Zasady i tryb obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej w 1983 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 grudnia 1982 r.
w sprawie zasad i trybu obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej w 1983 r.

Na podstawie art. 23 ust. 5 ustawy budżetowej na rok 1983 z dnia 29 grudnia 1982 r. (Dz. U. Nr 44, poz. 288) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W przedsiębiorstwach państwowych, organizacjach spółdzielczych, organizacjach społecznych prowadzących działalność gospodarczą oraz spółkach tworzonych przez te jednostki organizacyjne, zwanych dalej "przedsiębiorstwami", zwiększających produkcję sprzedaną w stosunku do roku 1982 ustala się określony w procentach wskaźnik wolnego od obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej przyrostu kwoty wynagrodzeń - jako iloczyn tempa wzrostu (w %) produkcji sprzedanej i współczynnika korygującego 0,5.
2.
W przedsiębiorstwach, w których wystąpi spadek produkcji sprzedanej, przyrost wynagrodzeń, o którym mowa w ust. 1, oblicza się w stosunku do kwoty wynagrodzeń wypłaconych w 1982 r., skorygowanej iloczynem tempa spadku produkcji sprzedanej i współczynnika korygującego 0,5.
§  2.
1.
Miernikiem produkcji sprzedanej, o której mowa w § 1, jest produkcja sprzedana netto, obliczana w przedsiębiorstwie jako różnica między wartością sprzedaży w cenach realizacji a kosztami materialnymi bez amortyzacji, z uwzględnieniem zmian cen.
2.
W jednostkach gospodarczych wytwarzających wyroby jednorodne produkcja sprzedana może być obliczana w wyrażeniu naturalnym (tony, metry itd.).
3.
Miernikiem produkcji sprzedanej może być również produkcja sprzedana w cenach zbytu lub w cenach realizacji, z uwzględnieniem zmian cen.
4.
Decyzję o zastosowaniu zamiast miernika, o którym mowa w ust. 1, jednego z mierników wymienionych w ust. 2 i 3 może podjąć w dostosowaniu do specyfiki przedsiębiorstw danej branży organ założycielski w uzgodnieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, działającym w porozumieniu z Ministrami Finansów oraz Pracy, Płac i Spraw Socjalnych. W odniesieniu do przedsiębiorstw, dla których organem założycielskim jest wojewoda, organ założycielski uzgodni tę decyzję także z właściwym ministrem. Decyzja o zastosowaniu odmiennego miernika powinna być podjęta w terminie do dnia 31 stycznia 1983 r. Przyjęty miernik obowiązuje w ciągu całego roku.
5.
Szczegółowe zasady obliczania produkcji sprzedanej netto, o której mowa w ust. 1, oraz produkcji sprzedanej w cenach zbytu lub w cenach realizacji, o której mowa w ust. 3, określi Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Ministrem Finansów i Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego.
§  3.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Ministrami Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz Finansów w uzasadnionych wypadkach może:
1)
podwyższyć współczynnik korygujący, o którym mowa w § 1, nie więcej jednak niż do 0,8,
2)
zamiast obciążenia przyrostu kwoty wynagrodzeń wprowadzić obciążenie środków wydatkowanych na przyrost przeciętnych wynagrodzeń; w takim wypadku wskaźnik przyrostu wolnego od obciążeń ustala się w zależności od wzrostu wydajności pracy, skorygowanego współczynnikiem, o którym mowa w § 1; miernik wydajności pracy jest określany na zasadach analogicznych jak miernik produkcji sprzedanej,
3)
ustalić dodatkowo kwotę wolnego od obciążeń przyrostu wynagrodzeń.
§  4.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych może ustalić - na wniosek organu założycielskiego - inne niż ustalone w § 1 zasady określania wskaźnika wolnego od obciążeń przyrostu wynagrodzeń oraz dokonywania wpłat obciążeń dla:
1)
państwowych przedsiębiorstw przemysłu wydobywczego oraz energetyki i gazownictwa,
2)
przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe",
3)
przedsiębiorstwa państwowego "Polska Poczta, Telegraf i Telefon",
4)
państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej oraz państwowych gospodarstw rolnych,
5)
przedsiębiorstw państwowych utworzonych na podstawie art. 6 ust. 2 lit. a) ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. z 1949 r. Nr 63, poz. 494, z 1950 r. Nr 49, poz. 448, z 1971 r. Nr 27, poz. 249, z 1974 r. Nr 24, poz. 142 i z 1982 r. Nr 7, poz. 54),
6)
przedsiębiorstw handlu wewnętrznego i zagranicznego,
7)
przedsiębiorstw żeglugi morskiej i przedsiębiorstw połowowych rybołówstwa morskiego,
8)
przedsiębiorstw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej,
9)
przedsiębiorstw artystycznych i widowiskowych.
§  5.
1.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrem Finansów określi składniki wynagrodzeń podlegające wyłączeniu z podstawy obciążenia oraz szczegółowe zasady obliczania przyrostu wynagrodzeń, kwot obciążeń i wpłat tych obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej.
2.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych, będący dysponentem Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej, przekazuje do budżetu Państwa co kwartał bieżące nadwyżki dochodów nad wydatkami, kierując się zatwierdzonym planem dochodów i wydatków funduszu na 1983 r. oraz przebiegiem jego realizacji.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1983 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.1.3

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej w 1983 r.
Data aktu: 30/12/1982
Data ogłoszenia: 18/01/1983
Data wejścia w życie: 18/01/1983, 01/01/1983