Dodatki z tytułu pracy nauczycielskiej do emerytur i rent inwalidzkich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH
z dnia 25 lipca 1972 r.
w sprawie dodatków z tytułu pracy nauczycielskiej do emerytur i rent inwalidzkich. *

Na podstawie art. 105 ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 1972 r. - Karta praw i obowiązków nauczyciela (Dz. U. Nr 16, poz. 114) zarządza się, co następuje:
§  1.
Nauczycielom i nauczycielom akademickim, zwanym dalej "nauczycielami", uprawnionym do emerytury na podstawie przepisów o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, przysługuje dodatek z tytułu pracy nauczycielskiej, jeżeli wykonywali tę pracę co najmniej przez 15 lat.
§  2.
1.
Nauczycielom uprawnionym do renty inwalidzkiej na podstawie przepisów o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin przysługuje dodatek z tytułu pracy nauczycielskiej, jeżeli wykonywali tę pracę ostatnio przed powstaniem inwalidztwa co najmniej przez 5 lat.
2.
Okres pracy nauczycielskiej, o którym mowa w ust. 1, może być krótszy niż 5 lat, jeżeli inwalidztwo powstało wskutek wypadku przy pracy albo wypadku w zatrudnieniu lub wskutek choroby zawodowej.
§  3.
1.
Za pracę nauczycielską uprawniającą do dodatku w wysokości 20% emerytury lub renty inwalidzkiej uważa się pracę wykonywaną w szkołach wyższych lub w samodzielnych placówkach typu naukowo-dydaktycznego na stanowiskach: profesora, docenta, adiunkta, starszego wykładowcy lub wykładowcy, starszego kustosza dyplomowanego lub kustosza dyplomowanego, starszego asystenta lub asystenta.
2.
Do okresów pracy nauczycielskiej, o której mowa w ust. 1, zalicza się okresy pracy wykonywanej:
1)
w Polskiej Akademii Nauk i w jej placówkach naukowych na stanowiskach samodzielnego pracownika naukowo-badawczego, starszego kustosza dyplomowanego lub kustosza dyplomowanego, adiunkta, starszego asystenta lub asystenta oraz pracownika techniczno-badawczego,
2)
w instytutach naukowo-badawczych oraz innych placówkach uprawnionych w myśl przepisów o tych instytutach do zatrudniania pracowników naukowo-badawczych na stanowiskach samodzielnego pracownika naukowo-badawczego, starszego kustosza dyplomowanego lub kustosza dyplomowanego, adiunkta, starszego asystenta lub asystenta.
§  4.
Za pracę nauczycielską uprawniającą do dodatku w wysokości 10% emerytury lub renty inwalidzkiej uważa się pracę:
1)
na stanowiskach asystenta stażysty, lektora, nauczyciela przedmiotów, zawodów i umiejętności praktycznych, nauczyciela wychowania fizycznego, nauczyciela przedmiotów obronnych, akompaniatora, bibliotekarza i dyplomowanego pracownika dokumentacji naukowej - w szkołach wyższych lub w samodzielnych placówkach typu naukowo-dydaktycznego,
2)
na stanowiskach nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego:
a)
w państwowych szkołach i innych placówkach oświatowych i szkoleniowych, wychowawczych, opiekuńczo-wychowawczych, utworzonych i działających na podstawie ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. z 1961 r. Nr 32, poz. 160, z 1971 r. Nr 12, poz. 115 i z 1972 r. Nr 16, poz. 114),
b)
w placówkach leczniczych, leczniczo-wychowawczych i leczniczo-opiekuńczych,
c)
w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich oraz w szkołach przy zakładach karnych,
d)
w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych, ośrodkach metodycznych i placówkach poradnictwa wychowawczo-zawodowego,
e)
w szkołach niepaństwowych, na które rozciągnięto przepisy ustawy z dnia 27 kwietnia 1972 r. - Karta praw i obowiązków nauczyciela (Dz. U. Nr 16, poz. 114), w trybie określonym w art. 116 tej ustawy,
3)
wykonywaną przez nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych:
a)
w centralnych i terenowych organach administracji szkolnej,
b)
w Związku Nauczycielstwa Polskiego i innych organizacjach politycznych i społecznych, jeżeli do pracy tej zostali oni urlopowani,
c)
w jednostkach zaplecza naukowo-pedagogicznego.
§  5.
Do okresu pracy nauczycielskiej określonej w § 3 albo w § 4 zalicza się odpowiednio również:
1)
okresy tajnego nauczania w czasie okupacji oraz
2)
okresy zatrudnienia na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego w szkołach niepaństwowych innych niż wymienione w § 4 pkt 2 lit. e) oraz inne okresy zaliczone do wymiaru uposażenia, jednakże w wymiarze nie większym niż 5 lat i pod warunkiem wykonywania pracy nauczycielskiej ostatnio przed przyznaniem emerytury lub renty inwalidzkiej.
§  6.
Przy ustalaniu okresu pracy nauczycielskiej wymaganego do przyznania dodatku do emerytury lub renty inwalidzkiej nie uwzględnia się okresów pracy wykonywanej w wymiarze czasu pracy niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć.
§  7.
1.
Wysokość dodatku oblicza się od emerytury lub renty inwalidzkiej, która przysługiwałaby wyłącznie od zarobków uzyskiwanych z tytułu pracy, o której mowa w § 3 i 4.
2.
Przy ustalaniu tych zarobków stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 25 lipca 1972 r. w sprawie ustalania podstawy wymiaru emerytur i rent dla nauczycieli (Dz. U. Nr 32, poz. 219).
3.
Wysokość dodatku oblicza się od emerytury lub renty inwalidzkiej (ust. 1) bez jakichkolwiek dodatków.
§  8.
W razie ponownego ustalenia wysokości renty inwalidzkiej na podstawie art. 70 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. z 1968 r. Nr 3, poz. 6 i z 1972 r. Nr 16, poz. 114) wysokość dodatku ulega ponownemu ustaleniu, jeżeli nową wysokość renty ustala się od zarobków z pracy nauczycielskiej (§ 3 i 4); wysokość dodatku nie ulega natomiast zmianie, jeżeli nową wysokość renty ustala się od zarobków z pracy innej niż praca nauczycielska.
§  9.
W razie zbiegu prawa do dodatku z tytułu pracy nauczycielskiej oraz do dodatku z tytułu pracy naukowej, przysługującego na podstawie art. 46 ustawy, o której mowa w § 8, uprawnionemu wypłaca się jeden z tych dodatków, a mianowicie wyższy lub wybrany przez niego.
§  10.
1.
Dodatek z tytułu pracy nauczycielskiej do emerytur i rent inwalidzkich przyznanych przed dniem 1 maja 1972 r. przyznaje się poczynając od dnia 1 maja 1972 r.
2.
Dodatek, o którym mowa w ust. 1, przyznaje się w wysokości 10% emerytury lub renty inwalidzkiej.
3.
Dodatek przyznawany na wniosek zainteresowanego zgłoszony w terminie do dnia 31 grudnia 1973 r. wypłaca się poczynając od dnia 1 maja 1972 r., a na wniosek zgłoszony w terminie późniejszym - za okres trzech miesięcy wstecz od dnia zgłoszenia wniosku.
§  11.
Prawa do dodatku do emerytury lub renty inwalidzkiej z tytułu pracy nauczycielskiej nie nabywa, a nabyte traci osoba prawomocnie ukarana w trybie dyscyplinarnym karą wydalenia ze służby z pozbawieniem szczególnych uprawnień emerytalnych związanych ze służbą nauczycielską.
§  12.
Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do nauczycieli uprawnionych do emerytur i rent inwalidzkich określonych w przepisach:
1)
ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin (Dz. U. z 1968 r. Nr 3, poz. 19),
2)
ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników kolejowych i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 10) z uwzględnieniem przepisu art. 6 tej ustawy,
3)
ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 11).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 maja 1972 r.
* Z dniem 1 lutego 1982 r. nin. rozporządzenie traci moc w zakresie dotyczącym nauczycieli, zob. art. 101 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U.82.3.19).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1972.32.220

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dodatki z tytułu pracy nauczycielskiej do emerytur i rent inwalidzkich.
Data aktu: 25/07/1972
Data ogłoszenia: 12/08/1972
Data wejścia w życie: 12/08/1972, 01/05/1972