Sposób sporządzania i aktualizowania spisów wyborców dla obwodów głosowania utworzonych w jednostkach wojskowych w związku z wyborami do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 26 czerwca 1985 r.
w sprawie sposobu sporządzania i aktualizowania spisów wyborców dla obwodów głosowania utworzonych w jednostkach wojskowych w związku z wyborami do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 29 maja 1985 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 26, poz. 112) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Spisy wyborców dla obwodów głosowania utworzonych w jednostkach wojskowych, zwanych dalej "obwodami wojskowymi", sporządzają dowódcy wyznaczeni przez dowódców okręgów wojskowych.
2.
W spisach wyborców umieszcza się obywateli polskich mających w dniu wyborów ukończonych 18 lat, którzy:
1)
są zakwaterowani (przebywają) na terenie zamkniętym jednostek wojskowych;
2)
zamieszkują (przebywają) w wojskowych budynkach mieszkalnych należących do jednostek wojskowych, włączonych do obwodu wojskowego w uzgodnieniu z prezydium właściwej rady narodowej stopnia podstawowego

- jeżeli ich pobyt na terenie lub w budynku wymienionym w pkt 1 i 2 będzie trwał do dnia wyborów włącznie.

3.
W spisach, o których mowa w ust. 2, umieszcza się również junaków odbywających w dniu wyborów zasadniczą służbę w oddziale obrony cywilnej utworzonym przy jednostce wojskowej lub przedsiębiorstwie państwowym podległym Ministrowi Obrony Narodowej, mającym siedzibę najbliżej miejsca stacjonowania jednostki wojskowej.
§  2.
1.
Dla obwodów wojskowych spisy wyborców sporządza się na podstawie odpowiednich wykazów przesyłanych przez:
1)
dowódców jednostek wojskowych, które zostały włączone do obwodu wojskowego;
2)
dyrektorów przedsiębiorstw, o których mowa w § 1 ust. 3;
3)
zarządców wojskowych budynków mieszkalnych.
2.
O objęciu spisami wyborców osób zameldowanych na pobyt czasowy, obejmujący dzień wyborów, w budynkach mieszkalnych na terenie zamkniętym albo w innych wojskowych budynkach mieszkalnych należących do jednostek wojskowych dowódca sporządzający spis zawiadamia właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego tych osób terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego; wzór zawiadomienia określa załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 24 czerwca 1985 r. w sprawie sporządzania i aktualizowania spisów wyborców dla wyborów do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania (Dz. U. Nr 30, poz. 131).
§  3.
1.
W spisach wyborców nie umieszcza się lub skreśla ze spisów już sporządzonych osoby:
1)
ubezwłasnowolnione całkowicie lub częściowo prawomocnym orzeczeniem sądu z powodu choroby psychicznej;
2)
pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
3)
pozbawione praw wyborczych prawomocnym wyrokiem Trybunału Stanu.
2.
W spisach wyborców nie umieszcza się również lub skreśla ze spisów już sporządzonych osoby, które nie biorą udziału w głosowaniu wskutek:
1)
odbywania kary pozbawienia wolności albo kary aresztu;
2)
umieszczenia w ośrodkach przystosowania społecznego;
3)
tymczasowego aresztowania.
3.
Podstawę nieumieszczenia w spisie wyborców lub skreślenia ze spisu sporządzonego osób, o których mowa w ust. 1 i 2, stanowią zawiadomienia nadesłane przez sądy lub zakłady karne w trybie określonym w odrębnych przepisach.
§  4.
Spis wyborców należy sporządzić najpóźniej na 31 dzień przed dniem wyborów, oddzielnie dla każdego obwodu wojskowego, pismem maszynowym w trzech egzemplarzach, wyłącznie na formularzach według wzoru określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych, o którym mowa w § 2 ust. 2.
§  5.
1.
Spis wyborców sporządza się w porządku alfabetycznym, według poszczególnych pododdziałów (kompanii, równorzędnych), oddzielnie dla żołnierzy i oddzielnie dla pozostałych wyborców.
2.
Formularz spisu wyborców wypełnia się zgodnie z brzmieniem poszczególnych rubryk, z tym że w odniesieniu do żołnierzy objętych spisami według pododdziałów w rubryce "miejsce pobytu stałego lub czasowego" wpisuje się numer jednostki i nazwę pododdziału. Adnotację o podstawie skreślenia ze spisu zamieszcza się w rubryce "uwagi". Formularz spisowy zapisuje się dwustronnie.
3.
Każdy egzemplarz spisu wyborców podpisuje dowódca sporządzający spis, podając w podpisie stopień, nazwisko i imię. Ponadto spis zaopatruje się w pieczęć nagłówkową z numerem jednostki wojskowej (w razie braku numeru - z nazwą). W nagłówku pierwszej karty każdego egzemplarza spisu wymienia się również numer obwodu wojskowego oraz numer okręgu wyborczego.
§  6.
Dowódcy sporządzający spis wyborców przesyłają jeden egzemplarz spisu przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych najpóźniej w 30 dniu przed dniem wyborów. Drugi i trzeci egzemplarz spisu zachowują u siebie.
§  7.
1.
Dowódca sporządzający spis wyborców wydaje wyborcy zmieniającemu miejsce pobytu w okresie od dnia sporządzenia spisu do dnia poprzedzającego dzień wyborów - na jego żądanie - zaświadczenie o prawie do głosowania według wzoru określonego w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych, o którym mowa w § 2 ust. 2. Wydając zaświadczenie dowódca ten skreśla wyborcę ze spisu z adnotacją "zaświadczenie".
2.
Zaświadczenie o prawie do głosowania wydaje się również osobom zwolnionym z czynnej służby wojskowej albo z zasadniczej służby w obronie cywilnej, jeżeli były one umieszczone w spisie wyborców.
§  8.
Dowódca sporządzający spis wyborców dokonuje jego aktualizacji w formie dodatkowego spisu wyborców albo w formie skreśleń ze spisu wyborców.
§  9.
1.
W dodatkowych spisach wyborców umieszcza się osoby, które:
1)
zameldowały się na pobyt stały lub czasowy, obejmujący dzień wyborów, bądź zgłosiły powrót z miejsca pobytu czasowego za granicą; przepis § 2 ust. 2 stosuje się odpowiednio;
2)
w wyniku wcielenia lub przeniesienia służbowego zostały zakwaterowane i przebywać będą do dnia wyborów włącznie na terenie zamkniętym jednostki wojskowej;
3)
okażą zaświadczenie o zwolnieniu z miejsc pobytu, określonych w § 3 ust. 2, na czas obejmujący dzień wyborów;
4)
uzyskały decyzję lub postanowienie sądu o umieszczeniu w spisie wyborców w wyniku reklamacji dotyczącej pominięcia w spisie.
2.
Dodatkowe spisy wyborców sporządza się w trzech egzemplarzach, z których jeden dowódcy sporządzający spisy przesyłają przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych w dniu poprzedzającym dzień wyborów, a drugi i trzeci zachowują u siebie.
§  10.
1.
Ze spisu wyborców skreśla się osoby:
1)
które zmarły albo wymeldowały się z miejsca pobytu stałego lub z miejsca pobytu czasowego przed upływem okresu zadeklarowanego przy zgłoszeniu tego pobytu bądź zgłosiły wyjazd za granicę na pobyt czasowy, obejmujący dzień wyborów;
2)
które zostały przeniesione służbowo w okresie od sporządzenia spisów do dnia wyborów;
3)
w odniesieniu do których sądy nadesłały zawiadomienia o pozbawieniu prawomocnym orzeczeniem praw publicznych, ubezwłasnowolnieniu całkowitym lub częściowym;
4)
w odniesieniu do których zakłady karne nadesłały zawiadomienia o odbywaniu kary pozbawienia wolności albo kary aresztu, o umieszczeniu w ośrodkach przystosowania społecznego lub o tymczasowym aresztowaniu;
5)
którym wydano zaświadczenie o prawie do głosowania;
6)
co do których otrzymano zawiadomienie o umieszczeniu w spisie wyborców w innym obwodzie głosowania,
7)
którym wydano decyzję lub postanowienie sądu o skreśleniu ze spisu w wyniku reklamacji.
2.
Skreślając wyborcę ze spisu z przyczyn określonych w ust. 1, zamieszcza się, stosownie do okoliczności, adnotację: "zgon", "wymeldowanie", "wyjazd za granicę", "przeniesienie służbowe", "zawiadomienie", "zaświadczenie", "reklamacja".
3.
Skreśleń dokonuje się na drugim i trzecim egzemplarzu spisu wyborców, o którym mowa w § 6; drugi egzemplarz spisu przesyła się przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych w dniu poprzedzającym dzień wyborów.
§  11.
1.
W razie zarządzenia wyborów ponownych, dowódcy sporządzający spisy wyborców przesyłają przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych powołanych dla jednostek trzeci egzemplarz spisu wyborców, o którym mowa w § 6, oraz drugi egzemplarz dodatkowego spisu wyborców, o którym mowa w § 9 ust. 2.
2.
Spisy wyborców przesyła się przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych w terminie określonym w kalendarzu wyborczym dla wyborów ponownych.
3.
Przepisy § 10 ust. 1 pkt 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
§  12.
1.
W razie zarządzenia wyborów uzupełniających, sporządza się nowe spisy wyborców na zasadach określonych w niniejszym rozporządzeniu.
2.
Spisy wyborców przesyła się przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych, powołanych dla jednostek w terminach określonych w kalendarzu wyborczym dla wyborów uzupełniających.
3.
Do aktualizacji spisów oraz wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania stosuje się odpowiednio przepisy § 7-10.
§  13.
1.
Wojskowi komendanci uzupełnień na polecenie dowódców okręgów wojskowych sporządzają wykazy i przesyłają je terenowym organom administracji państwowej stopnia podstawowego właściwym ze względu na miejsce pobytu stałego żołnierzy (poborowych) znajdujących się w ich ewidencji, którzy w dniu wyborów odbywać będą:
1)
zasadniczą służbę wojskową;
2)
służbę wojskową w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych;
3)
przeszkolenie wojskowe;
4)
ćwiczenia wojskowe;
5)
okresową służbę wojskową;
6)
zasadniczą służbę w obronie cywilnej:
a)
w oddziałach obrony cywilnej utworzonych przy jednostkach wojskowych i przedsiębiorstwach państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej,
b)
w innych oddziałach obrony cywilnej, jeżeli służba ta pełniona będzie poza miejscem pobytu stałego;
7)
służbę w formacjach uzbrojonych nie wchodzących w skład sił zbrojnych.
2.
Wykazy zawierające: nazwisko, imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia i miejsce stałego pobytu żołnierza lub poborowego, oznaczone jako dokumenty poufne, należy przesłać najpóźniej w 40 dniu przed dniem wyborów. Wykazy dodatkowe, obejmujące zmiany powstałe w okresie do dnia poprzedzającego dzień wyborów, należy przesłać niezwłocznie.
§  14.
Przepisy rozporządzenia stosuje się również do sposobu sporządzania i aktualizowania spisów wyborców w jednostkach wojskowych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.30.132

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób sporządzania i aktualizowania spisów wyborców dla obwodów głosowania utworzonych w jednostkach wojskowych w związku z wyborami do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Data aktu: 26/06/1985
Data ogłoszenia: 06/07/1985
Data wejścia w życie: 06/07/1985