Określenie zasad i trybu prowadzenia ewidencji oraz zakresu i form pomocy dla młodzieży dotkniętej inwalidztwem i młodzieży niepełnosprawnej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 czerwca 1987 r.
w sprawie określenia zasad i trybu prowadzenia ewidencji oraz zakresu i form pomocy dla młodzieży dotkniętej inwalidztwem i młodzieży niepełnosprawnej.

Na podstawie art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 22 maja 1986 r. o zasadach udziału młodzieży w życiu państwowym, społecznym, gospodarczym i kulturalnym kraju (Dz. U. Nr 21, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zdrowia i opieki społecznej stopnia podstawowego prowadzi ewidencję młodzieży dotkniętej inwalidztwem oraz młodzieży niepełnosprawnej, która nie ukończyła 30 roku życia, w formie kart ewidencyjnych.
2.
Podstawą wpisu do ewidencji jest:
1)
orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, wydane dla celów zasiłku pielęgnacyjnego, o którym mowa w § 15 rozporządzenia Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 23 stycznia 1984 r. w sprawie zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych (Dz. U. Nr 4, poz. 21, z 1985 r. Nr 15, poz. 65, z 1986 r. Nr 9, poz. 50 i z 1987 r. Nr 10, poz 66),
2)
orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów, wydane przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, o której mowa w art. 25 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 40, poz. 267, z 1984 r. Nr 52, poz. 268 i 270 oraz z 1986 r. Nr 1, poz. 1).
3.
W karcie ewidencyjnej zamieszcza się następujące dane:
1)
imię i nazwisko,
2)
datę i miejsce urodzenia,
3)
miejsce pobytu stałego lub czasowego,
4)
posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe,
5)
datę przyznania i treść orzeczenia o grupie inwalidzkiej, wydanego przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia,
6)
rodzaj inwalidztwa lub niepełnosprawności.
§  2.
Prawo wnioskowania o dokonanie wpisu do ewidencji przysługuje osobie zainteresowanej dotkniętej inwalidztwem lub niepełnosprawnej, jej przedstawicielowi ustawowemu bądź za ich zgodą:
1)
szkole, w której kształci się młodzież inwalidzka i niepełnosprawna,
2)
placówkom oświatowo-wychowawczym i opiekuńczo-wychowawczym, w których osoby te przebywają,
3)
instytucjom charytatywnym,
4)
punktom orientacji i poradnictwa wychowawczo-zawodowego,
5)
specjalistycznym związkom młodzieży,
6)
organizacjom społecznym działającym na rzecz pomocy osobom dotkniętym inwalidztwem lub niepełnosprawnym,
7)
komisjom lekarskim do spraw inwalidztwa i zatrudnienia,
8)
pracownikom socjalnym i opiekunom społecznym,
9)
zakładom pracy zatrudniającym inwalidów,
10)
lekarzom opiekującym się osobami dotkniętymi inwalidztwem lub niepełnosprawnością i pielęgniarkom środowiskowym.
§  3.
Młodzieży zaliczonej do I grupy inwalidów i objętej ewidencją przysługuje:
1)
50% ulgi w opłatach za przejazdy Polskimi Kolejami Państwowymi, Państwową Komunikacją Samochodową oraz środkami komunikacji miejskiej,
2)
korzystanie z ulgowych biletów do kin, teatrów, muzeów i instytucji muzycznych.
§  4.
Posiadanie uprawnień do ulg, o których mowa w § 3, potwierdza się wpisem do dowodu osobistego lub tymczasowego dowodu osobistego, dokonywanym w sposób określony w odrębnych przepisach.
§  5.
Zobowiązuje się ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz terenowe organy administracji państwowej, zgodnie ze swoją właściwością, do działań w ramach nakładów i środków określonych w centralnych planach rocznych, mających na celu:
1)
przystosowanie obiektów użyteczności publicznej (dworców, placówek upowszechniania kultury, stadionów, boisk i środków komunikacji), szkół i placówek oświatowo-wychowawczych do potrzeb młodzieży inwalidzkiej i niepełnosprawnej,
2)
przystosowanie domów (ich części) zamieszkałych przez młodych inwalidów i niepełnosprawnych do ich potrzeb,
3)
ułatwianie zamiany mieszkań młodzieży inwalidzkiej i niepełnosprawnej,
4)
zwiększanie produkcji przedmiotów zaopatrzenia ortopedycznego i środków pomocniczych oraz sprzętu rehabilitacyjnego i stosowanie przyspieszonego trybu zaopatrywania młodzieży inwalidzkiej i niepełnosprawnej w te przedmioty i sprzęt,
5)
zwiększenie liczby miejsc pracy chronionej dla młodzieży inwalidzkiej i niepełnosprawnej oraz możliwości zatrudniania tej młodzieży w pobliżu miejsca zamieszkania,
6)
zwiększanie udziału młodzieży inwalidzkiej i niepełnosprawnej w różnych dziedzinach kultury fizycznej i turystyki oraz działalności kulturalnej,
7)
rozszerzenie szkolenia kadr instruktorów i organizatorów kultury fizycznej, turystyki i działalności kulturalnej wśród młodzieży inwalidzkiej i niepełnosprawnej,
8)
rozszerzenie informacji o młodzieży inwalidzkiej i niepełnosprawnej w środkach masowego przekazu, ze szczególnym uwzględnieniem wskazań co do metod postępowania w stosunku do niej w rodzinie,
9)
organizowanie środków terapii pracą dla młodzieży inwalidzkiej i niepełnosprawnej, nie kwalifikującej się do pracy.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1987.23.130

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie zasad i trybu prowadzenia ewidencji oraz zakresu i form pomocy dla młodzieży dotkniętej inwalidztwem i młodzieży niepełnosprawnej.
Data aktu: 01/06/1987
Data ogłoszenia: 01/08/1987
Data wejścia w życie: 01/08/1987