Zwalczanie zarazy ogniowej roślin.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA, LEŚNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
z dnia 2 października 1986 r.
w sprawie zwalczania zarazy ogniowej roślin.

Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 16 lutego 1961 r. o ochronie roślin uprawnych przed chorobami, szkodnikami i chwastami (Dz. U. Nr 10, poz. 55) oraz w związku z pkt 30 części A załącznika nr 2 do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1985 r. w sprawie określenia kompetencji niektórych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej zastrzeżonych w przepisach szczególnych dla organów zniesionych (Dz. U. Nr 63, poz. 334) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do chorób roślin podlegających obowiązkowi zwalczania zalicza się zarazę ogniową (Erwinia amylovora).
§  2.
1.
Posiadacze gruntów, na których znajdują się uprawiane i dziko rosnące jabłonie, grusze, jarzębiny, irgi, głogi, pigwy i ogniki, są obowiązani przeprowadzać lustracje tych roślin co najmniej dwa razy w roku: pierwszy raz - po kwitnieniu, nie później jednak niż do końca lipca, oraz drugi raz - w okresie od początku sierpnia do końca wegetacji roślin.
2.
Lustracje na gruntach Państwowego Funduszu Ziemi, które nie zostały przekazane w zarząd, użytkowanie lub dzierżawę, przeprowadza terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw rolnictwa stopnia podstawowego, zwany dalej "terenowym organem administracji", z udziałem przedstawiciela wojewódzkiej stacji kwarantanny i ochrony roślin.
3.
Na pasach drogowych i obszarach kolejowych lustracje przeprowadza terenowy organ administracji z udziałem przedstawiciela wojewódzkiej stacji kwarantanny i ochrony roślin oraz zarządcy terenu.
§  3.
1.
Posiadacze gruntów, na których znajdują się rośliny określone w § 2 ust. 1, są obowiązani niezwłocznie zgłosić terenowemu organowi administracji każdy wypadek wykrycia zarazy ogniowej lub podejrzenia o jej wystąpienie, a zwłaszcza w razie stwierdzenia obumierania i brunatnienia kwiatostanów, liści oraz wierzchołków pędów.
2.
Zgłoszenie powinno zawierać dokładne określenie miejsca wystąpienia choroby oraz nazwisko, imię i adres osoby dokonującej zgłoszenia.
3.
Terenowy organ administracji jest obowiązany prowadzić ewidencję zgłoszeń oraz stwierdzić z udziałem przedstawiciela wojewódzkiej stacji kwarantanny i ochrony roślin, czy występuje zaraza ogniowa.
§  4.
1.
Zwalczanie zarazy ogniowej polega na:
1)
wycinaniu i niszczeniu przez spalenie porażonych roślin lub ich części,
2)
stosowaniu środków i metod ochrony roślin wskazanych przez wojewódzką stację kwarantanny i ochrony roślin.
2.
Koszty zwalczania zarazy ogniowej ponosi posiadacz gruntów, na których wystąpiła choroba.
3.
Koszty zwalczania zarazy ogniowej na gruntach, o których mowa w § 2 ust. 2, ponosi terenowy organ administracji.
§  5.
1.
Obszar w promieniu 10 km od miejsca, w którym stwierdzono wystąpienie zarazy ogniowej, uważa się za rejon zarażony.
2.
Terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw rolnictwa stopnia wojewódzkiego ogłosi wykaz miejscowości i obszarów znajdujących się w rejonie zarażonym.
3.
Jeżeli rejon zarażony przekracza granice województwa, wykaz, o którym mowa w ust. 2, ogłaszają w porozumieniu właściwe terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw rolnictwa stopnia wojewódzkiego.
§  6.
1.
W rejonach zarażonych zarazą ogniową zabrania się zakładania nowych mateczników podkładek i zraźników jabłoni i gruszy, szkółek jabłoni i gruszy, głogu, pigwy, irgi, jarzębiny i ognika, a także pobierania zrazów i sadzonek z jabłoni i gruszy.
2.
Materiał szkółkarski drzew i krzewów, o których mowa w ust. 1, wyprodukowany w szkółkach założonych przed ogłoszeniem rejonu zarażonego może być przedmiotem obrotu wyłącznie w granicach województwa, w którym ten rejon występuje.
§  7.
1.
Jeżeli w rejonie zarażonym zostaną zlikwidowane rośliny porażone zarazą ogniową i w ciągu trzech lat nie zostanie stwierdzone wystąpienie zarazy, rejon taki uznaje się za wolny od tej choroby.
2.
Uznanie rejonu za wolny od zarazy ogniowej ogłasza terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw rolnictwa stopnia wojewódzkiego. Przepis § 5 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 1986 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1986.41.200

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zwalczanie zarazy ogniowej roślin.
Data aktu: 02/10/1986
Data ogłoszenia: 18/11/1986
Data wejścia w życie: 01/12/1986