Terenowe organy administracji morskiej.

DEKRET
z dnia 2 lutego 1955 r.
o terenowych organach administracji morskiej.

Art.  1.
1.
Urzędy morskie są terenowymi organami administracji morskiej na obszarze morskich portów, przystani, morskich wód wewnętrznych i terytorialnych oraz pasa nadbrzeżnego.
2.
Urzędy morskie podlegają Ministrowi Żeglugi.
Art.  2.
1.
Do zakresu działania urzędów morskich należy:
1)
nadzór nad bezpieczeństwem żeglugi na obszarze morskich portów, przystani, dróg morskich oraz zalewów,
2)
oznakowanie nawigacyjne w morskich portach, przystaniach, na drogach morskich, zalewach oraz na wybrzeżu,
3)
pogłębianie i utrzymanie w stanie żeglowności torów wodnych, morskich portów oraz przystani z wyłączeniem portów w Gdyni, Gdańsku i Szczecinie ze Świnoujściem,
4)
nadzór nad stacjami ratownictwa morskiego i ratownictwo brzegowe,
5)
dozór techniczny nad dźwigami i innymi urządzeniami przeznaczonymi do przeładunku masy towarowej lub bunkrowania w portach morskich,
6)
budowa, utrzymanie i ochrona umocnień brzegowych, wydm nadmorskich i zalesień ochronnych w pasie nadbrzeżnym,
7)
utrzymywanie porządku na obszarze portów morskich, red i przystani,
8)
nadzór nad organizacją i wykonawstwem pilotażu, holownictwa i cumownictwa w portach: Gdańsk, Gdynia i Szczecin ze Świnoujściem oraz wykonywanie tych czynności w innych portach,
9)
zabezpieczenie mienia wyrzuconego przez morze,
10)
czuwanie nad ogólnym stanem bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie morskich portów i przystani,
11)
zarząd i utrzymywanie portów morskich oraz przystani z wyłączeniem obszarów przekazanych innym jednostkom gospodarki uspołecznionej,
12)
nadzór nad rybołówstwem morskim w zakresie ochrony rybostanu i porządku przy połowach,
13)
inne sprawy zlecone z mocy odrębnych przepisów.
2.
Zasady współpracy urzędów morskich z Marynarką Wojenną w zakresie spraw wymienionych w ust. 1 określi Minister Żeglugi w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej.
3.
Zasady współpracy urzędów morskich z organami ochrony granic w zakresie spraw wymienionych w ust. 1 określi Minister Żeglugi w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
Art.  3.
1. 1
Urzędy morskie tworzy i znosi Minister Transportu, Żeglugi i Łączności.
2.
W zarządzeniu o utworzeniu urzędów morskich Minister Żeglugi ustali ich organizację oraz właściwość miejscową.
Art.  4.

W skład urzędów morskich wchodzą kapitanaty i bosmanaty portów.

Art.  5. 2

(uchylony).

Art.  6.
1.
Granice terytorialne morskich portów oraz szerokość pasa nadbrzeżnego ustali Minister Żeglugi w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.
2.
Udzielanie zezwoleń przez właściwe organy na wznoszenie budowli, na dokonywanie zmian zalesienia i zadrzewienia, jak i inne zmiany dotyczące użytkowania lub ukształtowania terenów w pasie nadbrzeżnym, wymaga uprzedniej zgody właściwego urzędu morskiego, udzielonej w porozumieniu z dowództwem Marynarki Wojennej oraz dowództwem Wojsk Ochrony Pogranicza.
Art.  7.
1.
Dyrektorzy urzędów morskich wydają zarządzenia porządkowe w zakresie spraw wymienionych w art. 2 pkt 1, 6, 7, 12 oraz w zakresie uprawnień nadanych im przez inne przepisy.
2.
Zarządzenia porządkowe podlegają ogłoszeniu w dzienniku urzędowym wojewódzkiej rady narodowej.
Art.  8.
1.
Pracownicy urzędów morskich są obowiązani do noszenia mundurów w czasie pełnienia obowiązków służbowych.
2. 3
Minister Transportu, Żeglugi i Łączności ustali zasady przydziału, wzory i oznaki umundurowania.
Art.  9.
1.
Znosi się morskie urzędy rybackie.
2.
Sprawy należące dotychczas do zakresu działania morskich urzędów rybackich przechodzą do urzędów morskich.
3.
Urzędy morskie przejmują składniki majątkowe pozostające dotychczas w zarządzie i użytkowaniu morskich urzędów rybackich.
4.
Pracownicy morskich urzędów rybackich przechodzą do pracy w urzędach morskich.
Art.  10.
1.
Kto wykracza przeciwko przepisom porządkowym wydanym na podstawie art. 7 dekretu

- podlega karze aresztu do jednego miesiąca lub karze grzywny do 3.000 zł.

2.
Do orzekania powołane są urzędy morskie 4 .
3. 5
(uchylony).
Art.  11.

Przepisy dekretu nie mają zastosowania do obszarów i urządzeń będących w zarządzie organów wojskowych i organów ochrony granic.

Art.  12.
1.
Tracą moc przepisy sprzeczne z przepisami dekretu, a w szczególności dekret z dnia 5 września 1947 r. o organizacji i zakresie działania władz administracji morskiej (Dz. U. z 1947 r. Nr 60, poz. 328 i z 1950 r. Nr 6, poz. 55).
2.
Do czasu wydania przepisów wykonawczych do dekretu pozostają w mocy dotychczasowe przepisy, o ile nie są z nim sprzeczne.
Art.  13.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 3 ust. 1 zmieniony przez art. 10 pkt 1 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.
2 Art. 5 uchylony przez art. 19 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o Straży Przemysłowej (Dz.U.61.6.42) z dniem 11 maja 1961 r.
3 Art. 8 ust. 2 zmieniony przez art. 10 pkt 2 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.
4 Z dniem 1 stycznia 1972 r. kolegia do spraw wykroczeń przy urzędach morskich zgodnie z art. IX pkt 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Przepisy wprowadzające Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz.U.71.12.117).
5 Art. 10 ust. 3 uchylony przez art. II § 2 pkt 6 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Przepisy wprowadzające Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz.U.71.12.117) z dniem 1 stycznia 1972 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1955.6.35

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Terenowe organy administracji morskiej.
Data aktu: 02/02/1955
Data ogłoszenia: 15/02/1955
Data wejścia w życie: 15/02/1955