołu orzekającego Komisji.
§  8.
Orzeczenie Komisji wraz z uzasadnieniem doręcza się z urzędu stronom, ich przedstawicielom lub pełnomocnikom. Orzeczenie powinno zawierać pouczenie o trybie i terminie złożenia skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
§  9.
W miarę potrzeby Komisja obraduje na posiedzeniach plenarnych, zwoływanych przez Przewodniczącego Komisji w celu omówienia całokształtu spraw związanych z problematyką orzecznictwa Komisji oraz dokonania okresowej oceny jej pracy.
§  10.
Komisja składa Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej sprawozdania ze swej działalności w okresach półrocznych.
§  11.
Akta spraw z działalności Komisji podlegają archiwowaniu stosownie do obowiązujących w tym zakresie przepisów.
§  12.
Czynności administracyjno-biurowe Komisji wykonuje Sekretariat Komisji, podległy Przewodniczącemu Komisji.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 22 lipca 1992 r. (Dz.U.92.57.279) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 sierpnia 1992 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.24.101

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja i szczegółowy zakres działania Społecznej Komisji Rewindykacyjnej.
Data aktu: 08/03/1991
Data ogłoszenia: 25/03/1991
Data wejścia w życie: 25/03/1991