Rejonizacja hodowli koni poszczególnych ras i typów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 2 kwietnia 1949 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej w sprawie rejonizacji hodowli koni poszczególnych ras i typów.

Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 13 marca 1934 r. o nadzorze nad hodowlą koni (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 23, poz. 154) zarządza się, co następuje:
§  1.
Obszar Państwa dzieli się na następujące okręgi hodowli koni:
1)
okręg południowo-wschodni - lekkiego konia szlachetnego, obejmujący województwa: krakowskie, lubelskie, rzeszowskie oraz powiaty: bielski, cieszyński i pszczyński województwa śląskiego, iłżecki, jędrzejowski, kielecki, opatowski, pińczowski, sandomierski, buski i włoszczowski województwa kieleckiego;
2)
okręg centralny - szlachetnego konia poznańskiego, obejmujący województwo poznańskie oraz powiaty: bytowski, człuchowski, miastecki, słupski, szczecinecki, wałecki i złotowski województwa szczecińskiego; gdyński, kartuski, kościerski, lęborski i morski województwa gdańskiego; brodnicki, bydgoski, chojnicki, lipnowski, nowomiejski, aleksandrowski, rypiński, sępoleński, szubiński, świecki, tucholski, włocławski i wyrzyski województwa pomorskiego; ciechanowski, działdowski, gostyniński, grójecki, makowski, mławski, ostrołęcki, ostrowski, płocki, płoński, przasnyski, pułtuski, radzymiński, sierpecki i węgrowski województwa warszawskiego; łomżyński i wysoko mazowiecki województwa białostockiego; konecki, kutnowski, łaski, łęczycki, opoczyński, piotrkowski, radomszczański, rawski, sieradzki i wieluński województwa łódzkiego; częstochowski i radomski województwa kieleckiego; głogowski, górowski, kożuchowski, lubiński, milicki, namysłowski, oleśnicki, szprotawski, sycowski, trzebnicki, wołowski, żagański i żarski województwa wrocławskiego;
3)
okręg dwukierunkowy konia szlachetnego i zimnokrwistego, obejmujący województwo śląskie z wyjątkiem powiatów: bielskiego, cieszyńskiego i pszczyńskiego; województwo wrocławskie z wyjątkiem powiatów: głogowskiego, górowskiego, kożuchowskiego, lubińskiego, milickiego, namysłowskiego, oleśnickiego, szprotawskiego, sycowskiego, trzebnickiego, wołowskiego, żagańskiego i żarskiego; województwo szczecińskie z wyjątkiem powiatów: bytowskiego, człuchowskiego, miasteckiego, słupskiego, szczecineckiego, wałeckiego i złotowskiego; województwo gdańskie z wyjątkiem powiatów: gdyńskiego, kartuskiego, kościerskiego, lęborskiego i morskiego; powiaty: chełmiński, grudziądzki, inowrocławski, toruński i wąbrzeski województwa pomorskiego; całe województwo olsztyńskie; województwo białostockie z wyjątkiem powiatów: łomżyńskiego i wysoko mazowieckiego; powiaty: grodzisko-mazowiecki, garwoliński, miński, siedlecki, sochaczewski, sokołowski i warszawski województwa warszawskiego; powiaty brzeziński, łowicki, łódzki i skierniewicki województwa łódzkiego; powiat kozienicki województwa kieleckiego.
§  2.
Dla poszczególnych, wymienionych w § 1, okręgów hodowli koni uznaje się konie niżej określonych ras i typów za odpowiednie do hodowli:
1)
dla okręgu południowo-wschodniego - lekkiego konia szlachetnego: konie czystej i półkrwi arabskiej, pełnej i półkrwi angielskiej, czystej i półkrwi anglo-arabskiej, konie ras węgierskich półkrwi i ich pochodne (z wyjątkiem noniusów), konie rasy lippizańskiej, gorącokrwiste konie pospolite krajowe, koniki, mierzyny i hucuły, przy czym do najodpowiedniejszych do hodowli należą: konie półkrwi arabskiej i anglo-arabskiej, szlachetne konie ras węgierskich i ich pochodne, a w szczególności Shagya i Furioso;
2)
dla okręgu centralnego - szlachetnego konia poznańskiego: konie czystej i półkrwi arabskiej, pełnej i półkrwi angielskiej oraz czystej i półkrwi anglo-arabskiej, konie ras: trakeńskiej, wschodnio-pruskiej i beberbeckiej oraz konie poznańskie i gorącokrwiste typów pospolitych, przy czym do najodpowiedniejszych do hodowli należą konie: poznańskie, trakeńskie i wschodnio-pruskie;
3)
dla okręgów dwukierunkowego konia szlachetnego i zimnokrwistego - konie ras i typów:
a)
dla kierunku konia szlachetnego: konie wymienione w pkt 2, przy czym dla województwa olsztyńskiego za najodpowiedniejsze do hodowli uznaje się konie trakeńskie i wschodnio-pruskie, a dla województwa śląskiego i wrocławskiego konie oldenburskie;
b)
dla kierunku konia zimnokrwistego: konie ras ciężkich pociągowych; francuskich, niemieckich, brabansońskiej pinzgauerskiej (noryckiej) - wszystkie wagi do 750 kg, döle i północno-szwedzkiej (gudbrandsdalskiej) oraz ich pochodne, przy czym dla województw białostockiego i olsztyńskiego za najodpowiedniejsze do hodowli uznaje się konie rasy döle i północno-szwedzkiej (gudbrandsdalskiej).
§  3.
Rasy i typy, nie wymienione w § 2 jako odpowiednie dla poszczególnych okręgów hodowlanych, uznaje się dla tych okręgów za nieodpowiednie pod względem hodowlanym.
§  4.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 20 lipca 1936 r., wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych o uznaniu pewnych ras i typów koni za nieodpowiednie pod względem hodowlanym dla niektórych obszarów Państwa (Dz. U. R. P. Nr 61, poz. 449).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.24.168

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejonizacja hodowli koni poszczególnych ras i typów.
Data aktu: 02/04/1949
Data ogłoszenia: 28/04/1949
Data wejścia w życie: 28/04/1949