Uzgadnianie rozwiązań technicznych w zakresie inwestycji i modernizacji w dziedzinie gospodarki energetycznej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 września 1984 r.
w sprawie uzgadniania rozwiązań technicznych w zakresie inwestycji i modernizacji w dziedzinie gospodarki energetycznej.

Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o gospodarce energetycznej (Dz. U. Nr 21, poz. 96) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
inwestycjach - rozumie się przez to inwestycje dotyczące instalacji energetycznych i obiektów budowlanych mających wpływ na przetwarzanie, przesyłanie i użytkowanie paliw i energii, polegające na budowie, rozbudowie lub modernizacji, podejmowane przez jednostki gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej oraz przez inne osoby prawne i fizyczne,
2)
założeniach techniczno-ekonomicznych - rozumie się przez to założenia techniczno-ekonomiczne lub dokumentację jednostadiową,
3)
koncepcji programowej - rozumie się przez to koncepcję programową inwestycji lub inną dokumentację opracowaną na etapie koncepcji programowej inwestycji albo poprzedzającą założenia techniczno-ekonomiczne,
4)
inwestorze - rozumie się przez to inwestora lub upoważnioną przez inwestora jednostkę sporządzającą założenia techniczno-ekonomiczne lub koncepcję programową.
§  2.
1.
Uzgodnieniu z Głównym Inspektorem Gospodarki Energetycznej podlegają rozwiązania techniczne w zakresie inwestycji określonych:
1)
w koncepcjach programowych dotyczących:
a)
uciepłowienia miast i ich części powyżej 3 tys. mieszkańców lub o zapotrzebowaniu ciepła powyżej 20 MJ/s,
b)
gazyfikacji rejonów o rocznym zużyciu gazu powyżej 100 TJ,
c)
rozwoju sieci elektroenergetycznej o napięciu od 110 kV wzwyż.
2)
w założeniach techniczno-ekonomicznych dotyczących:
a)
obiektów produkcyjnych, usługowych i użyteczności publicznej, dla których przewidywane roczne zużycie paliw i energii przekracza:
-
20 TJ wszystkich paliw i energii; albo
-
10 TJ energii zawartej w parze i w wodzie gorącej, albo
-
1000 MW/h energii elektrycznej, albo
-
4 TJ energii zawartej w paliwach gazowych i ciekłych,
b)
osiedli mieszkaniowych i ich części, dla których przewidywane roczne zużycie energii zawartej w wodzie gorącej przekracza 5 TJ, albo 2 TJ energii zawartej w paliwach gazowych i ciekłych;
c)
węzłów cieplnych o mocy powyżej 0,5 MJ/s,
d)
przetwórni paliw,
e)
elektrowni i elektrociepłowni,
f)
ciepłowni o mocy powyżej 0,5 MJ/s,
g)
sieci cieplnych o przesyle powyżej 0,5 MJ/s.
3)
w założeniach techniczno-ekonomicznych dotyczących instalacji energetycznych i obiektów budowlanych przewidzianych do realizacji na podstawie przykładowych projektów i projektów zalecanych do powtarzania, w których będzie występować zużycie paliw i energii,
4)
w koncepcjach programowych lub założeniach techniczno-ekonomicznych dotyczących instalacji energetycznych oraz obiektów budowlanych i ich części innych niż określone w pkt 2, jeżeli przewiduje się:
a)
zużycie paliw gazowych i ciekłych,
b)
zużycie energii elektrycznej powyżej 100 MWh rocznie lub zapotrzebowanie mocy powyżej 50 kW,
c)
łączne zużycie energii zawartej w parze i w wodzie gorącej powyżej 40 kJ/s lub 400 GJ rocznie,
d)
zużycie paliw stałych powyżej 50 kJ/s lub 500 GJ rocznie,
5)
w koncepcjach programowych dotyczących stosowania paliw gazowych do celów ogrzewania pomieszczeń oraz energii elektrycznej do celów ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej,
6)
w koncepcjach programowych lub założeniach techniczno-ekonomicznych dotyczących instalacji energetycznych oraz obiektów budowlanych i ich części, niezależnie od wielkości przewidywanego zużycia paliw i energii, jeżeli przewiduje się zastosowanie importowanych technologii w zakresie przetwarzania, przesyłania i użytkowania paliw i energii albo urządzeń energetycznych z importu.
2.
Nie podlegają uzgodnieniu - w trybie przepisów rozporządzenia - rozwiązania techniczne w zakresie stosowania paliw i energii w silnikach pojazdów i statków oraz do przygotowania posiłków w gospodarstwach domowych, z wyjątkiem rozwiązań dotyczących zdolności przesyłowej sieci elektroenergetycznych i gazowych, wymienionych w ust. 1 pkt 1 lit. b) i c).
§  3.
1.
Przed sporządzeniem założeń techniczno-ekonomicznych lub w trakcie ich sporządzania, dla rozwiązań technicznych w zakresie określonym w § 2 ust. 1 pkt 2, na dodatkowy wniosek inwestora, może być przeprowadzone uzgodnienie koncepcji programowej w zakresie doboru paliw i energii oraz podstawowych urządzeń. Uzgodnienie to nie zwalnia inwestora z obowiązku przeprowadzenia uzgodnienia założeń techniczno-ekonomicznych.
2.
Uzgodnienie rozwiązań technicznych w zakresie określonym w w § 2 ust. 1 pkt 6 należy przeprowadzić przed zawarciem kontraktu z dostawcą zagranicznym.
3.
Uzgodnienie rozwiązań technicznych w zakresie inwestycji, w których przewiduje się zastosowanie urządzeń energetycznych z importu, jest równoznaczne z uzgodnieniem importu tych urządzeń, wymaganym stosownie do art. 22 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o gospodarce energetycznej (Dz. U. Nr 21, poz. 96).
§  4.
1.
Dokumentację projektową dla rozwiązań technicznych o zasięgu ogólnokrajowym lub międzywojewódzkim w zakresie określonym w § 2 ust. 1 pkt 1 lit. b) i c) oraz w § 2 ust. 1 pkt 3 należy kierować bezpośrednio do Głównego Inspektoratu Gospodarki Energetycznej.
2.
Dokumentację projektową dla rozwiązań technicznych w zakresie nie wymienionym w ust. 1 należy kierować do właściwego terenowo okręgowego inspektoratu gospodarki energetycznej.
3.
Szczegółowy tryb postępowania uzgadniającego, z zachowaniem przepisów rozporządzenia, ustala Główny Inspektor Gospodarki Energetycznej.
4.
Szczegółowy tryb postępowania uzgadniającego w odniesieniu do zakresu określonego w § 2 ust. 1 pkt 5 Główny Inspektor Gospodarki Energetycznej ustala w porozumieniu z Ministrami Górnictwa i Energetyki oraz Administracji i Gospodarki Przestrzennej.
§  5.
1.
Inwestor jest zobowiązany uzyskać potwierdzenie ważności dokonanego uzgodnienia rozwiązań technicznych na podstawie koncepcji programowej, jeżeli nastąpiła zmiana uzgodnionych rozwiązań albo w ciągu 2 lat od dokonania uzgodnienia nie sporządzono założeń techniczno-ekonomicznych lub nie przystąpiono do realizacji inwestycji, gdy założenia techniczno-ekonomiczne nie są wymagane.
2.
Uzgodnienie rozwiązań technicznych na podstawie założeń techniczno-ekonomicznych traci ważność, jeżeli tracą ważność te założenia.
§  6.
1.
Przedstawione do uzgodnienia założenia techniczno-ekonomiczne powinny zawierać w szczególności:
1)
część ogólną oraz części zawierające rozwiązania techniczne dotyczące przetwarzania, przesyłania i użytkowania paliw i energii wraz z uzasadnieniem tych rozwiązań oraz wielkości zużycia paliw i energii,
2)
zapewnienia dostawy paliw, wydane przez właściwe jednostki organizacyjne,
3)
ogólne i techniczne warunki przyłączenia urządzeń energetycznych do wspólnej sieci, ustalone przez jednostkę zarządzającą wspólną siecią,
4)
opinię właściwego organu koordynującego stopnia wojewódzkiego, wydaną stosownie do przepisów obowiązujących w tej sprawie.
2.
Przedstawiana do uzgodnienia koncepcja programowa powinna zawierać w szczególności:
1)
określenie przedmiotu uzgodnienia oraz charakterystykę rozwiązań technicznych dotyczących przetwarzania, przesyłania i użytkowania paliw i energii,
2)
wskazania lokalizacji,
3)
określenie rodzaju paliw i energii oraz wielkości ich zużycia,
4)
uzasadnienie proponowanych rozwiązań.
3.
Organ uzgadniający może domagać się w ciągu 7 dni od dnia otrzymania dokumentacji projektowej nadesłania danych uzupełniających, jeżeli okaże się to niezbędne do podjęcia decyzji.
§  7.
Tracą moc:
1)
uchwała Nr 33 Rady Ministrów z dnia 17 stycznia 1963 r. w sprawie uzgadniania z Ministrem Górnictwa i Energetyki poczynań w sprawach dotyczących inwestycji w dziedzinie gospodarki paliwowo-energetycznej (Monitor Polski Nr 10, poz. 49);
2)
zarządzenie Ministra Górnictwa i Energetyki z dnia 12 lipca 1973 r. w sprawie uzgadniania poczynań w zakresie inwestycji w dziedzinie gospodarki paliwowo-energetycznej (Monitor Polski Nr 32, poz. 197).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1985 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1984.46.244

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uzgadnianie rozwiązań technicznych w zakresie inwestycji i modernizacji w dziedzinie gospodarki energetycznej.
Data aktu: 10/09/1984
Data ogłoszenia: 05/10/1984
Data wejścia w życie: 01/01/1985