Warunki przyznawania tytułu samodzielnego pracownika nauki w wyższych szkołach artystycznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 września 1954 r.
w sprawie warunków przyznawania tytułu samodzielnego pracownika nauki w wyższych szkołach artystycznych.

Na podstawie art. 11 ust. 2 dekretu z dnia 16 września 1953 r. o szkolnictwie artystycznym (Dz. U. Nr 43, poz. 212) zarządza się, co następuje:
§  1.
Samodzielnymi pracownikami nauki w wyższych szkołach artystycznych (muzycznych, plastycznych, teatralnych, filmowych) są osoby, które uzyskały tytuł naukowy profesora zwyczajnego, profesora nadzwyczajnego lub docenta.
§  2.
Tytuł naukowy docenta w wyższych szkołach artystycznych może być przyznany osobie, która:
1)
posiada ukończone studia wyższe danej specjalności lub pokrewnej;
2)
wykazuje się co najmniej trzyletnią pracą pedagogiczno-dydaktyczną w szkolnictwie artystycznym i dodatnimi wynikami tej pracy;
3)
w swym dorobku artystycznym lub naukowym posiada dzieło artystyczne lub naukowe, stanowiące samodzielny wkład do rozwoju danej dyscypliny artystycznej lub gałęzi sztuki;
4)
wykazuje umiejętność naukowej metody analizowania i uogólniania zjawisk twórczości artystycznej jako podstawowego warunku należytego kształcenia nowych kadr artystycznych i wkładu w rozwój danej gałęzi sztuki;
5)
pracuje nad rozwojem i upowszechnieniem danej gałęzi sztuki;
6)
daje rękojmię swą dotychczasową działalnością artystyczną i pracą pedagogiczno-dydaktyczną, że jako pracownik nauki, nauczyciel i wychowawca kadr artystycznych będzie wykonywać swe obowiązki zgodnie z potrzebami rozwoju kultury i sztuki narodowej.
§  3.
Osobie posiadającej ukończone zawodowe studia artystyczne nie mające charakteru studiów wyższych może być przyznany tytuł naukowy docenta, jeżeli odpowiada warunkom ustalonym w § 2 pkt 3-6 niniejszego rozporządzenia oraz wykonywała pracę pedagogiczno-dydaktyczną w szkołach artystycznych w okresie co najmniej pięciu lat i osiągnęła dodatnie wyniki w tej pracy.
§  4.
Tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego w wyższych szkołach artystycznych może być przyznany osobie, która:
1)
posiada tytuł naukowy docenta;
2)
w ciągu kilkuletniej pracy na stanowisku docenta pełniła nienagannie obowiązki samodzielnego pracownika nauki;
3)
wykazuje się stale rozwijającą się działalnością artystyczną oraz stałym wzrostem poziomu dorobku artystycznego lub naukowo-badawczego, którego całokształt stanowi wkład do rozwoju danej gałęzi sztuki;
4)
wykazuje się twórczą inicjatywą w uogólnianiu wyników pracy artystycznej oraz stale rosnącym wkładem w udoskonalaniu metod i podnoszeniu wyników nauczania.
§  5.
Tytuł naukowy profesora zwyczajnego w wyższych szkołach artystycznych może być przyznany osobie, która:
1)
posiada tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego;
2)
w ciągu kilkuletniej działalności na stanowisku profesora nadzwyczajnego pełniła nienagannie obowiązki samodzielnego pracownika nauki;
3)
wykazuje się stale rosnącym dorobkiem artystycznym lub naukowo-badawczym, którego całokształt stanowi poważny, trwały wkład do rozwoju sztuki i kultury narodowej;
4)
wykazuje się poważnymi osiągnięciami w uogólnianiu wyników pracy artystycznej oraz poważnymi rezultatami w wychowaniu naukowej kadry artystycznej;
5)
wykazuje się poważnym wkładem w udoskonalanie metod nauczania oraz stałym wzrostem wyników w pracy nad kształceniem i wychowaniem młodzieży.
§  6.
W przypadkach wyjątkowych, uzasadnionych wybitnymi osiągnięciami artystycznymi lub naukowo-badawczymi, tytuł profesora nadzwyczajnego lub zwyczajnego może być przyznany osobie nie posiadającej tytułu naukowego stanowiącego warunek przyznania wyższego tytułu naukowego.
§  7.
Pracownicy nauki, pełniący w wyższych szkołach artystycznych funkcje dydaktyczne i naukowe w zakresie przedmiotów objętych nauczaniem w innych szkołach wyższych, mogą ubiegać się o tytuły naukowe samodzielnego pracownika nauki na zasadach przewidzianych dla pracowników nauki zatrudnionych w szkołach wyższych nie będących szkołami artystycznymi.
§  8.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów i Ministrom Kultury i Sztuki oraz Szkolnictwa Wyższego.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1954.45.211

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki przyznawania tytułu samodzielnego pracownika nauki w wyższych szkołach artystycznych.
Data aktu: 18/09/1954
Data ogłoszenia: 05/10/1954
Data wejścia w życie: 05/10/1954