Opodatkowanie niektórych przychodów podatkiem od wynagrodzeń.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 28 lutego 1975 r.
w sprawie opodatkowania niektórych przychodów podatkiem od wynagrodzeń.

Na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 2 lit. a) i c) oraz art. 65 ust. 2 i art. 75 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60 z późniejszymi zmianami), art. 5 ust. 1 pkt 17 i ust. 3 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o podatku od wynagrodzeń (Dz. U. Nr 7, poz. 41 z późniejszymi zmianami), art. 11 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku obrotowym (Dz. U. Nr 53, poz. 338), art. 20 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku dochodowym (Dz. U. Nr 53, poz. 339) oraz art. 11 i 12 ust. 3 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Opodatkowaniu podatkiem od wynagrodzeń na warunkach określonych w rozporządzeniu podlegają przychody osób fizycznych z tytułu:
1)
wynajmu pokoi gościnnych,
2)
wynajmu domków campingowych w liczbie nie większej niż 3 i liczbie miejsc noclegowych nie większej niż 12,
3)
wynajmu pomieszczenia przeznaczonego na cele świetlicowe dla osób korzystających z pokoi gościnnych,
4)
prowadzenia campingów, tj. udostępnienia turystom za opłatą miejsc na ustawianie namiotów i postój pojazdów samochodowych oraz przyczep mieszkalnych, jeżeli łączna liczba ustawionych namiotów lub przyczep mieszkalnych nie przekracza 10,
5) 2
(uchylony),
2.
Opodatkowaniu podatkiem od wynagrodzeń nie podlegają przychody określone w ust. 1 pkt 1-4 osiągane przez osoby, które równocześnie osiągają przychody ze sprzedaży posiłków w ilości powodującej na danym terenie obowiązek uzyskania uprawnienia na wykonywanie takiej działalności.
§  2.
1. 3
Przychody z wynajmu pokoi gościnnych, domków campingowych, pomieszczenia przeznaczonego na cele świetlicowe oraz prowadzenia campingów podlegają opodatkowaniu podatkiem od wynagrodzeń:
1)
w miejscowościach objętych działalnością biura zakwaterowania, jeżeli:
a)
wynajem pokoi, domków lub pomieszczeń oraz prowadzenie campingu odbywa się wyłącznie za pośrednictwem biura zakwaterowania, a liczba wynajmowanych pokoi gościnnych lub pokoi i domków campingowych łącznie nie przekracza 5, nie licząc pomieszczenia przeznaczonego na cele świetlicowe dla osób korzystających z pokoi gościnnych,
b)
camping jest prowadzony w rozmiarach określonych w § 1 ust. 1 pkt 4,
2)
w miejscowościach nie objętych działalnością biura zakwaterowania, jeżeli:
a)
wynajem odbywa się za pośrednictwem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Spółdzielni Turystyczno-Wypoczynkowej "Gromada" lub Funduszu Wczasów Pracowniczych w rozmiarach określonych w pkt 1 albo
b)
wynajem odbywa się bez pośrednictwa instytucji określonych pod lit. a), lecz liczba wynajmowanych pokoi gościnnych lub pokoi i domków campingowych łącznie nie przekracza 3, a miejsc na ustawianie namiotów lub przyczep mieszkalnych - 10.
2.
Warunek określony w ust. 1 pkt 1 uważa się za spełniony również w wypadku bezpośredniego pobierania należności od osób korzystających z pokoi gościnnych, domków campingowych lub campingu, jeżeli na każdą otrzymaną z tego tytułu kwotę wystawiane są kwity z kopią z kwitariusza dostarczonego przez biuro zakwaterowania i kwoty te zostaną rozliczone z tym biurem.
3. 4
Terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego może dla poszczególnych miejscowości określić większą liczbę pokoi gościnnych, domków campingowych oraz miejsc na ustawianie namiotów lub przyczep mieszkalnych niż określona w ust. 1, z których przychody będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od wynagrodzeń.
§  3.
1.
Osoby osiągające przychody z wynajmu pokoi gościnnych lub domków campingowych albo z prowadzenia campingów bez pośrednictwa biura zakwaterowania, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego lub Spółdzielni Turystyczno-Wypoczynkowej "Gromada" oraz osoby osiągające przychody z przepisywania na maszynie (§ 1 ust. 1 pkt 5) są obowiązane corocznie przed rozpoczęciem działalności zgłosić obowiązek podatkowy właściwemu terenowemu organowi administracji państwowej i uiścić związaną z tym opłatę w wysokości 60 zł.
2.
Osoby określone w ust. 1 są obowiązane wystawiać na każdą otrzymaną kwotę tytułem wynagrodzenia kwit z kopią ze zbroszurowanego bloku kasowego, poświadczonego przez właściwy terenowy organ administracji państwowej, i wręczać ten kwit płacącym. Kwity powinny być kolejno numerowane w ciągu roku i zawierać imię i nazwisko płacącego, jego adres, określenie tytułu należności i jej kwoty oraz datę i podpis. Kopie kwitów powinny być przechowywane przez okres pięciu lat.
§  4.
1. 5
Zwalnia się od podatku od wynagrodzeń:
1)
przychody z wynajmu jednego pokoju lub jednego domku campingowego lub wyłącznie pomieszczenia przeznaczonego na świetlicę albo wyłącznie prowadzenia campingu w rozmiarach określonych w § 1 ust. 1 pkt 2:
a)
w miejscowościach objętych działalnością biura zakwaterowania, jeżeli przychody są osiągane za pośrednictwem biura zakwaterowania,
b)
w miejscowościach nie objętych działalnością biura zakwaterowania, jeżeli przychody są osiągane za pośrednictwem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Spółdzielni Turystyczno-Wypoczynkowej "Gromada" lub Funduszu Wczasów Pracowniczych, a na terenie wiejskim - również bezpośrednio;
2)
przychody osiągane z działalności określonej w § 1 ust. 1 pkt 1-4 w roku uruchomienia tej działalności w miejscowościach przewidzianych przez terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego do aktywizacji turystycznej.
1a. 6
W razie prowadzenia działalności w większych rozmiarach niż określone w ust. 1 pkt 1 od przychodów z tego tytułu pobiera się zryczałtowany podatek od wynagrodzeń, który w stosunku do przychodu wynosi:
1)
jeżeli działalność jest prowadzona za pośrednictwem biura zakwaterowania, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Spółdzielni Turystyczno-Wypoczynkowej "Gromada" lub Funduszu Wczasów Pracowniczych:
a)
w razie prowadzenia campingu oraz wynajmu dwóch pokoi lub dwóch domków campingowych albo jednego pokoju i jednego domku campingowego, albo jednego pokoju lub domku campingowego i pomieszczenia przeznaczonego na świetlicę 4%,
b)
w razie prowadzenia campingu oraz wynajmu trzech pokoi lub trzech domków campingowych albo pokoi i domków campingowych w łącznej liczbie trzech, albo dwóch pokoi lub dwóch domków campingowych bądź jednego pokoju i jednego domku campingowego i pomieszczenia przeznaczonego na świetlicę 8%,
c)
w pozostałych wypadkach 12%;
2)
przy wynajmie bezpośrednim (§ 2 ust. 1 pkt 2 lit. b) 15%.
2.
Za przychód uważa się kwotę należności z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, pomieszczenia przeznaczonego na cele świetlicowe lub domków campingowych albo udostępnienia campingu po potrąceniu prowizji biura zakwaterowania, Spółdzielni Turystyczno-Wypoczynkowej "Gromada" lub Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, a przy wynajmie bezpośrednim - kwotę należności.
3.
Jeżeli wynajmu pokoi w jednym budynku lub domku albo prowadzenia campingu w obejściu tego budynku dokonują małżonkowie lub członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, dla zastosowania właściwej stawki podatku działalność wykonywaną przez te osoby traktuje się łącznie.
4.
Przy opodatkowaniu przychodów określonych w ust. 1 nie stosuje się przepisów art. 9 ust. 7, art. 13 i art. 14 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o podatku od wynagrodzeń (Dz. U. Nr 7, poz. 41 z późniejszymi zmianami). Osiąganie tych przychodów nie ma wpływu na opodatkowanie innych wynagrodzeń.
5.
Jeżeli camping jest prowadzony w rozmiarach określonych w § 1 ust. 1 pkt 4 na terenie gospodarstwa rolnego, zajętego gruntu nie wyłącza się spod opodatkowania podatkiem gruntowym.
§  5. 7
 
1.
Podatek od przychodów określonych w § 1 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wynajem dokonywany jest za pośrednictwem biura zakwaterowania, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego lub Spółdzielni Turystyczno-Wypoczynkowej "Gromada" albo Funduszu Wczasów Pracowniczych, a także w razie wynajmu bezpośredniego w miejscowościach nie objętych działalnością biura zakwaterowania (§ 2 ust. 1 pkt 2 lit. b) na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej na potrzeby pracowników tych jednostek, obliczają i pobierają płatnicy przy każdej wypłacie należności i przekazują na rachunek budżetu właściwej rady narodowej w terminie do dnia 12 następnego miesiąca.
2.
W przypadkach określonych w § 2 ust. 2 podatnik jest obowiązany przy rozliczaniu należności z biurem zakwaterowania wpłacać do tego biura podatek należny od kwot pobranych bezpośrednio; dotyczy to odpowiednio rozliczenia przez podatnika należności pobranych bezpośrednio w imieniu organizacji określonych w § 2 ust. 1 pkt 2 lit. a).
3.
Jeżeli wynajem dokonywany jest bezpośrednio osobom fizycznym (§ 2 ust. 1 pkt 2 lit. b), podatnik jest obowiązany sam obliczać należny podatek według stawki określonej w § 4 ust. 1a pkt 2 i wpłacać go na rachunek budżetu właściwej rady narodowej w terminie do dnia 7 następnego miesiąca, podając jednocześnie kwotę osiągniętego przychodu.
§  6. 8
(uchylony).
§  7.
Niezachowanie warunków określonych w § 1-3 rozporządzenia powoduje wyłączenie podatnika z grupy osób opłacających podatek od wynagrodzeń i opodatkowanie podatkami obrotowym i dochodowym.
§  8. 9
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o właściwym terenowym organie administracji państwowej, należy przez to rozumieć terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego.
§  9.
Osoby, o których mowa w § 3 ust. 1, są obowiązane zgłosić obowiązek podatkowy w 1975 r. w terminie do dnia 15 kwietnia 1975 r.
§  10.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 kwietnia 1971 r. w sprawie opodatkowania niektórych przychodów podatkiem od wynagrodzeń (Dz. U. Nr 10, poz. 107).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1975 r.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 maja 1977 r. (Dz.U.77.16.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1977 r.
2 § 1 ust. 1 pkt 5 uchylony przez § 13 pkt 3 rozporządzenia z dnia 9 lutego 1982 r. w sprawie uznania niektórych przychodów za podlegające opodatkowaniu podatkiem od wynagrodzeń (Dz.U.82.5.36) z dniem 26 lutego 1982 r.
3 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 19 maja 1977 r. (Dz.U.77.16.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1977 r.
4 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 19 maja 1977 r. (Dz.U.77.16.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1977 r.
5 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 19 maja 1977 r. (Dz.U.77.16.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1977 r.
6 § 4 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 19 maja 1977 r. (Dz.U.77.16.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1977 r.
7 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 19 maja 1977 r. (Dz.U.77.16.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1977 r.
8 § 9 uchylony przez § 13 pkt 3 rozporządzenia z dnia 9 lutego 1982 r. w sprawie uznania niektórych przychodów za podlegające opodatkowaniu podatkiem od wynagrodzeń (Dz.U.82.5.36) z dniem 26 lutego 1982 r.
9 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 19 maja 1977 r. (Dz.U.77.16.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1977 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1975.9.55

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Opodatkowanie niektórych przychodów podatkiem od wynagrodzeń.
Data aktu: 28/02/1975
Data ogłoszenia: 24/03/1975
Data wejścia w życie: 01/04/1975