Zgłaszanie przypadków zachorowań, podejrzeń o zachorowania i zgonów na choroby zakaźne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 10 lutego 1964 r.
w sprawie zgłaszania przypadków zachorowań, podejrzeń o zachorowania i zgonów na choroby zakaźne.

Na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 13 listopada 1963 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych (Dz. U. Nr 50, poz. 279) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie dotyczy zgłaszania przypadków zachorowań na choroby zakaźne, podejrzeń o takie zachorowania, zgonów z powodu chorób zakaźnych oraz zgonów, co do których zachodzi podejrzenie, że nastąpiły z powodu choroby zakaźnej, zwanych dalej "przypadkami".
2.
Zgłoszenia przypadku dokonuje się natychmiast po powzięciu o nim wiadomości.
§  2.
1.
Z zastrzeżeniami określonymi w ust. 2-4 do zgłaszania przypadków są obowiązani:
1)
kierownicy zakładów opieki zdrowotnej zamkniętej, klinik akademii medycznych i działów klinicznych instytutów naukowo-badawczych podległych Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej, a także kierownicy placówek terenowych tych zakładów, jeżeli są położone poza miejscowościami, w których zakłady te mają siedziby - w odniesieniu do chorych przyjmowanych do tych zakładów oraz chorych i pracowników przebywających w tych zakładach,
2)
kierownicy zakładów opieki zdrowotnej otwartej i stacji pogotowia ratunkowego, a także kierownicy placówek terenowych tych zakładów, jeżeli są położone poza miejscowościami w których zakłady te mają siedziby - w razie stwierdzenia przypadku w czasie udzielania świadczeń,
3)
lekarze, starsi felczerzy, felczerzy, pielęgniarki i położne - w razie stwierdzenia przypadku w czasie wykonywania zawodu poza zakładami społecznymi służby zdrowia,
4)
organy Milicji Obywatelskiej, sekretarze biur gromadzkich rad narodowych i sołtysi - w razie stwierdzenia przypadku w czasie wykonywania czynności urzędowych,
5)
kierownicy zakładów pracy, przy których nie działają zakłady leczniczo-zapobiegawcze - w odniesieniu do osób zatrudnionych w tych zakładach, a kierownicy zakładów nauczania, wychowania lub opieki, hoteli, domów wczasowych, schronisk turystycznych, ośrodków turystyczno-wypoczynkowych i placówek wczasów letnich - ponadto w odniesieniu do osób przebywających w tych zakładach lub uczęszczających do nich,
6)
kierownicy statków morskich i śródlądowych oraz statków powietrznych - w odniesieniu do osób znajdujących się na pokładzie takiego statku.
2.
Osoby określone w ust. 1 pkt 1-3, które zgłosiły przypadek podejrzenia o zachorowanie lub zgon, co do którego zachodzi podejrzenie, że nastąpił z powodu choroby zakaźnej, a następnie ustaliły rozpoznanie choroby zakaźnej, są obowiązane zgłosić dodatkowo przypadek zachorowania lub zgonu.
3.
Organy i osoby określone w ust. 1 pkt 4 dokonują zgłoszeń stosownie do wytycznych, wydawanych każdorazowo przez właściwych miejscowo powiatowych (miejskich, dzielnicowych) i portowych inspektorów sanitarnych w wypadkach, gdy sytuacja epidemiczna tego wymaga.
4.
Organy i osoby określone w ust. 1 pkt 4 i 5 nie zgłaszają takich przypadków, co do których jest im wiadome, że zostały już zgłoszone przez osoby określone w ust. 1 pkt 1-3.
§  3.
Osoby określone w § 2 ust. 1 pkt 1-3 zgłaszają przypadki na formularzu według wzoru ustalonego przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej do powiatowego (miejskiego, dzielnicowego) lub portowego inspektora sanitarnego oraz do przychodni lub ośrodka zdrowia, właściwych ze względu na miejsce stwierdzenia przypadku.
§  4.
1.
Organy i osoby określone w § 2 ust. 1 pkt 4-6 zgłaszają przypadki osobiście lub przez osoby przez nich wyznaczone albo telefonicznie do najbliżej położonej przychodni, ośrodka zdrowia lub stacji pogotowia ratunkowego.
2.
Kierownicy statków morskich i powietrznych zgłaszają ponadto drogą radiową przypadki stwierdzone w czasie podróży do portowego inspektora sanitarnego właściwego dla portu, do którego statek zmierza.
§  5.
Zakłady określone w § 2 ust. 1 pkt 1 i 2, z wyjątkiem przeznaczonych dla chorych zakaźnie, a także żłobki oraz wykonujący prywatną praktykę lekarze, starsi felczerzy, felczerzy, pielęgniarki i położne są obowiązani prowadzić rejestr zgłoszonych przypadków według wzoru ustalonego przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej oraz okazywać ten rejestr organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej na każde ich żądanie.
§  6.
Zakłady bądź komórki organizacyjne opieki zdrowotnej zamkniętej, przeznaczone dla chorych zakaźnie, przesyłają do właściwych ze względu na ich siedziby powiatowych (miejskich, dzielnicowych) lub portowych inspektorów sanitarnych na formularzach według wzorów ustalonych przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej:
1)
potwierdzenie przyjęcia chorego zakaźnie lub podejrzanego o chorobę zakaźną,
2)
zawiadomienie o odmowie przyjęcia osoby skierowanej na leczenie lub obserwację,
3)
potwierdzenie pierwotnego rozpoznania, z którym chory przybył do zakładu,
4)
zawiadomienie o zmianie pierwotnego rozpoznania,
5)
zawiadomienie o wypisaniu chorego z zakładu oraz
6)
zawiadomienie o zgonie chorego zakaźnie.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1964.7.46

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zgłaszanie przypadków zachorowań, podejrzeń o zachorowania i zgonów na choroby zakaźne.
Data aktu: 10/02/1964
Data ogłoszenia: 22/02/1964
Data wejścia w życie: 22/02/1964