Warunki uprawniające szkoły wyższe, placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk i instytuty istniejące poza szkołami wyższymi do nadawania stopni naukowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 czerwca 1959 r.
w sprawie warunków uprawniających szkoły wyższe, placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk i instytuty istniejące poza szkołami wyższymi do nadawania stopni naukowych.

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 154 pkt 1 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do:
1)
państwowych szkół wyższych działających na podstawie ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336), zwanej w dalszym ciągu "ustawą",
2)
placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk, zwanych dalej "placówkami Akademii", działających na podstawie ustawy z dnia 30 października 1951 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 57, poz. 391),
3)
instytutów naukowych i naukowo-badawczych, istniejących poza szkołami wyższymi, zwanych dalej "instytutami", działających na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o tworzeniu instytutów naukowo-badawczych dla potrzeb gospodarki narodowej (Dz. U. Nr 5, poz. 38) lub utworzonych na podstawie art. 47 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1956 r. Nr 45, poz. 205) albo na podstawie przepisów szczególnych.
§  2.
1.
Placówki Akademii mogą nadawać stopnie naukowe pracownikom działalności podstawowej zatrudnionym w Polskiej Akademii Nauk lub w jej placówkach oraz aspirantom i stypendystom naukowym Polskiej Akademii Nauk.
2.
Instytuty mogą nadawać stopnie naukowe:
1)
pracownikom działalności podstawowej zatrudnionym w danym instytucie oraz aspirantom i stypendystom naukowym danego instytutu,
2)
pracownikom działalności podstawowej, zatrudnionym w innych instytutach tego samego resortu, aspirantom i stypendystom innych instytutów tego samego resortu - w przypadku posiadania przez kandydatów skierowania od kierownictwa swego instytutu.
§  3.
1.
Wydziały szkół wyższych posiadają prawo nadawania stopni naukowych z zakresu gałęzi nauki lub dyscypliny naukowej wchodzącej w skład głównych kierunków naukowych danego wydziału.
2.
Placówki Akademii i instytuty posiadają prawo nadawania stopni naukowych z zakresu gałęzi nauki lub dyscypliny naukowej stanowiącej główny kierunek prac badawczych danej placówki lub instytutu.
3.
W przypadkach wątpliwych Minister Szkolnictwa Wyższego po zasięgnięciu opinii komisji przewidzianej w § 6 decyduje, który z wydziałów szkół wyższych posiada prawo nadawania stopni naukowych z określonej gałęzi nauki lub dyscypliny naukowej. W stosunku do placówek Akademii i instytutów uprawnienie to przysługuje Prezydium Polskiej Akademii Nauk po zasięgnięciu opinii komisji przewidzianej w § 6.
§  4.
1.
Wykazem określonym w art. 4 ust. 3 ustawy mogą być objęte wydziały szkół wyższych:
1)
w zakresie nadawania stopnia doktora, jeżeli:
a)
posiadają w swoim składzie co najmniej 8 zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć samodzielnych pracowników nauki, z których co najmniej jeden reprezentuje dyscyplinę naukową lub gałąź nauki odpowiadającą tematowi rozprawy doktorskiej,
b)
co najmniej połowa katedr wchodzących w skład wydziału obsadzona jest przez samodzielnych pracowników nauki lub też w skład wydziału wchodzi co najmniej 4 samodzielnych pracowników nauki z tytułem profesora zwyczajnego lub nadzwyczajnego,
c)
w związku z posiadaniem w swoim składzie samodzielnych pracowników nauki w ilości wskazanej pod lit. a) i b) tworzą środowisko naukowe o odpowiednio wysokim poziomie;
2)
w zakresie nadawania stopnia docenta, jeżeli:
a)
posiadają w swoim składzie co najmniej 12 zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć samodzielnych pracowników nauki, w tej liczbie co najmniej 6 z tytułem profesora zwyczajnego lub nadzwyczajnego, a spośród nich co najmniej jednego profesora reprezentującego dyscyplinę naukową lub gałąź nauki odpowiadającą tematowi rozprawy habilitacyjnej,
b)
co najmniej połowa katedr wchodzących w skład wydziału obsadzona jest przez samodzielnych pracowników nauki,
c)
w związku z posiadaniem w swoim składzie samodzielnych pracowników nauki w ilości wskazanej pod lit. a) i b) tworzą środowisko naukowe o odpowiednio wysokim poziomie.
2.
Przy ustalaniu liczbowej obsady wydziałów przez samodzielnych pracowników nauki każdy samodzielny pracownik nauki brany jest pod uwagę w danej szkole tylko jeden raz. Samodzielny pracownik nauki może być w danej szkole wzięty pod uwagę na wydziale, w skład którego wchodzi katedra, w której jest zatrudniony, bądź na wydziale, na którym spełnia główną część swoich obowiązków dydaktycznych; w przypadkach wątpliwych rozstrzyga senat szkoły wyższej.
3.
Przy ustalaniu liczby samodzielnych pracowników nauki zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć (ust. 1) uwzględnia się również samodzielnych pracowników nauki zatrudnionych w połowie wymiaru zajęć, jeżeli pełnią funkcje w administracji dydaktyczno-naukowej szkoły, jak również członków Polskiej Akademii Nauk bez względu na wymiar zajęć.
§  5.
1.
Wykazem określonym w art. 154 pkt 1 ustawy mogą być objęte placówki Akademii i instytuty:
1)
w zakresie nadawania stopnia doktora, jeżeli:
a)
zatrudniają w pełnym wymiarze zajęć co najmniej 8 samodzielnych pracowników nauki, w tej liczbie co najmniej 4 z tytułem profesora zwyczajnego lub nadzwyczajnego, a spośród nich co najmniej jednego profesora reprezentującego dyscyplinę naukową lub gałąź nauki odpowiadającą tematowi rozprawy doktorskiej,
b)
w związku z posiadaniem w swoim składzie samodzielnych pracowników nauki w ilości wskazanej pod lit. a) tworzą środowisko naukowe o odpowiednio wysokim poziomie,
c)
posiadają radę naukową, w której zasiada co najmniej 10 samodzielnych pracowników nauki, w tej liczbie co najmniej 5 z tytułem profesora zwyczajnego lub nadzwyczajnego;
2)
w zakresie nadawania stopnia docenta, jeżeli:
a)
zatrudniają w pełnym wymiarze zajęć co najmniej 12 samodzielnych pracowników nauki, w tej liczbie co najmniej 6 z tytułem profesora zwyczajnego lub nadzwyczajnego, a spośród nich co najmniej jednego profesora reprezentującego dyscyplinę naukową lub gałąź nauki odpowiadającą tematowi rozprawy habilitacyjnej,
b)
w związku z posiadaniem w swoim składzie samodzielnych pracowników nauki w ilości wskazanej pod lit. a) tworzą środowisko naukowe o odpowiednio wysokim poziomie,
c)
posiadają radę naukową, w której zasiada co najmniej 15 samodzielnych pracowników nauki, w tej liczbie co najmniej 8 z tytułem profesora zwyczajnego lub nadzwyczajnego.
2.
Przy ustalaniu liczby samodzielnych pracowników nauki zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć (ust. 1) uwzględnia się również samodzielnych pracowników nauki zatrudnionych w połowie wymiaru zajęć, jeżeli są członkami kierownictwa, kierownikami działów, zakładów lub równorzędnych naukowych komórek organizacyjnych placówek Akademii lub instytutów, a w placówkach Akademii ponadto członków Polskiej Akademii Nauk bez względu na wymiar zajęć.
§  6.
Okoliczności, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 lit. c) i pkt 2 lit. c) oraz § 5 ust. 1 pkt 1 lit. b) i pkt 2 lit. b) stwierdza się na podstawie opinii komisji, złożonej z 6 samodzielnych pracowników nauki powoływanych w liczbie trzech przez Ministra Szkolnictwa Wyższego spośród członków Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego i przez Prezydium Polskiej Akademii Nauk w pozostałej ilości.
§  7.
Jeżeli wydział szkoły wyższej właściwy dla danej dyscypliny naukowej nie spełnia w żadnej szkole wyższej warunków określonych w § 4, właściwy minister w porozumieniu z Ministrem Szkolnictwa Wyższego po zasięgnięciu opinii komisji, o której mowa w § 6, może przyznać niektórym wydziałom na oznaczony okres czasu prawo nadawania stopni naukowych w zakresie danej dyscypliny. Nadanie uprawnień następuje pod warunkiem zaproszenia do udziału w przewodzie z głosem stanowczym samodzielnych pracowników nauki z jednoimiennych wydziałów innych szkół, a w razie braku takich wydziałów - z wydziałów pokrewnych lub z innych placówek naukowych, tak ażeby przy przewodzie liczbowy stan wydziału odpowiadał warunkom określonym w § 4.
§  8.
1.
Wydział szkoły wyższej, placówkę Akademii lub instytut, objęte wykazami, o których mowa w art. 4 ust. 3 i art. 154 pkt 1 ustawy, skreśla się z wykazów, jeżeli przestaną odpowiadać warunkom określonym w §§ 4 i 5.
2.
Przewody doktorskie i habilitacyjne wszczęte przed utratą uprawnień przez placówki wymienione w ust. 1 mogą być dokończone:
1)
na wydziałach w szkołach wyższych - pod warunkiem zaproszenia do udziału w przewodzie z głosem stanowczym samodzielnych pracowników nauki danej lub pokrewnej dyscypliny z innych wydziałów szkoły lub innych szkół wyższych lub placówek naukowych - tak aby liczbowy skład wydziału odpowiadał warunkom określonym w § 4,
2)
w placówkach Akademii i instytutach - jeżeli w przewodzie doktorskim rozprawa doktorska została przedłożona radzie naukowej, a w przewodzie habilitacyjnym zapadła uchwała rady naukowej o dopuszczeniu do przewodu habilitacyjnego.
§  9.
1.
Przewody kandydackie wszczęte przed dniem wejścia w życie ustawy na wydziałach, które w związku z przepisami rozporządzenia nie uzyskają prawa do nadawania stopnia naukowego doktora, prowadzone są nadal jako przewody doktorskie pod kierownictwem tych samych promotorów, z tym że czynności wymienione w art. 79 ust. 1 pkt 3-7 ustawy muszą być dokonane na wydziale uprawnionym do nadawania stopnia naukowego doktora.
2.
Uchwały rad wydziałów szkół wyższych o nadaniu stopnia doktora powzięte po dniu wejścia w życie ustawy, a przed dniem ustalenia zgodnie z przepisami rozporządzenia wykazu wydziałów uprawnionych do nadawania stopni naukowych, podlegają zatwierdzeniu przez Centralną Komisję Kwalifikacyjną dla Pracowników Nauki w dotychczasowym trybie postępowania tylko w przypadku, jeżeli dany wydział nie uzyskał prawa do nadawania stopnia doktora.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1959.35.218

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki uprawniające szkoły wyższe, placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk i instytuty istniejące poza szkołami wyższymi do nadawania stopni naukowych.
Data aktu: 12/06/1959
Data ogłoszenia: 26/06/1959
Data wejścia w życie: 26/06/1959