Warunki zatrudniania oraz kwalifikacje pracowników techniczno-badawczych i dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej w Polskiej Akademii Nauk.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 listopada 1961 r.
w sprawie warunków zatrudniania oraz kwalifikacji pracowników techniczno-badawczych i dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej w Polskiej Akademii Nauk.

Na podstawie art. 44 i art. 46 ustawy z dnia 17 lutego 1960 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 10, poz. 64) zarządza się, co następuje:

Pracownicy techniczno-badawczy.

§  1.
Pracownikami techniczno-badawczymi Polskiej Akademii Nauk, zwanej dalej "Akademią", są pracownicy, nie należący do kategorii pracowników nauki, posiadający określone w niniejszym rozporządzeniu wybitne kwalifikacje fachowe, uzasadniające czynny udział tych pracowników w pracach naukowo-badawczych, prowadzonych przez Akademię.
§  2.
Na stanowisko pracownika techniczno-badawczego w Akademii może być powołana osoba, która:
1)
posiada stopień naukowy doktora lub ukończyła studia wyższe z tytułem magistra, magistra-inżyniera, lekarza lub innym tytułem równorzędnym,
2)
spełnia warunki w zakresie stażu pracy wymienione w § 3 ust. 1,
3)
wykazuje się określonym w § 3 ust. 2 dorobkiem naukowo-badawczym,
4)
uzyska opinię Komisji Kwalifikacyjnej, o której mowa w art. 40 ustawy z dnia 17 lutego 1960 r. o Polskiej Akademii Nauk, stwierdzającą posiadanie wybitnych kwalifikacji fachowych niezbędnych do pracy naukowo-badawczej.
§  3.
1.
Staż pracy, o którym mowa w § 2 pkt 2, powinien wynosić:
1)
w razie posiadania stopnia naukowego doktora:
a)
co najmniej 4 lata pracy naukowo-badawczej w dziedzinie badań objętych zakresem działania placówki naukowej lub w dziedzinie pokrewnej bądź też
b)
co najmniej 6 lat pracy zawodowej w dziedzinie objętej działaniem placówki naukowej lub w dziedzinie pokrewnej,
2)
w razie ukończenia studiów wyższych z tytułem magistra, magistra-inżyniera, lekarza lub innym tytułem równorzędnym:
a)
co najmniej 8 lat pracy naukowo-badawczej w dziedzinie badań objętych zakresem działania placówki naukowej lub w dziedzinie pokrewnej bądź też
b)
co najmniej 10 lat pracy zawodowej w dziedzinie objętej zakresem działania placówki naukowej lub w dziedzinie pokrewnej.
2.
Dorobek naukowo-badawczy, o którym mowa w § 2 pkt 3, stanowi całokształt działalności naukowo-badawczej lub zawodowej, z tym że do dorobku tego należy przede wszystkim zaliczać:
1)
osiągnięcia naukowo-badawcze, wynalazki i udoskonalenia,
2)
kierowanie pracami naukowo-badawczymi,
3)
publikowane i nie opublikowane opracowania naukowo-badawcze oraz prace w zakresie popularyzacji nauki i techniki.
§  4.
Zatrudnienie pracowników techniczno-badawczych następuje w drodze umowy o pracę zawartej na podstawie uchwały Sekretariatu Naukowego Akademii, powziętej po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Kwalifikacyjnej (§ 2 pkt 4).

Dyplomowani pracownicy dokumentacji naukowej.

§  5.
1.
W charakterze dyplomowanego pracownika dokumentacji naukowej może być zatrudniona w Akademii osoba, która ukończyła studia wyższe z tytułem magistra, magistra-inżyniera, lekarza lub innym tytułem równorzędnym, posiada staż pracy w zakresie dokumentacji naukowej albo w zakresie pracy naukowej, techniczno-badawczej lub w służbie bibliotekarskiej w dziedzinach, odpowiadających specjalizacji dokumentacji naukowej, w których ma ona być zatrudniona i której kwalifikacje do pracy w dokumentacji naukowej zostały stwierdzone w trybie określonym w § 7.
2.
Dyplomowanymi pracownikami dokumentacji naukowej są:

- starszy dokumentalista dyplomowany,

- dokumentalista dyplomowany,

- adiunkt dokumentacji naukowej,

- asystent dokumentacji naukowej.

§  6.
1.
Staż pracy wymagany w § 5 ust. 1 powinien wynosić co najmniej:

- dla starszego dokumentalisty dyplomowanego - 12 lat

- dla dokumentalisty dyplomowanego - 10 lat

- dla adiunkta dokumentacji naukowej - 6 lat

- dla asystenta dokumentacji naukowej - 3 lata.

2.
Wymagany staż pracy może być skrócony nie więcej niż o 2 lata w stosunku do starszego dokumentalisty dyplomowanego, dokumentalisty dyplomowanego i adiunkta dokumentacji naukowej, jeżeli pracownik uzyskał stopień naukowy doktora lub docenta.
§  7.
1.
Kwalifikacje do pracy w dokumentacji naukowej stwierdza komisja, złożona z samodzielnych pracowników nauki, powołana przez Sekretariat Naukowy Akademii. Kadencja komisji wynosi 3 lata. Regulamin komisji ustala Sekretariat Naukowy Akademii.
2.
Komisja stwierdza kwalifikacje kandydata na podstawie oceny dotychczasowego przebiegu i wyników pracy kandydata, dokonanej przez właściwych przełożonych oraz na podstawie ustnego egzaminu.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio przy powoływaniu pracownika na wyższe stanowisko.
§  8.
Zatrudnienie dyplomowanego pracownika dokumentacji naukowej następuje w drodze umowy o pracę zawartej przez Sekretarza Naukowego Akademii po uzyskaniu pozytywnej opinii komisji, o której mowa w § 7.

Przepisy wspólne i końcowe.

§  9.
Zasady i wysokość uposażenia pracowników techniczno-badawczych i dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej regulują przepisy o uposażeniu pracowników w szkołach wyższych i w Polskiej Akademii Nauk.
§  10.
Do stosunku pracy pracowników techniczno-badawczych i dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej mają zastosowanie przepisy dotyczące kontraktowych pracowników urzędów państwowych.
§  11.
Pracownikom techniczno-badawczym i dyplomowanym pracownikom dokumentacji naukowej przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w rozmiarze ustalonym dla pracowników nauki.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1961.52.286

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki zatrudniania oraz kwalifikacje pracowników techniczno-badawczych i dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej w Polskiej Akademii Nauk.
Data aktu: 17/11/1961
Data ogłoszenia: 30/11/1961
Data wejścia w życie: 30/11/1961