Tworzenie funduszu zakładowego w jednostkach organizacyjnych wojewódzkich przedsiębiorstw Państwowej Komunikacji Samochodowej oraz w Przedsiębiorstwie Międzynarodowych Przewozów Samochodowych "Pekaes".

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 stycznia 1967 r.
w sprawie tworzenia funduszu zakładowego w jednostkach organizacyjnych wojewódzkich przedsiębiorstw Państwowej Komunikacji Samochodowej oraz w Przedsiębiorstwie Międzynarodowych Przewozów Samochodowych "Pekaes".

Na podstawie art. 4 i 5 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 13, poz. 78) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w niniejszym rozporządzeniu jest mowa o:
1)
"jednostkach PKS" - należy przez to rozumieć eksploatacyjne (zajmujące się przewozem i spedycją), remontowe i zaopatrzeniowe jednostki organizacyjne wojewódzkich przedsiębiorstw Państwowej Komunikacji Samochodowej, działające według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego,
2)
"PMPS Pekaes" - należy przez to rozumieć Przedsiębiorstwo Międzynarodowych Przewozów Samochodowych "Pekaes",
3)
"funduszu płac" - należy przez to rozumieć osobowy fundusz płac planowany na dany rok,
4)
"rentowności" - należy przez to rozumieć:
a)
w jednostkach PKS eksploatacyjnych oraz PMPS "Pekaes" - wskaźnik wyrażający stosunek procentowy wyniku z całokształtu działalności do sumy kosztów własnych usług podstawowych,
b)
w jednostkach PKS remontowych - wskaźnik wyrażający stosunek procentowy wyniku z całokształtu działalności do sumy kosztów własnych usług pomocniczych,
c)
w jednostkach PKS zaopatrzeniowych - wskaźnik wyrażający stosunek procentowy wyniku z całokształtu działalności do sumy kosztów własnych sprzedaży pomniejszonych o wartość sprzedanych materiałów, z tym że:

"dyrektywną rentownością" jest wskaźnik wynikający z zadań ustalonych przez jednostkę nadrzędną,

"planowaną rentownością" jest wskaźnik wynikający z planu techniczno-ekonomicznego,

"rzeczywistą rentownością" jest wskaźnik określony stosunkiem wyniku bilansowego (pomniejszonego w jednostkach PKS eksploatacyjnych o zyski nadzwyczajne z tytułu kar umownych za przetrzymywanie taboru) do określonych pod lit. a), b) i c) kosztów własnych - po weryfikacji i po dokonaniu ewentualnych korekt wyniku i kosztów.

§  2.
Jednostki PKS oraz PMPS "Pekaes" tworzą fundusz zakładowy składający się z części zasadniczej (zasadniczy fundusz zakładowy) i części dodatkowej (dodatkowy fundusz zakładowy).
§  3.
Jednostki PKS oraz PMPS "Pekaes" tworzą zasadniczy fundusz zakładowy, jeżeli:
1)
wykonają wskaźniki rzeczowe,
2)
zaplanują i osiągną dyrektywną rentowność.
§  4.
Przez wykonanie wskaźników rzeczowych należy rozumieć:
1)
osiągnięcie przez jednostki PKS eksploatacyjne oraz PMPS "Pekaes" w wysokości co najmniej 98% współczynnika wykorzystania taboru ustalonego przez jednostkę nadrzędną na podstawie zadań wynikających z narodowego planu gospodarczego,
2)
wykonanie przez jednostkę PKS remontową planu produkcji i usług, ustalonego przez jednostkę nadrzędną na podstawie zadań wynikających z narodowego planu gospodarczego; w zakresie remontów związanych z taborem samochodowym - w cenach porównywalnych, w zakresie zaś remontów budynków - w cenach bieżących,
3)
nieprzekroczenie przez jednostki PKS zaopatrzeniowe planowanego zapasu materiałów (bez przedmiotów nietrwałych) znajdującego się we wszystkich magazynach wojewódzkiego przedsiębiorstwa PKS, a przypadającego na jeden pojazd silnikowy gotowy technicznie; rzeczywisty stan zapasów ustala się jako iloraz średniej wartości zapasów na koniec poszczególnych kwartałów i średniej ilości pojazdów gotowych technicznie.
§  5.
Zasadniczy fundusz zakładowy równa się kwocie odpowiadającej 4% funduszu płac.
§  6.
1.
Jeżeli jednostki PKS eksploatacyjne i remontowe lub PMPS "Pekaes" wykonają wskaźniki rzeczowe, a nie osiągną dyrektywnej rentowności, wówczas stawka zasadniczego funduszu zakładowego ulega odpowiedniemu zmniejszeniu, a mianowicie:
Pogorszenie dyrektywnej rentowności w granicach Zmniejszenie stawki funduszu zasadniczego wyrażone w procencie za każdy rozpoczęty procent pogorszenia dyrektywnego wskaźnika rentowności
od 1% do 5% 2
powyżej 5% do 10% 4
powyżej 10% do 20% 7
2.
Zmniejszenie stawki funduszu zasadniczego należy liczyć w sposób składany, tj. oddzielnie dla każdego przedziału w tabeli (ust. 1).
3.
W razie pogorszenia wskaźnika rentowności o 20% lub więcej procent, jednostki PKS eksploatacyjne i remontowe oraz PMPS "Pekaes" tracą prawo do funduszu zakładowego.
§  7.
Jeżeli jednostki PKS eksploatacyjne i remontowe oraz PMPS "Pekaes" osiągną rzeczywistą rentowność wyższą od rentowności dyrektywnej, wówczas tworzą dodatkowy fundusz zakładowy, który oblicza się według stawek podanych w poniższej tabeli:
Za poprawę dyrektywnego wskaźnika rentowności Stawka dodatkowego funduszu zakładowego wyrażona w procencie funduszu płac za jeden punkt poprawy dyrektywnego wskaźnika rentowności
w granicach do 2 punktów 0,6
od 2,01 do 4 punktów 0,4
powyżej 4 punktów 0,2

Odpisy na dodatkowy fundusz zakładowy należy liczyć w sposób składany, tj. oddzielnie dla każdego przedziału w tabeli; przez punkt rozumie się poprawę o jedność dyrektywnego wskaźnika rentowności. Wskaźniki rentowności oblicza się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku przy zastosowaniu ogólnie przyjętych zasad zaokrąglania.

§  8.
1.
Jeżeli jednostka PKS eksploatacyjna i remontowa oraz PMPS "Pekaes" ustali w swoim planie techniczno-ekonomicznym rentowność wyższą od rentowności dyrektywnej i osiągnie ją lub przekroczy, wówczas dodatkowy fundusz zakładowy przypadający za osiągnięcie zaplanowanej poprawy dyrektywnej rentowności oblicza się według stawek podanych w tabeli zamieszczonej w § 7, zwiększonych o 30%.
2.
Jeżeli jednostka PKS eksploatacyjna i remontowa oraz PMPS "Pekaes" nie osiągnie zaplanowanej rentowności, o której mowa w ust. 1, ale poprawi dyrektywną rentowność - dodatkowy fundusz zakładowy oblicza się według stawek podanych w tabeli zamieszczonej w § 7.
§  9.
1.
Zgłoszenie poprawy dyrektywnej rentowności w planie techniczno-ekonomicznym nie może nastąpić później niż do dnia 30 kwietnia danego roku. Poprawa dyrektywnej rentowności przez PMPS "Pekaes" powinna spowodować równocześnie polepszenie wyniku finansowego w skali Zjednoczenia Państwowej Komunikacji Samochodowej i Ministerstwa Komunikacji, a przez jednostki PKS - w skali wojewódzkiego przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej.
2.
Minister Komunikacji i przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych są obowiązani do zgłoszenia w terminie do dnia 31 maja danego roku do Ministerstwa Finansów dodatkowego wyniku finansowego, jaki powstanie wskutek podwyższenia przez podległe jednostki dyrektywnej rentowności.
§  10.
1.
Jeżeli jednostka PKS zaopatrzeniowa osiągnie dyrektywną rentowność i obniży przeciętny stan zapasów materiałowych przypadających na jeden pojazd silnikowy gotowy technicznie w porównaniu do zapasu planowanego, uzyskuje prawo do dodatkowego funduszu zakładowego, obliczanego według stawek podanych w poniższej tabeli:
Za obniżkę przeciętnego stanu zapasów w stosunku do stanu planowanego Stawka dodatkowego funduszu zakładowego wyrażona w procencie funduszu płac za 1% obniżenia stanu zapasów
do 5% 0,15
od 6% do 10% 0,10
za każdy dalszy 1% obniżenia 0,05
2.
Jeżeli jednostka PKS zaopatrzeniowa osiągnie dyrektywną rentowność, ale przekroczy planowany zapas materiałów przypadający na jeden pojazd silnikowy gotowy technicznie, wówczas stawka funduszu zasadniczego ulega odpowiedniemu zmniejszeniu, a mianowicie:
Przekroczenie planowanego stanu zapasów na pojazd Zmniejszenie stawki funduszu zasadniczego wyrażone w procencie za każdy rozpoczęty procent przekroczenia
od 1% do 5% 2
powyżej 5% do 10% 4
powyżej 10% do 20% 7
3.
Zmniejszenie stawki funduszu zasadniczego oraz stawkę dodatkowego funduszu zakładowego należy liczyć w sposób składany, tj. oddzielnie dla każdego przedziału tabeli podanej w ust. 1 lub ust. 2.
§  11.
1.
Jednostkom PKS oraz PMPS "Pekaes", które wykażą się szczególnymi osiągnięciami w zakresie wykonania zadań wyznaczonych przez Zjednoczenie Państwowej Komunikacji Samochodowej lub w których zajdzie konieczność zneutralizowania skutków pogorszenia wskaźników decydujących o wielkości odpisów na fundusz zakładowy, wywołanego przyczynami niezależnymi od tych jednostek - może być przyznany fundusz zakładowy lub mogą być dodatkowo zwiększone odpisy na fundusz zakładowy.
2.
O przyznaniu funduszu zakładowego lub o zwiększeniu odpisów na fundusz zakładowy orzeka dyrektor Zjednoczenia Państwowej Komunikacji Samochodowej na podstawie uchwały Kolegium Zjednoczenia, podjętej w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Transportowców i Drogowców, w granicach kwoty do 0,3% funduszu płac jednostek PKS i PMPS "Pekaes".
§  12.
1.
Przy ustalaniu rzeczywistej rentowności dokonuje się korekty kosztów i wyniku z tytułów wymienionych w art. 6 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 13, poz. 78).
2.
W razie otrzymania przez jednostkę PKS eksploatacyjną oraz PMPS "Pekaes" innych od zaplanowanych ilości dostaw taboru samochodowego lub otrzymania go w okresach innych albo w innym asortymencie niż planowano, jednostka PKS eksploatacyjna oraz PMPS "Pekaes" dokonują dla obliczenia funduszu zakładowego odpowiedniej korekty dodatniej lub ujemnej kosztów i wyniku bilansowego z całokształtu działalności gospodarczej, o ile z tego tytułu jednostka nadrzędna nie zmieniła wskaźników do planu techniczno-ekonomicznego.
3.
Jeżeli plan w zakresie osobowych przewozów pracowniczych za biletami miesięcznymi zostanie przekroczony, wynik bilansowy z całokształtu działalności gospodarczej koryguje się odpowiednio o kwotę poniesionej, a nie zaplanowanej straty. W razie niewykonania planu tych przewozów - wynik bilansowy z całokształtu działalności gospodarczej koryguje się o kwotę planowanej, a nie poniesionej straty.
§  13.
1.
Jednostki PKS i PMPS "Pekaes" dokonują odpisów na fundusz zakładowy co kwartał, przyjmując za podstawę obliczenia dane od początku roku do końca danego kwartału. Dla ustalenia rzeczywistej rentowności w kwartale za podstawę przyjmuje się dane wynikające z kwartalnych sprawozdań finansowych i rzeczowych, a dla obliczenia rocznego - dane wykazane w zweryfikowanym sprawozdaniu rocznym po dokonaniu korekt wymienionych w § 12. Osiągniętą rzeczywistą rentowność za dany okres porównuje się z roczną dyrektywną rentownością.
2.
Jednostki PKS i PMPS "Pekaes" mogą dokonywać po upływie pierwszego półrocza i trzeciego kwartału wypłat zaliczkowych w wysokości nie przekraczającej 25% kwoty odpisu na fundusz zakładowy za dany okres. Wypłaty zaliczkowe na nagrody i świadczenia oraz na zaspokojenie innych potrzeb pracowników nie mogą przekraczać kwoty odpowiadającej 2% osobowego funduszu płac wykonanego w danym okresie.
§  14.
1.
Jeżeli roczna rzeczywista rentowność i roczne wskaźniki rzeczowe nie uzasadniają pełnej wysokości utworzonego i wypłaconego zaliczkowo funduszu zakładowego za pierwsze półrocze oraz za trzeci kwartał, kwoty nadpłacone podlegają potrąceniu z funduszu następnego roku bądź z funduszów następnych lat, aż do całkowitego zlikwidowania nadpłaty.
2.
Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio, jeżeli w wyniku badania prawidłowości utworzonego funduszu zakładowego zostanie ujawnione, że jednostka PKS lub PMPS "Pekaes" dokonała odpisów w kwocie większej od rzeczywiście przysługującej.
§  15.
1.
Jednostkom PKS lub PMPS "Pekaes", które utracą całkowicie prawo do tworzenia funduszu zakładowego, jednostka nadrzędna może zezwolić na dokonywanie wydatków na nagrody do wysokości kwoty nie przekraczającej 0,2% funduszu płac.
2.
Wydatki, o których mowa w ust. 1, zalicza się na straty jednostki PKS lub PMPS "Pekaes". Jeżeli jednak jednostce PKS lub PMPS "Pekaes" nie przysługuje prawo do utworzenia funduszu zakładowego tylko w początkowych kwartałach roku, a w następnych uzyska ona to prawo, wówczas wydatki na nagrody dokonane zgodnie z ust. 1 należy traktować jako zaliczkową wypłatę z funduszu zakładowego.
§  16.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 września 1962 r. w sprawie tworzenia funduszu zakładowego w jednostkach organizacyjnych wojewódzkich przedsiębiorstw Państwowej Komunikacji Samochodowej oraz w Przedsiębiorstwie Międzynarodowych Przewozów Samochodowych "Pekaes" (Dz. U. Nr 50, poz. 243).
§  17.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Komunikacji i Ministrowi Finansów oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1967 r. i stosuje się przy tworzeniu funduszu zakładowego za 1966 r. dla jednostek zaopatrzeniowych wojewódzkich przedsiębiorstw Państwowej Komunikacji Samochodowej. Przepis § 11 rozporządzenia stosuje się również przy tworzeniu funduszu zakładowego za rok 1966 dla pozostałych jednostek PKS i PMPS "Pekaes".

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1967.7.29

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tworzenie funduszu zakładowego w jednostkach organizacyjnych wojewódzkich przedsiębiorstw Państwowej Komunikacji Samochodowej oraz w Przedsiębiorstwie Międzynarodowych Przewozów Samochodowych "Pekaes".
Data aktu: 24/01/1967
Data ogłoszenia: 27/02/1967
Data wejścia w życie: 27/02/1967, 01/01/1967