Zasady tworzenia, łączenia i likwidacji zrzeszeń transportu prywatnego oraz sprawowania nadzoru nad ich działalnością.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI I GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ
z dnia 14 sierpnia 1984 r.
w sprawie zasad tworzenia, łączenia i likwidacji zrzeszeń transportu prywatnego oraz sprawowania nadzoru nad ich działalnością.

Na podstawie art. 12 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o wykonywaniu handlu oraz niektórych innych rodzajów działalności przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. z 1983 r. Nr 43, poz. 193 i z 1984 r. Nr 5, poz. 24) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zrzeszenie transportu prywatnego, zwane dalej "zrzeszeniem", może być utworzone, jeżeli na obszarze, który będzie objęty jego zasięgiem, liczba osób prowadzących działalność w zakresie transportu prywatnego wynosi co najmniej 400.
2.
Zrzeszenie może obejmować swoim zasięgiem jedno lub kilka województw.
3.
W razie potrzeby utworzenia zrzeszenia Naczelna Rada Zrzeszeń Transportu Prywatnego, zwana dalej "Naczelną Radą", powołuje komisję organizacyjną oraz ustala zasady i tryb przeprowadzenia wyboru delegatów na pierwszy zjazd zrzeszenia.
4.
Zrzeszenie może być utworzone również w drodze wydzielenia z istniejącego zrzeszenia o zasięgu międzywojewódzkim nowego zrzeszenia o zasięgu obejmującym obszar jednego województwa.
5.
Utworzenie zrzeszenia w sposób, o którym mowa w ust. 4, może nastąpić, jeżeli liczba członków zrzeszenia o zasięgu międzywojewódzkim, prowadzących działalność na obszarze województwa, dla którego zamierza się utworzyć nowe zrzeszenie, przekracza 400.
6.
Uchwała w sprawie utworzenia zrzeszenia powinna określać: datę utworzenia zrzeszenia, terenowy zasięg jego działalności, nazwę i siedzibę zrzeszenia oraz skład komisji organizacyjnej.
§  2.
1.
Zrzeszenia mogą się łączyć z innymi zrzeszeniami transportu prywatnego.
2.
Zrzeszenie powinno zostać połączone z innym zrzeszeniem transportu prywatnego, jeżeli liczba jego członków jest mniejsza od 400.
3.
Uchwała w sprawie połączenia zrzeszeń powinna określać: datę połączenia zrzeszeń, nazwę zrzeszenia powstałego w wyniku połączenia zrzeszeń, siedzibę oraz terenowy zasięg jego działalności.
4.
Zrzeszenie, które powstało w wyniku połączenia zrzeszeń, odpowiada za zobowiązania połączonych zrzeszeń oraz przejmuje ich wierzytelności.
§  3.
1.
Likwidacja zrzeszenia może nastąpić, jeżeli całkowicie ustała potrzeba jego działalności.
2.
W razie podjęcia uchwały o likwidacji zrzeszenia, Naczelna Rada powołuje komisję likwidacyjną.
§  4.
1.
Uchwały w sprawie tworzenia, łączenia i likwidacji zrzeszeń powinny być podejmowane na podstawie oceny organizacyjnych i ekonomicznych warunków do utworzenia, połączenia lub likwidacji zrzeszenia.
2.
Uchwały w sprawach, o których mowa w ust. 1, powinny określać termin sporządzenia bilansu i zasady postępowania w sprawach majątku i zobowiązań.
§  5.
1.
Uchwały w sprawie tworzenia, łączenia i likwidacji zrzeszeń powinny być podjęte po uzgodnieniu z terenowym organem administracji państwowej o właściwości szczególnej stopnia wojewódzkiego, do którego zakresu działania należą sprawy komunikacji.
2.
Uchwały w sprawach, o których mowa w ust. 1, podlegają zatwierdzeniu przez Naczelną Radę.
§  6.
1.
Nadzór nad działalnością zrzeszeń sprawuje Naczelna Rada poprzez:
1)
udzielanie zrzeszeniom fachowej, a w razie potrzeby materialnej pomocy w organizacji ich działalności i realizacji ich zadań,
2)
badanie i ocenę zgodności działania zrzeszeń ze statutem, przepisami prawa i społeczno-gospodarczymi potrzebami,
3)
kontrolę gospodarki finansowej zrzeszeń pod względem zgodności z przepisami prawa i wymaganiami gospodarności.
2.
W razie stwierdzenia uchybień w działalności zrzeszenia, Naczelna Rada żąda ich usunięcia w określonym terminie.
3.
W razie nieusunięcia w określonym terminie uchybień polegających na naruszeniu przepisów prawa, statutu lub uchwał Naczelnej Rady, Naczelna Rada może zawiesić wykonanie lub uchylić uchwałę organów zrzeszenia oraz zawiesić działalność zarządu zrzeszenia lub jego prezydium bądź obu tych organów łącznie.
§  7.
1.
W razie niezgodności statutu zrzeszenia z przepisami prawa lub uchwałami Naczelnej Rady, Naczelna Rada wyznacza termin do dokonania odpowiednich zmian w statucie.
2.
W razie niedokonania zmian, o których mowa w ust. 1, Naczelna Rada może odmówić zatwierdzenia statutu.
§  8.
Przy wykonywaniu nadzoru nad zrzeszeniami Naczelna Rada współdziała z terenowymi organami administracji państwowej o właściwości szczególnej stopnia wojewódzkiego, do których zakresu działania należą sprawy komunikacji. Naczelna Rada powinna zasięgać opinii tych organów o działalności zrzeszenia, a także przekazywać im informacje o ustaleniach dokonanych w toku czynności kontrolnych oraz wynikających z tych czynności wnioskach i zaleceniach dla organów zrzeszenia.
§  9.
Naczelna Rada przedstawia Ministrowi Administracji i Gospodarki Przestrzennej corocznie sprawozdanie z działalności zrzeszeń.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1984.43.228

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady tworzenia, łączenia i likwidacji zrzeszeń transportu prywatnego oraz sprawowania nadzoru nad ich działalnością.
Data aktu: 14/08/1984
Data ogłoszenia: 07/09/1984
Data wejścia w życie: 07/09/1984