Zmiany w organizacji oraz zakresie działania niektórych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej.

USTAWA
z dnia 12 listopada 1985 r.
o zmianach w organizacji oraz zakresie działania niektórych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej.

W celu:

- stworzenia lepszych warunków funkcjonowania naczelnych i centralnych organów administracji państwowej oraz doskonalenia ich organizacji,

- dalszego wdrażania reformy gospodarczej,

- kompleksowego rozwiązywania ważnych społecznie problemów,

- decentralizowania administracji państwowej i zarządzania gospodarką narodową

oraz zgodnie z wnioskami zgłaszanymi w trakcie spotkań przed wyborami do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stanowi się, co następuje:

Art.  1. 1

(skreślony).

Art.  2. 2

(skreślony).

Art.  3. 3

(skreślony).

Art.  4. 4

(skreślony).

Art.  5.

Sprawy objęte dotychczas zakresem działania Ministra do Spraw Cen przechodzą do zakresu działania Ministra Finansów.

Art.  6. 5

(skreślony).

Art.  7.
1.
Urząd Rady Ministrów jest powołany do:
1)
określania zasad organizowania i funkcjonowania urzędów administracji państwowej,
2)
koordynowania realizacji polityki kadrowej w administracji państwowej,
3)
prowadzenia spraw kadrowych osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe w administracji państwowej,
4)
organizowania działalności legislacyjnej Rządu,
5)
kontrolowania realizacji zadań wskazanych przez Radę Ministrów i Prezesa Rady Ministrów,
6)
koordynowania działalności kontrolnej naczelnych i centralnych organów administracji państwowej,
7)
ustalania zasad zarządu nieruchomościami państwowymi pozostającymi w dyspozycji organów administracji państwowej,
8)
zapewniania obsługi organizacyjnej, prawnej oraz techniczno-biurowej prac Rządu.
1a. 6
Do Urzędu Rady Ministrów należą również sprawy związane z realizacją zadań w dziedzinie stosunków Państwa z Kościołem Katolickim oraz innymi kościołami i związkami wyznaniowymi.
2.
Do zakresu działania Urzędu Rady Ministrów przechodzą należące dotychczas do zakresu działania Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej sprawy:
1)
nadzoru nad bieżącą działalnością terenowych organów administracji państwowej, zgodnie z przepisami ustawy o systemie rad narodowych i samorządu terytorialnego,
2)
koordynacji i kontroli działalności terenowych organów administracji państwowej oraz ich organizacji i funkcjonowania,
3)
dokonywania kompleksowych analiz i ocen działalności terenowych organów administracji państwowej oraz uzyskiwanych przez te organy wyników,
4)
wykonywania, przy współdziałaniu właściwych organów i organizacji, kompleksowej kontroli województw.
2a. 7
Do zakresu działania Urzędu Rady Ministrów przechodzą zadania należące dotychczas do Urzędu do Spraw Wyznań.
3.
Urzędem Rady Ministrów kieruje Minister-Szef Urzędu Rady Ministrów, powoływany i odwoływany w trybie art. 37 ust. 1 Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
4. 8
Minister-Szef Urzędu Rady Ministrów realizuje zadania przewidziane w odrębnych ustawach dla ministra właściwego do spraw administracji.
4a. 9
Minister-Szef Urzędu Rady Ministrów realizuje zadania przewidziane dotychczas w odrębnych ustawach dla Ministra-Kierownika Urzędu do Spraw Wyznań, a także dla Dyrektora Urzędu do Spraw Wyznań.
5.
Szczegółowy zakres działania Ministra-Szefa Urzędu Rady Ministrów oraz tryb przeprowadzania kontroli określi Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.
6.
Organizację Urzędu Rady Ministrów ustali statut nadany przez Radę Ministrów.
Art.  8.
1.
Sprawy komunikacji miejskiej, dróg oraz transportu, objęte dotychczas zakresem działania Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej, przechodzą do zakresu działania Ministra Komunikacji.
2.
Sprawy wtórnego i specjalistycznego przetwórstwa surowców drzewnych, objęte dotychczas zakresem działania Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, przechodzą do zakresu działania Ministra Przemysłu Chemicznego i Lekkiego.
3.
Nadzór nad funkcjonowaniem izb wytrzeźwień powierza się Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej.
Art.  9.
1.
Znosi się:
1)
urząd Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych,
2)
urząd Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej,
3)
urząd Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej,
4)
urząd Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego,
5)
urząd Ministra Gospodarki Materiałowej,
6)
urząd Ministra do Spraw Cen.
2.
Znosi się:
1)
Urząd Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
2)
Centralny Urząd Geologii,
3)
Główny Komitet Kultury Fizycznej i Sportu,
4)
Główny Komitet Turystyki.
3.
Znosi się Urząd Cen oraz okręgowe urzędy cen. Zadania należące dotychczas do zakresu działania okręgowych urzędów cen przechodzą do zakresu działania izb skarbowych.
4.
Znosi się centralny organ administracji państwowej i urząd Głównego Inspektora Gospodarki Energetycznej.
5. 10
Znosi się Urząd do Spraw Wyznań.
Art.  10.
1.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzeń, określi szczegółowy zakres działania ministrów, o których mowa w art. 1-4, Ministra Finansów - w sprawach cen oraz Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki.
2.
Organizację aparatu wykonawczego organów wymienionych w ust. 1, jednostki organizacyjne podporządkowane lub nadzorowane przez te organy oraz przedsiębiorstwa państwowe, w stosunku do których pełnią one funkcje organu założycielskiego, określają statuty nadane przez Radę Ministrów.
3.
Rada Ministrów określi tryb i terminy przejęcia spraw przez nowo powołane urzędy ministrów, Ministra Finansów oraz Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki.
Art.  11.
1.
Rada Ministrów w celu zapewnienia jednolitej realizacji prawnie wyodrębnionych zadań o szczególnym znaczeniu społecznym lub gospodarczym może utworzyć stanowisko sekretarza stanu w urzędzie Komisji Planowania, ministerstwie lub innym urzędzie kierowanym przez ministra.
2.
Rada Ministrów może również określić centralne organy administracji państwowej, których kierownicy są powoływani w randze sekretarza stanu.
3.
Prezes Rady Ministrów powołuje i odwołuje sekretarzy stanu.
Art.  12.
1.
Rada Ministrów może w strukturze urzędu naczelnego organu administracji państwowej ustanowić pełnomocnika Rządu do zadań o szczególnym znaczeniu społecznym lub gospodarczym.
2.
Prezes Rady Ministrów powołuje i odwołuje pełnomocników Rządu.
Art.  13.

W ustawie z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagradzaniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (Dz. U. Nr 20, poz. 101, z 1982 r. Nr 31, poz. 214 i z 1985 r. Nr 22, poz. 98) w art. 2 w pkt 3 wyrazy "szefa Urzędu Rady Ministrów" skreśla się, a wyrazy "zastępcy Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów" zastępuje się wyrazami "pierwszego zastępcy Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, zastępcy Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, sekretarza stanu, pierwszego zastępcy Prezesa Narodowego Banku Polskiego".

Art.  14.
1.
W zakresie uregulowanym w ustawie tracą moc dotychczasowe przepisy dotyczące utworzenia naczelnych i centralnych organów administracji państwowej.
2.
Prezes Rady Ministrów, w drodze rozporządzenia, w terminie do dnia 31 grudnia 1985 r., określi szczegółowo kompetencje zastrzeżone w przepisach szczególnych do właściwości organów znoszonych niniejszą ustawą, które przechodzą odpowiednio do właściwości organów tworzonych na podstawie ustawy, oraz organów, o których mowa w art. 5, 7 i 8.
3.
Kompetencje nie objęte rozporządzeniem, o którym mowa w ust. 2, wygasają w dniu jego ogłoszenia.
Art.  15.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 1 skreślony przez art. 22 pkt 1 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o zmianach w zakresie działania niektórych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej (Dz.U.87.33.180) z dniem 24 października 1987 r.
2 Art. 2 skreślony przez art. 8 ustawy z dnia 20 grudnia 1989 r. o utworzeniu urzędu Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (Dz.U.89.73.434) z dniem 1 stycznia 1990 r.
3 Art. 3 skreślony przez art. 9 ustawy z dnia 20 grudnia 1989 r. o utworzeniu urzędu Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (Dz.U.89.73.433) z dniem 1stycznia 1990 r.
4 Art. 4 skreślony przez art. 22 pkt 1 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o zmianach w zakresie działania niektórych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej (Dz.U.87.33.180) z dniem 24 października 1987 r.
5 Art. 6 skreślony przez art. 22 pkt 1 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o zmianach w zakresie działania niektórych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej (Dz.U.87.33.180) z dniem 24 października 1987 r.
6 Art. 7 ust. 1a dodany przez art. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 23 listopada 1989 r. (Dz.U.89.64.387) zmieniającej nin. ustawę z dniem 11 grudnia 1989 r.
7 Art. 7 ust. 2a dodany przez art. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 23 listopada 1989 r. (Dz.U.89.64.387) zmieniającej nin. ustawę z dniem 11 grudnia 1989 r.
8 Art. 7 ust. 4 zmieniony przez art. 38 ustawy z dnia 17 maja 1990 r. o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.90.34.198) z dniem 27 maja 1990 r.
9 Art. 7 ust. 4a dodany przez art. 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 23 listopada 1989 r. (Dz.U.89.64.387) zmieniającej nin. ustawę z dniem 11 grudnia 1989 r.
10 Art. 9 ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 23 listopada 1989 r. (Dz.U.89.64.387) zmieniającej nin. ustawę z dniem 11 grudnia 1989 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.50.262

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zmiany w organizacji oraz zakresie działania niektórych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej.
Data aktu: 12/11/1985
Data ogłoszenia: 12/11/1985
Data wejścia w życie: 12/11/1985