Tryb ustanawiania górniczych filarów ochronnych i udzielanie zezwoleń na eksploatację w obrębie tych filarów.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 stycznia 1959 r.
w sprawie trybu ustanawiania górniczych filarów ochronnych i udzielania zezwoleń na eksploatację w obrębie tych filarów.

Na podstawie art. 94 pkt 5 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo Górnicze (Dz. U. z 1955 r. Nr 10, poz. 65 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:

Rozdział  I.

Ustanawianie górniczych filarów ochronnych.

§  1.
1.
Filarem ochronnym w rozumieniu niniejszego rozporządzenia jest ta część obszaru górniczego, w której dla ochrony terenów, budowli i urządzeń określonych w ust. 2 przed szkodami wskutek robót górniczych prowadzenie tych robót może być dozwolone pod szczególnymi warunkami zapewniającymi w dostateczny sposób ochronę przed szkodami.
2.
Filary ochronne ustanawia się dla ochrony:
1)
trwałych budowli i urządzeń, posiadających szczególne znaczenie ze względów użyteczności publicznej, gospodarczych, naukowych, kulturalnych lub obronności Państwa,
2)
terenów podlegających ochronie na mocy przepisów szczególnych,
3)
ważniejszych urządzeń zakładu górniczego i głównych wyrobisk górniczych (np. urządzeń wyciągowych, przeróbczych, szybów, głównych przekopów).
§  2.
Ustanowienie filara ochronnego następuje na podstawie orzeczenia urzędu górniczego.
§  3.
1.
Wniosek o ustanowienie filara ochronnego może zgłosić przedsiębiorstwo górnicze albo właściciel (użytkownik) terenów, budowli i urządzeń określonych w § 1 ust. 2.
2.
Przedsiębiorstwo górnicze obowiązane jest zgłosić wniosek o ustanowienie filara ochronnego w przypadku, gdy planowane roboty górnicze mogą zagrozić uszkodzeniem terenów, budowli i urządzeń określonych w § 1 ust. 2.
§  4.
Właściciel (użytkownik) określonego przedmiotu obowiązany jest na żądanie przedsiębiorstwa górniczego udzielić informacji dotyczących charakterystyki technicznej budowli lub urządzenia chronionego.
§  5.
Wniosek o ustanowienie filara ochronnego składa się w okręgowym urzędzie górniczym właściwym ze względu na miejsce projektowanego filara ochronnego.
§  6.
1.
Wniosek o ustanowienie filara ochronnego powinien określać przedmiot ochrony i jego właściciela (użytkownika) oraz zawierać szczegółowe uzasadnienie.
2.
Przedsiębiorstwo górnicze obowiązane jest załączyć do wniosku:
1)
charakterystykę górniczo-geologiczną oraz przewidywane odkształcenie terenu w przypadku eksploatacji górniczej,
2)
aktualny plan sytuacyjny z projektowanymi granicami przedmiotu wymagającego ochrony,
3)
mierniczy plan robót górniczych z projektowanymi granicami filara ochronnego,
4)
projekt wyznaczania filara ochronnego uwzględniający warunki geologiczne i techniczne oraz inne czynniki wpływające na rozmiar skutków eksploatacji górniczej i na stosunki wodne,
5)
obliczenie zasobów kopaliny w obrębie projektowanego filara ochronnego.
§  7.
1.
Okręgowy urząd górniczy przesyła odpis wniosku o ustanowienie filara ochronnego zainteresowanym osobom do wypowiedzenia się w zakreślonym terminie.
2.
Osoby zainteresowane mogą przeglądać w okręgowym urzędzie górniczym załączniki do wniosku określonego w ust. 1.
§  8.
1.
Okręgowy urząd górniczy może wszcząć z urzędu postępowanie o ustanowienie filara ochronnego.
2.
Przepisy §§ 4 i 9 stosuje się odpowiednio.
§  9.
1.
Okręgowy urząd górniczy może zażądać od właściciela (użytkownika) przedmiotu wymagającego ochrony przedłożenia danych technicznych i innych niezbędnych dla opracowania lub rozstrzygnięcia wniosku.
2.
Okręgowy urząd górniczy może zażądać od przedsiębiorstwa górniczego złożenia danych określonych w § 6 ust. 2 pkt 1-5, jeżeli wniosek o ustanowienie filara ochronnego zgłoszony został przez właściciela (użytkownika) przedmiotu wymagającego ochrony.
§  10.
W przypadku zgłoszenia wniosku o ustanowienie filara ochronnego okręgowy urząd górniczy może zarządzić wstrzymanie prowadzenia robót górniczych w obrębie projektowanego filara ochronnego albo uzależnić prowadzenie tych robót od zastosowania określonych środków ochrony powierzchni.
§  11.
1.
Decyzję o ustanowieniu filara ochronnego wydaje okręgowy urząd górniczy.
2.
W decyzji o ustanowieniu filara ochronnego okręgowy urząd górniczy określi chroniony przedmiot i granice filara ochronnego.
3.
W decyzji w sprawie ustanowienia filara ochronnego okręgowy urząd górniczy pouczy strony o trybie i terminie odwołania.

Rozdział  II.

Udzielanie zezwoleń na eksploatację w obrębie górniczych filarów ochronnych.

§  12.
Roboty górnicze w obrębie filara ochronnego mogą być podjęte jedynie na podstawie zezwolenia okręgowego urzędu górniczego.
§  13.
1.
Do wniosku o zezwolenie na podjęcie robót górniczych w obrębie filara ochronnego przedsiębiorstwo górnicze powinno załączyć:
1)
dane określone w § 6 ust. 2 pkt 1-5 oraz uzasadnienie ekonomiczne podjęcia robót górniczych,
2)
projekt techniczny robót górniczych w obrębie filara ochronnego,
3)
oświadczenie o przewidywanym wpływie robót górniczych w obrębie filara na chroniony przedmiot.
2.
We wniosku o podjęcie robót górniczych należy określić zasady szczególnego nadzoru nad tymi robotami w obrębie filara ochronnego oraz zasady obserwacji skutków robót górniczych i wymiany informacji przez zainteresowane strony.
3.
Przepisy § 9 stosuje się odpowiednio w postępowaniu o udzielenie zezwolenia na podjęcie robót górniczych w obrębie filara ochronnego.
§  14.
Zezwolenie na podjęcie robót górniczych w obrębie filara ochronnego określa:
1)
zakres oraz warunki techniczne prowadzenia robót górniczych,
2)
zasady i sposób wykonywania szczególnego nadzoru nad tymi robotami,
3)
obowiązki stron w zakresie prowadzenia obserwacji skutków robót górniczych i wymiany informacji oraz podejmowania środków niezbędnych do zabezpieczenia chronionego przedmiotu.
§  15.
1.
W razie odwołania od decyzji okręgowego urzędu górniczego Wyższy Urząd Górniczy orzeka w sprawie podjęcia robót górniczych w obrębie filara ochronnego w uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami.
2.
Jeśli decyzja Wyższego Urzędu Górniczego zależna jest w istotny sposób od rozstrzygnięcia dotyczącego utrzymania, likwidacji lub zmiany gospodarczego charakteru chronionego przedmiotu, Wyższy Urząd Górniczy zawiesi postępowanie do czasu tego rozstrzygnięcia.

Rozdział  III.

Przepisy wspólne i przejściowe.

§  16.
Przedsiębiorstwo górnicze obowiązane jest uwidaczniać na mierniczych planach robót górniczych (mapach górniczych) granice filarów ochronnych z powołaniem odpowiedniej decyzji urzędu górniczego o ustanowieniu filara ochronnego oraz o zezwoleniu na podjęcie robót górniczych w obrębie filara ochronnego.
§  17.
1.
Przepisy §§ 6, 7, 13 i 14 nie mają zastosowania w przypadku ustanowienia filara ochronnego dla własnych ważniejszych urządzeń zakładu górniczego i głównych wyrobisk górniczych tego zakładu.
2.
Zezwolenie na podjęcie robót górniczych w obrębie filara ochronnego dla przedmiotów określonych w ust. 1 udziela okręgowy urząd górniczy przy zatwierdzaniu planu bezpiecznego prowadzenia robót górniczych i prawidłowej gospodarki złożem.
§  18.
Filary ochronne ustanowione przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia uważa się za filary ochronne w rozumieniu tego rozporządzenia.
§  19.
Wydanie zezwolenia na podjęcie robót górniczych w obrębie filara ochronnego nie zwalnia przedsiębiorstwa górniczego od obowiązku wykonania przepisów dotyczących planu bezpiecznego prowadzenia robót górniczych i prawidłowej gospodarki złożem.
§  20.
Koszty ustanowienia filara ochronnego oraz koszty zezwolenia na podjęcie robót górniczych w obrębie takiego filara pokrywa przedsiębiorstwo górnicze. Jeżeli urząd górniczy odmówił ustanowienia filara ochronnego lub zezwolenia na podjęcie robót, koszty postępowania w sprawie ponosi wnioskodawca.

Rozdział  IV.

Przepisy końcowe.

§  21.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów i zainteresowanym ministrom.
§  22.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1959.5.30

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb ustanawiania górniczych filarów ochronnych i udzielanie zezwoleń na eksploatację w obrębie tych filarów.
Data aktu: 16/01/1959
Data ogłoszenia: 27/01/1959
Data wejścia w życie: 27/01/1959