Wyrób i obrót antybiotyków.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 19 kwietnia 1950 r.
w sprawie wyrobu i obrotu antybiotyków. *

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 15 czerwca 1939 r. o publicznej służbie zdrowia (Dz. U. R. P. z 1939 r. Nr 54, poz. 342 i z 1948 r. Nr 44, poz. 316) zarządza się, co następuje:
§  1.
Antybiotykiem w rozumieniu niniejszego rozporządzenia jest:
1)
substancja organiczna wytworzona przez żywy organizm, działająca hamująco na rozwój drobnoustrojów,
2)
substancja organiczna wytworzona przez żywy organizm, działająca hamująco na rozwój drobnoustrojów, a posiadająca zmienioną budowę na skutek procesów chemicznych,
3)
substancja identyczna pod względem składu chemicznego i właściwości z substancjami wymienionymi w pkt 1 i 2, a otrzymywana w drodze syntetycznej.
§  2.
Serią w rozumieniu niniejszego rozporządzenia jest ilość antybiotyku poddawana równocześnie całkowitemu procesowi wytwórczemu bądź jego zasadniczej części, decydującej o jakości antybiotyku.
§  3.
1.
Wyrabianie i wprowadzanie antybiotyku do obrotu wymaga zezwolenia Ministra Zdrowia.
2.
Ministerstwo Zdrowia prowadzi rejestr antybiotyków.
§  4.
1.
Podania o zezwolenie na wyrób i obrót antybiotyku wnosi się do Ministra Zdrowia za pośrednictwem Państwowego Zakładu Higieny. Podanie powinno zawierać nazwę i adres wytwórni.
2.
Ponadto do podania powinny być dołączone:
1)
dwie próbki zgłoszonego antybiotyku w opakowaniu, w jakim zamierza się wprowadzić do obrotu, w ilości wystarczającej do przeprowadzania badań,
2)
trzy wzory etykiet i druków reklamowych,
3)
opis produkcji i urządzeń,
4)
dowód wniesienia opłaty za badanie.
§  5.
Minister Zdrowia może określić w zezwoleniu na wyrób antybiotyku warunki, jakim powinna odpowiadać wytwórnia, oraz sposób produkcji poszczególnych rodzajów antybiotyków.
§  6.
Udzielone zezwolenie może być cofnięte, a antybiotyk skreślony z rejestru w przypadku stwierdzenia, że antybiotyk, wytwórnia lub sposób produkcji nie odpowiadają obowiązującym przepisom lub warunkom określonym w zezwoleniu, bądź na wniosek odpowiedniej placówki naukowo-badawczej z innych ważnych względów leczniczych.
§  7.
1.
Obrót hurtowy antybiotykami mogą prowadzić wyłącznie przedsiębiorstwa uprawnione do handlu hurtowego środkami leczniczymi.
2.
Obrót detaliczny antybiotykami mogą prowadzić wyłącznie apteki na podstawie recept.
§  8.
1.
Antybiotyki mogą być produkowane tylko w wytwórniach pozostających pod odpowiedzialnym kierownictwem fachowym lekarza, biologa, farmaceuty lub chemika z wykształceniem uniwersyteckim lub politechnicznym.
2.
Powołanie kandydata na stanowisko kierownika wytwórni antybiotyków wymaga uprzedniej zgody Ministra Zdrowia bądź władzy przez niego upoważnionej.
§  9. 1
(uchylony).
§  10. 2
(uchylony).
§  11.
1.
Opakowanie dopuszczonych do obrotu antybiotyków powinno być opatrzone w etykietę. Na etykiecie powinny być oznaczone:
1)
nazwa i siedziba przedsiębiorstwa oraz nazwa i numer wytwórni,
2)
nazwa antybiotyku i jego rodzaj,
3)
ogólna ilość jednostek w opakowaniu,
4)
moc antybiotyku (ilość jednostek w miligramie substancji),
5)
data ważności antybiotyku,
6)
numer serii i kontroli fabrycznej,
7)
cena detaliczna,
8)
sposób przechowywania.
2. 3
(uchylony).
3.
Do każdego opakowania powinno być dołączone objaśnienie dawkowania i sposobu użycia antybiotyku.
§  12.
Wytwórnia obowiązana jest prowadzić szczegółowo ewidencję wyprodukowanych antybiotyków z oznaczeniem ich rodzaju, serii, ilości, daty wyprodukowania i daty wprowadzenia do obrotu.
§  13.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia) przeprowadza kontrolę i pobiera próby antybiotyków w aptekach i przedsiębiorstwach hurtowych, celem przeprowadzenia przez Państwowy Zakład Higieny badań jakości antybiotyków znajdujących się w obrocie.
§  14.
Po upływie okresu używalności antybiotyki powinny być poddawane ponownej kontroli.
§  15.
Przepisy §§ 8 - 13 stosuje się odpowiednio do antybiotyków sprowadzanych z zagranicy.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 16 listopada 1953 r. nin. rozporządzenie traci moc w zakresie unormowanym rozporządzeniem Ministrów Zdrowia oraz Rolnictwa z dnia 16 października 1953 r. w sprawie zezwoleń na wyrób surowców farmaceutycznych, leków gotowych i artykułów sanitarnych (Dz.U.53.48.238) zgodnie z § 9 pkt 2 powołanego rozporządzenia.
1 § 9 uchylony przez § 8 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 stycznia 1952 r. w sprawie kontroli seryjnej niektórych środków farmaceutycznych (Dz.U.52.2.12) z dniem 17 lutego 1952 r.
2 § 10 uchylony przez § 8 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 stycznia 1952 r. w sprawie kontroli seryjnej niektórych środków farmaceutycznych (Dz.U.52.2.12) z dniem 17 lutego 1952 r.
3 § 11 ust. 2 uchylony przez § 8 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 stycznia 1952 r. w sprawie kontroli seryjnej niektórych środków farmaceutycznych (Dz.U.52.2.12) z dniem 17 lutego 1952 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.20.177

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wyrób i obrót antybiotyków.
Data aktu: 19/04/1950
Data ogłoszenia: 05/05/1950
Data wejścia w życie: 05/05/1950