Zasady ustalania wysokości obciążeń przyrostu wynagrodzeń, premii i nagród z zysku oraz wpłat z tego tytułu przez niektóre uspołecznione jednostki gospodarcze prowadzące działalność rolniczą.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 czerwca 1984 r.
w sprawie zasad ustalania wysokości obciążeń przyrostu wynagrodzeń, premii i nagród z zysku oraz wpłat z tego tytułu przez niektóre uspołecznione jednostki gospodarcze prowadzące działalność rolniczą.

Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 29 grudnia 1983 r. o Państwowym Funduszu Aktywizacji Zawodowej (Dz. U. Nr 75, poz. 334) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia dotyczą:
1)
państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej,
2)
państwowych gospodarstw rolnych,
3)
przedsiębiorstw zrzeszonych w obligatoryjnych Zrzeszeniach:
a)
Państwowych Przedsiębiorstw Hodowli i Obrotu Zwierzętami,
b)
Przedsiębiorstw Hodowli Roślin i Nasiennictwa,
c)
Przedsiębiorstw Hodowli Roślin Ogrodniczych, Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa "Polnas",
4)
gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych oraz innych uspołecznionych jednostek gospodarczych stosujących zasady gospodarki finansowej, obowiązujące w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej i państwowych gospodarstwach rolnych,

zwanych dalej "jednostkami gospodarczymi".

§  2.
1.
Jednostki gospodarcze dokonują obciążeń przyrostu kwoty wynagrodzeń wypłaconych w ciężar kosztów w stosunku do poprzedniego roku gospodarczego oraz kwoty nagród i premii z zysku do podziału za dany rok gospodarczy w procentowym stosunku do wypłat wynagrodzeń dokonanych w poprzednim roku gospodarczym.
2.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrem Finansów, na wniosek Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w terminie do dnia 31 maja każdego roku, ustala na następny rok gospodarczy wskaźnik przyrostu wynagrodzeń wolnego od obciążeń oraz wolny od obciążeń procentowy wskaźnik kwoty wypłat nagród i premii z zysku do podziału w stosunku do kwoty wynagrodzeń wypłaconych w ciężar kosztów działalności w roku poprzednim.
3.
Wskaźnik przyrostu wynagrodzeń wolnego od obciążeń, o którym mowa w ust. 2, ulega zwiększeniu z tytułu przyrostu produkcji, liczonego według mierników określonych w ust. 4, w proporcji 0,5 za każdy 1% przyrostu produkcji w stosunku do poprzedniego roku gospodarczego, przekraczającego wskaźnik przyrostu wynagrodzeń wolnego od obciążeń.
4.
Przyrost produkcji, o którym mowa w ust. 3, oblicza się stosując następujące mierniki, liczone w cenach realizacji:
1)
w jednostkach gospodarczych, o których mowa w § 1 pkt 1-4, z wyjątkiem wymienionych w pkt 2 niniejszego ustępu - wartość produkcji końcowej netto, stanowiącą wartość sprzedaży produkcji podstawowej:
a)
pomniejszoną o zakup pasz, nasion i sadzeniaków, surowców dla przetwórczości rolnej oraz inwentarza żywego,
b)
powiększoną lub pomniejszoną o różnicę wartości stanu zapasów, inwentarza żywego i produkcji nie zakończonej, zaliczonej do produkcji końcowej netto, na koniec roku w porównaniu do ich stanu na początek roku,
2)
w przedsiębiorstwach nasiennych, nasienno-szkółkarskich i obrotu zwierzętami oraz w jednostkach obrotu przedsiębiorstw hodowli roślin i nasiennictwa - wartość sprzedaży, powiększoną o wpływy z usług oraz kwoty dotacji na pokrycie różnic cen.
§  3.
Środki wydatkowane na przyrost wynagrodzeń wypłaconych ponad wskaźnik wolny od obciążeń podlegają obciążeniu według następującej skali:
Lp. Procent przyrostu wynagrodzeń ponad poziom wolny od obciążeń Stawka obciążeń w %
1 do 2% 25
2 ponad 2 do 4% 50
3 ponad 4 do 5% 75
4 ponad 5 do 6% 100
5 ponad 6 do 7% 200
6 ponad 7% 400
§  4.
Przyrost kwoty wynagrodzeń ustala się przez porównanie wynagrodzeń wypłaconych w ciężar kosztów za dany rok gospodarczy z wynagrodzeniami wypłaconymi za poprzedni rok gospodarczy, z tym że:
1)
nie uwzględnia się wartości świadczeń wydanych pracownikom w naturze bądź ekwiwalentów pieniężnych za te świadczenia przysługujących na podstawie układu zbiorowego pracy dla państwowych przedsiębiorstw rolnych,
2)
w wojewódzkich ośrodkach postępu rolniczego nie uwzględnia się środków na wynagrodzenia pracowników służby doradztwa specjalistycznego dotowanych z budżetu, a w przedsiębiorstwach nasiennych - wynagrodzeń wypłacanych z bezosobowego funduszu płac lub funduszu agencyjno-prowizyjnego z tytułu prac związanych z planowym odnawianiem materiału siewnego zbóż i sadzeniaków ziemniaka.
§  5.
Premie i nagrody wypłacane z zysku do podziału podlegają obciążeniu w zależności od kwoty premii i nagród wypłaconych za dany rok gospodarczy w stosunku do kwoty wynagrodzeń wypłaconych w ciężar kosztów za rok poprzedni, ustalonej zgodnie z § 4, według następującej skali:
Lp. Kwota wypłat premii i nagród z zysku do podziału w stosunku procentowym do kwoty wynagrodzeń wypłaconych w ciężar kosztów działalności w roku poprzednim ponad poziom wolny od obciążeń Stawka obciążenia w %
1 do 30% 50
2 ponad 30% do 60% 100
3 powyżej 60% 200
§  6.
1.
Kwoty naliczonych obciążeń podlegają przekazaniu na rachunek scentralizowany właściwego ministerstwa.
2.
Wpłat obciążeń dokonuje się jednorazowo po zakończeniu roku, w terminie nie przekraczającym 30 dni od dnia weryfikacji rocznego sprawozdania finansowego.
§  7.
1.
Środki finansowe, uzyskane z obciążeń, będące w dyspozycji właściwych ministrów, przeznacza się na pomoc jednostkom gospodarczym działającym w trudnych warunkach przyrodniczo-ekonomicznych.
2.
Właściwi ministrowie w uzgodnieniu z Ministrami Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Finansów określą szczegółowe zasady wykorzystywania środków, o których mowa w ust. 1.
§  8.
1.
Na rok gospodarczy 1983/1984 ustala się wskaźnik przyrostu wynagrodzeń wolnego od obciążeń w wysokości 17%.
2.
W jednostkach gospodarczych, które w roku gospodarczym 1982/1983 nie wykorzystały uprawnień do powiększenia bazowego poziomu wynagrodzeń o 20% z tytułu wliczenia funduszu premiowego lub wliczyły do poziomu bazowego kwoty niższe niż 20% funduszu płac, zwiększa się w roku gospodarczym 1983/1984 bazowy poziom wynagrodzeń o różnicę między kwotą stanowiącą 20% wynagrodzeń wypłaconych w ciężar kosztów za rok gospodarczy 1981/1982 a kwotą faktycznie wliczoną.
3.
Procentowy wskaźnik kwoty wypłat premii i nagród z zysku do podziału w stosunku do kwoty wynagrodzeń wypłaconych w ciężar kosztów w poprzednim roku gospodarczym wolny od obciążeń na lata gospodarcze 1983/1984 i 1984/1985 ustala się na poziomie 20%.
§  9.
W sprawach nie uregulowanych w rozporządzeniu stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące szczegółowych zasad obliczania przyrostu wynagrodzeń i kwot obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1984.31.166

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady ustalania wysokości obciążeń przyrostu wynagrodzeń, premii i nagród z zysku oraz wpłat z tego tytułu przez niektóre uspołecznione jednostki gospodarcze prowadzące działalność rolniczą.
Data aktu: 08/06/1984
Data ogłoszenia: 28/06/1984
Data wejścia w życie: 28/06/1984